'Wie wil winnen, moet zich op juiste moment uitkleden' 34 SPORT HARDLOPEN DOOR DE NATUUR Hardloopwedstrijd op Schouwen wordt een slijtageslag van start tot finish, zo verwacht de organisatie. Honkballers met ruime zege richting Taiwan LAATSTE TIEN WINNAARS PARKOERS TRAIL IN EEN NOTENDOP door Ad Pertijs CENT - Na de aangename warmte van Australië, Qatar en Oman wacht het wielerpeloton dit week einde een ijskoud opening van het West-Europese klassiekerseizoen. De thermometer schommelt rond het vriespunt als zaterdag in en rond Gent de Omloop Het Nieuws blad wordt gereden. „Het is niet plezierig, maar we ma ken ons nog geen grote zorgen", zegt organisator Wim van Herre- weghe. In 2004 moest hij zijn koers afgelasten vanwege sneeuw en gladheid. „Maar als het zoals voorspeld wordt, droog blijft, is kou in principe geen probleem", weet de Belg. Het peloton beaamt dat laatste. „Bij min vijf kan er prima ge koerst worden", stelt Servais Kna- ven, ploegleider van Team Sky. Hij zegt zaterdag met een stel bik kels naar Gent te komen. „Een Noor als Edvald Boasson Hagen is dit wel gewend." Zijn collega lean-Paul van Poppel van Vacanso- leil-DCM moest als renner niets hebben van het fietsen in de kou, maar daarom heeft hij nog geen medelijden met de jongens die za terdag en zondag (Kuurne-Brus- sel-Kuurne) op de fiets moeten stappen. „Als je hier niet tegen- kunt, moet je als voorjaarscoureur toch echt iets anders gaan zoe ken." Steven de longh stond als renner bekend als 'The leeman'. Hij koer ste en trainde in de winter ge woon zonder handschoenen. „Ik weet niet of ik wat dat betreft al een opvolger heb in het huidige peloton. Ik weet wel dat de kle ding veel beter is dan vroeger." Bij Blanco Pro Cycling verwacht men dan ook geen geweeklaag. „Een beetje renner weet dat hij met de omstandigheden moet kunnen omgaan", zegt trainer Louis Delahaye. De aanpassingen en extra zorgen zijn volgens hem dan ook minimaal. „Goede hand schoenen, goede overschoenen en onderweg veel warme thee drin Trail by the Sea wordt loodzwaar door Maurice Steketee De Omloop het Nieuwsblad wordt een koers voor bikkels, zo als Edvald Boasson Hagen. ken." Vanaf de kant wordt dat laat ste her en der aangereikt. Knaven waarschuwt wel voor een ander koersbeeld. „Mijn ervaring is dat het lichaam in extreme weersomstandigheden, hitte of kou, minder explosief wordt. Je rijdt in de kou niet zomaar even een gaatje dicht." De Sky-ploeglei- der verwacht daarom een passie vere koers als gewoonlijk. De tips die hij zijn renners meegeeft: „Goed blijven eten. Omdat je in de kou veel meer verbrand. Daar naast is het zaak om de finale niet te veel meer aan te hebben. Wie de koers wil winnen, moet zich op het juiste moment uitkleden." 2012: Sep Vanmarcke (Bel) 2011: Sebastian Langeveld (Ned) 2010: Juan Antonio Flecha (Spa) 2009: Thor Hushovd (Noo) 2008: Philippe Gilbert (Bel) 2007: Filippo Pozzato (Ita) 2006: Philippe Gilbert (Bel) 2005: Nick Nuyens (Bel) 2004: afgelast 2003: Johan Museeuw (Bel) 2002: Peter Van Petegem (Bel) RENESSE - Voor sommige hardlo pers was de eerste editie van de Trail by the Sea niet zwaar ge noeg. Reden voor de organisatie om de wedstrijd met een aantal kilometers te verlengen. Als toet je zijn er ook nog een aantal lood zware beklimmingen, die soms kaarsrecht omhoog lopen, aan het 38 kilometer lange traject toege voegd. „Op sommige punten zul len de lopers zich met handen en voeten naar boven moeten wer ken. Er werd zelfs al gesuggereerd om bij een van de steile beklim mingen een touw op te hangen", vertelt Fer Bouwens van Sportpro- motion Zeeland, dat de wedstrijd organiseert. Tijdens de Trail by the Sea lopen de vijfhonderd atleten bijna al leen maar over strand, duinen en bospaden. „We kregen vorig jaar reacties dat het op sommige stuk ken te vlak was, daarom hebben we het parkoers aangepast. Het is echt een stuk zwaarder gewor den. Ik kan me niet voorstellen dat de winnaar zestien kilometer per uur zal lopen. Het is ook verra derlijk, omdat het eerste stuk rela tief vlak is en je waarschijnlijk de wind in de rug hebt. Ik adviseer dan ook om niet te hard van start te gaan." Jos den Hollander deelt die me ning. De Goesenaar heeft de afge lopen weken regelmatig op het parkoers getraind. Op zaterdag kwamen zo'n twintig a dertig re creatieve lopers bij elkaar, op zon dag begeleidde Den Hollander een groepje snellere lopers. „We maakten een soort van ver kenningstochten door het gebied, zodat we weten waar de moeilijke stukken liggen. Ik denk