Eeuwfeest De Rede met boek en reünie Schilderij mogelijk toch terug naar Sas Helft werkzoekenden na opleiding geplaatst mws iioNDirs 26 ZEEUWS-VLAANDEREN DRIE TOPPERS UIT DE BUURT Dirk Pattyn maakt carrière. Hij zingt op feesten door het hele land; zaterdag in 't Meulengat, Sluiskil. prccjjlutni dichter en botanicus door Wout Bareman TERNEUZEN - Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen bestaat hon derd jaar. Dat wordt uitbundig ge vierd met onder meer een me- ga-reünie en een herdenkingsboek vol anecdotes van oud-leerlingen en oud-ieraren. Het grootste deel van de eeuw droeg de school de naam van botanicus/historicus Petrus Hon- dius uit Terneuzen. Pas enkele de cennia geleden werd de naam ge wijzigd. Een speciale stuurgroep houdt zich al sinds een half jaar bezig met de voorbereiding van het eeuwfeest. Hoogtepunt moet de reünie worden op zaterdag 5 okto ber. Dan worden vele honderden oud-leerlingen uit alle windstre ken verwacht. Voorzitter Jack Begijn van de stuurgroep: „Dat lijkt heel vroeg, maar er moet zoveel geregeld wor den!" Het gespecialiseerde bureau i23Reunie neemt een deel van de organisatie op zich: onder meer het aanmaken en beheren van een reüniewebsite, de inschrij ving en het informeren van de reünisten. In maart gaat de reünie website online. De eerste maand krijgen de deelnemers ter stimu lans extra korting. Begijn: „Via de reüniewebsite en Facebook (Reünie De Rede Petrus Hondius) kunnen reünisten ook met elkaar communiceren. Face book telt nu al 1800 vrienden. En dat aantal groeit gestaag." De stuurgroep heeft een aantal werkgroepen samengesteld, die onder meer sponsors aanzoeken om de reünie extra aantrekkelijk te maken. Begijn: „We schrijven oud-leerlingen aan met een eigen bedrijf, toeleveringsbedrijven en bedrijven van ouders die hun kind hier op school hebben. Die zijn betrokken." Op de reünie wordt een omvang rijk jubileumboek gepresenteerd. Het wordt overhandigd aan de oudste reünist. De realisatie van het boek is in handen gegeven van het Zeeuws Tijdschrift. De stuurgroep organiseert, in het kader van het eeuwfeest, samen met leerlingenvereniging TLC ook een groot feest voor de huidi ge leerlingen. Er. wordt onder meer een bekende dj ingehuurd. De reüniewebsite: www.ph-der- edeioojaar.nl (vanaf maart). SAS VAN CENT - Het historische schilderij De Uittocht der Spanjaar den uit Sas van Gent: 1644 van Hendrick de Meijer komt mogelijk toch terug naar Sas van Gent. Heemkundige Kring Sas van Gent trok laatst aan de bel, omdat het schilderij een plek is toebedeeld in het nieuwe streekmuseum in Axel. „Het is eigendom geweest van de gemeente Sas van Gent en hoort in Sas thuis", aldus secretaris Joop van Hecke van de Heemkundige Kring. „Ik begrijp niet waarom een schilderij van Sas van Gent in Axel moet komen." De Terneuzense wethouder Jaap Bos heeft daar antwoord op. „Het museum in Axel is van en voor de hele streek van Gent tot Terneu zen, dus ook van en voor Sas van Gent." Bos neemt de kritiek uit Sas van Gent zeker serieus. Hij heeft binnenkkort een gesprek met de Heemkundige Kring. „Ik sta er open in", maakt hij zijn po sitie duidelijk. „Ik denk dat we er wel uit kunnen komen." En als het schilderij naar Sas te rugkeert, waar moet het dan ko men? Van Hecke: „In het nieuwe multifunctionele centrum De Sta tie of het Zeeuws industriemu seum." Zeeuwse door Pascalle Cappetti SLUISKIL - Dirk Pattyn uit Clinge was als kleuter altijd aan het zin gen. Hij kende maar één liedje: 'Heb je even voor mij' van Frans Bauer en zong dat de hele dag. Met acht jaar stond hij op de plan ken, nota bene direct voor 650 man. Op tienjarige leeftijd bracht hij zijn eerste single uit. Nu is Dirk twaalf en hard op weg om een bekende volkszanger te wor den. Dirk zingt op feesten en partijen in heel het land en is binnenkort, op 23 februari een van