dat deze trail nu door de aanpassingen zwaarder is dan de Kustmara- thon. Er zit misschien hooguit een kilometer asfalt in. Voor de rest is het veel klimmen en klaute ren. Ik verwacht niet dat er veel lo pers binnen de drie uur gaan fi nishen." Volgens Den Hollander staan ver schillende stukken van het par koers onder water. „Dus natte voe ten krijg je zeker. Zelf hou ik wel van zo'n parkoers. Lang en zwaar ligt me wel. Vorig jaar deed ik mee aan een trail in de Ardennen bij Spa van 53 kilometer en toen zag ik bij de start verschillende lo pers met nordicwalkingstokken staan. Wat moeten ze daar nou mee, dacht ik toen. Bleek dat we de skipistes opgingen." Nordicwalkingstokken zullen zon dag niet nodig zijn, maar de deel nemers moeten zich wel realise ren dat het geen doorsneewed strijd is. „Ook voor ervaren lopers is het een zware tocht. Tijdens de trai ningen op zondagmorgen liepen Anita en Giel Joziasse mee, die in training zijn voor de 60 en 120 ki lometer van Texel. Ze zijn ook er varen traillopers. Ook zij zaten er na dertig kilometer trainen op het parkoers behoorlijk door heen." Vorig jaar werd Den Hollander ne gentiende in de eerste editie van de Trail by the Sea en tweede bij de Mannen 45. „De tijd die ik loop, is zondag niet belangrijk, het gaat om de positie. Ik ben de afgelopen maanden vaak gebles seerd geweest. Ik hoop binnen de vier uur te finishen." De deelnemers aan de Trail by the Sea krijgen zo'n tien kilometer strand voor de kiezen. Het is opko mend water. Na een kilometer of twaalf wach ten de Meeuwenduinen, een be rucht gebied voor de lopers we gens pittige klimmetjes en mul zand. Bij kilometer vijftien is een drank- post ingericht Het publiek kan de deelnemers hier twee keer zien passeren. Daarna wacht de Elzelin- geheuvel, bekend van de Mossel loop in de Boswachterij. Vervolgens staan er nog een aan tal klimmen op het programma. Op kilometer 24 wordt er door een bunker gelopen. Na zo'n 28 kilometer krijgen de deelnemers gegarandeerd natte voeten. Op een paadje staat meer dan tien centimeter water. Zo'n drie kilometer voor de finish is de laatste hindernis: een grote trap. Vorig jaar kwamen hier ver schillende lopers nauwelijks nog naar boven. 1 SCOTTSDALE - Het Nederlands honkbalteam heeft het eerste deel van de voorbereiding op de World Baseball Classic afgesloten met de derde zege op China. De ploeg van manager Hensley Meu- lens was dinsdag in Scottsdale (Arizona) met 9-0 te sterk voor de Aziaten. Eerder had Oranje al met 16-3 en 8-3 gewonnen van China. Randolph Oduber en Kali an Sams sloegen een homerun. De honkballers speelden in totaal zes oefenduels in de Verenigde Staten, waarvan alleen de tweede werd verloren. Oranje vliegt nu naar Taiwan, waar de internatio nals uit de Amerikaanse competi ties de selectie komen versterken. De ploeg speelt in groep B tegen Zuid-Korea (2 maart), Taiwan (3 maart) en Australië (5 maart). De eindstrijd is op 19 maart in San Francisco. UITSLAGEN BILJART Driebanden groot. Derde divisie poule 3. Böhnke Maxx Clean-'t Bierwinkeltje 4-4: Pa trick Oelp-Cees J. Wissel 35-30 (54), Wim Rij- vers-Arie Vink 30-35 (69), Kees Gomme- ren-Fons Baart 30-29 (80), T. Hermans-Mi chael Vink 7-30 (21). »- TENNIS Memphis. Mannen. Eerste ronde: Sijsling (Ned) - Melzer (Oos) 6-4 7-6 (3), Memphis. Vrouwen. Eerste ronde: Lisicki (Dui/3) - Keys (VSt) 7-5 6-3. Tweede ronde: Rybarikova (Slw/7) - Davis (VSt) 7-6 (2) 6-2. Dubai. Vrouwen. Eerste ronde: Errani (lta/5) - Gorges (Dui) 6-3 4-6 6-4, Kvitova (Tsj/6) - Hantuchova (Slw) 6-2 6-1, Stosur (Aus/7) - Ma- karova (Rus) 6-3 6-1, Wozniacki (Den/8) - Sa- farova (Tsj) 6-2 6-2. Bogota. Vrouwen. Eerste ronde: Torro-Flor (Spa) - Rus (Ned/6) 6-4 6-3, Dominguez Lino (Spa/3) - Castano (Col) 3-6 6-2 6-1, Mrdeza (Kro) - Parmentier (Fra/7) 7-6 (5) 6-4. WIELRENNEN Montilla. Ruta del Sol. Tweede etappe, Tre- bujena - Montilla: 1. Hivert (Fra) 194,2 km in 4.48.37, 2. Farrar (VSt), 3. Lasca (Ita), 4. Bole (Slv), 5. Mollema (Ned), 6. Fuglsang (Den), 14. Ligthart, 20. Dumoulin, 41. Keizer, 69. Gesink op 0.45, 76. Van Dijk 1.06, 84. Clement 2.26, 86. Van Leijen 2.27. Algemeen klassement: 1. Valverde (Spa) 9.01.59, 2. Van den Broeck (Bel) 0.07, 3. Mollema 0.11, 4. Spilak (Slv) 012, 5. De Clercq (Bel) 0.17, 6. Fuglsang 0.19, 19. Gesink 1.31, 22. Keizer 1.43, 50. Dumou lin 11.24, 74. Van Dijk 13.17, 77. Clement 13.43, 79. Van Leijen 13.57, 82. Ligthart 15.38. De wielerteams van Beekbikes Nutswerk. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34