de drie Zeeuwse Toppers - met Jacco Ri- cardo en Diederick Benjaminsz - in het Meulengat in Sluiskil. De groep 8-er van de Clingse basis school hoopt op de grote door braak, al voelt hij niets voor deel name aan een talentenjacht als the Voice Kids. „Daar hoor ik niet in thuis. Daar past mijn Neder landstalige repertoire niet in", zegt hij stellig. Zingen is zijn lust en zijn leven. Die passie deelt hij met zijn moe der en oma, want die zijn z'n grootste fans. Oma Marie rijdt stad en land af om haar kleinzoon naar optredens te brengen of om een optreden bij te wonen van Dirks' grote voorbeeld, Roel Brit- ting. Ze stimuleren Dirk in zijn zang carrière. Dat begon op drieënhalf jarige leeftijd met de aanschaf van een speelgoedmicrofoon en het jaar daarop met een eigen drum stel. Nu heeft hij bij zijn oma op het woonwagencentrum in Zaam- slag een complete studio inge richt met mengpaneel, boxen en alles wat er bij hoort. „Hier kan hij gerust de versterker op tien zetten, zonder de buren tot over last te zijn", aldus oma. „Hij hoeft van ons niets. Als hij maar plezier heeft", benadrukt moeder Marieke. Dirk zelf ziet een carrière in de muziek wel zit ten. „Ik hoop er nog eens mijn centjes mee te verdienen en als dat niet lukt kan ik altijd nog bij het metaalbedrijf van mijn opa te recht." Maar omdat zijn voorkeur toch uitgaat naar het eerste plan, pakt hij het serieus aan. Zangles heeft hij dan ook van de zangpedagoge van Frans Bauer, Mieke Werger - het was nog een hele zoektocht om haar te vinden. Zijn liedjes worden geschreven door liedjesschrijver, muzikant en producent Laurens van Wessel en de clipjes worden opgenomen door een professionele studio. Dirk heeft inmiddels zijn eigen website www.zangerdirk.nl, heeft promotiemateriaal, is actief op de sociale media en doet zijn eigen boekingen. „Als ze me bellen en ze willen meer weten, dan zeg ik: bel maar naar mijn opa." „Maar wij houden een oogje in het zeil hoor!" Zo waken zijn ouders ervoor dat hij niet tot diep in de nacht in een kroeg staat en dat hij maandagochtend gewoon weer in de schoolbanken zit. Voor lopig leggen ze er financieel nog op toe. „We zoeken nog sponsors hoor!", lacht oma. Tegen de zomer moet zijn eerste album uitkomen, tenminste dat hoopt hij toch. Dirk: „Ik dacht dat ik al de baard in de keel kreeg, maar mijn amandelen moeten er binnenkort uit." Dirk laat via zijn mobieltje horen welke twee nieuwe nummers dit voorjaar van hem verschijnen. De vrolijke klanken van 'Vanavond feest ik door' en 'Ik weet niet eens (hoe je heet)' klinken door de huiskamer. De tekst van "het eer ste nummer is op aandringen van zijn moeder wel wat aangepast. WESTDORPE - Het Voorlichtings- en Opleidingscentrum (VOC) in het tuinbouwgebied bij Westdorpe blijft succesvol. Zestig mensen heb ben er vorig jaar met behoud van uitkering een opleiding gevolgd. Van hen heeft bijna de helft nader hand ook een baan gevonden. Het VOC meldt dit in de laatste nieuwsbrief. De kandidaten wor den niet alleen geschoold in het werken in de glastuinbouw, maar kunnen ook een heftruck-certifi caat en een veiligheidscertificaat halen. VOC-projectleider Gijs van den Berg is tevreden met het resultaat van vorig jaar. „Bij vergelijkbare projecten elders in het land vindt gemiddeld twintig procent be taald werk." Van den Berg tekent daar eerlijk heidshalve bij aan dat de doorstro ming in de eerste jaren veel hoger was. „In 2009, ons éerste jaar, vond tachtig procent een baan. Dat is in 2010 en 2011 hoog geble ven, vorig jaar was de doorstro ming het kleinst, maar landelijk gezien dus nog prima." Als oorzaken noemt Van den Berg dat 'we de eerste jaren vrij veel mensen konden plaatsen in de kassen'. „Die zijn nu groten deels voorzien." De economische crisis speelt de VOC-cursisten ook parten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56