'Als we niks doen raken we Dow kwijt' Extra vertoning van film Amour Schrijftalent uit Zeeland gezocht CULTUUR 31 De Schouwse groep Zinkzand haalt bevriende bands zaterdag naar Zierikzee voor een 'Overall-avond'. AGENDA WOENSDAG 20 FEBRUARI 2013 Meer agendanieuws vindt u op onze website. Middelburg Cabaretier Pieter Derks met voorstel ling 'Van Nature', Schouwburg, 20.00 uur Muziekpodium Zeeland: concert Yuri Honing's 'Wired Paradise', Schuttershof, 21.30 uur Oostburg Toneelvoorstelling 'Jaontje is het niet' door Toneelvereniging De Plattelanders, Ledeltheater, 14.00 uur Zierikzee Lezing over kerkhervormer Calvijn bij PCOB afdeling Schouwen-Duiveland. NH-kerkcentrum Gasthuiskerk, 14.15 uur. GOES - Vanwege de grote belang stelling is er vandaag een extra matineevoorstelling van de film Amour. Deze begint om 13.30 uur. De avondvoorstelling is al uitver kocht. De film van de Oostenrijkse regis seur Michael Haneke won vorig jaar onder meer de Gouden Palm op het festival in Cannes en is een van de kanshebbers bij de komen de Oscar-uitreiking. hulst - BoekenBakkers, de groot ste kinderschrijfwedstrijd van Ne derland, is op zoek naar Zeeuws schrijftalent. Kinderen tot en met twaalf jaar laten zich bij het schrij ven van een verhaal inspireren door een kort begin, geschreven door acht verschillende kinder boekenschrijvers. Dit jaar zijn dit Tiny Fisscher, Victoria Farkas, Li sa Boersen, Aby Hartog, Gerard van Gemert, Niels Rood, Jowi Schmitz en Marcel van Driel. De acht kinderen die uiteindelijk het leukste verhaal hebben ge schreven, mogen hun boek 'afbak ken' tot een echt boek. Deze boe ken zijn vanaf oktober te sparen bij de Emté-supermarkten. Vorig jaar was Iris Blommaert uit Hulst een van de winnaars. www.boekenbakkers.nl Zinkzand met vrienden Zinkzand met vlnr.: Wiebe Radstake, Rowan van As, Ward Blokland en Aswin van As. Deze Schouwse band treedt zaterdagavond op in Brogum Popcultura in Zierikzee in afwisseling met de groepen Vetschiller, Grassmoawer en dj ElectRick. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow zierikzee - Het uitbrengen van de- buut-cd De thee trekt maar de zee nog meer in 2012 resulteerde voor de Schouwse band Zinkzand in veel optredens tijdens festivals en in de kraakscene. „Op een gege ven moment waren we helemaal kapot gespeeld", zegt zanger/mu zikant Wiebe Radstake. Samen met zijn companen Ward Blok land en de broers Rowan en As- win van As heeft hij Zinkzand tot een serieuze zaak gemaakt. „We hebben nu zelfs iemand die de fi nanciën voor ons regelt. Dat is echt fantastisch. Eerst werden we daar wel een beetje zenuwachtig van, maar het is heel goed. Nu we bijvoorbeeld een tweede oplage van onze cd uitbrengen, houdt zij in de gaten of die investering er wel vanafkan", zegt Radstake. Overigens komt die tweede op lage eraan, want de eerste vijfhon derd exemplaren zijn uitverkocht. Ondanks dat Zinkzank verspreid over het land veel heeft opgetre den, willen de mannen dat nu ook graag weer eens in Brogum doen. „Dat voelt toch als onze thuisbasis", constateert Radstake. Maar programmeur Sjors de Jong ste wilde wat anders dan 'zomaar' weer een optreden van Zinkzand. Hij opteerde voor een 'Over all-avond' en stelde de bandleden voor ook andere muzikanten uit te nodigen. Bands die zij tijdens hun toer door Nederland hadden ontmoet. De Jongste zou enkele artiesten dan samen met Zink zand in Brogum programmeren. In ruil daarvoor zouden die bands op hun beurt een avond in hun thuisstad samen met Zinkzand re gelen. Zo gebeurt het nu ook. „De groep Vetschiller is echt heel apart. Zij brengen een soort rock'n roll Sonja Bakkeren. Men sen uit het publiek worden uitge nodigd op het podium allerlei trimapparaten te bedienen. De snelheid waarmee dat gebeurt is bepalend voor het tempo van de muziek. Ze maken er echt een ge weldige muzikale show van", voorspelt Radstake. Hij streeft naar een non-stopprogramma tij dens deze Overall-avond. Vandaar de keus voor een tweede podium achter in de zaal, zodat het pu bliek na de Vetschiller alleen maar hoeft om te draaien voor het direct volgend optreden van Zink zand. Zij brengen natuurlijk enke le nummers van genoemde de- buut-cd, maar ook nieuw werk, zoals de binnenkort uitkomende paassingle Lied van de vogelaar en Het leven is beter in bed. „Dat laat ste is een liefdesliedje", zegt een blozende Radstake. Die blos duidt op het feit dat de Zinkzan- ders elkaar ooit zwoeren nooit liefdesliedjes te zullen brengen. „Maar ja, toen werden we ver liefd", luidt zijn verklaring af te wijken van die gelofte. Tot de gasten zaterdag behoort ook de band Grassmoawer. Een groep die staat voor Hollandse Zi geuner Punk met een hoog hoem papa gehalte. „Heel andere mu ziek dan wij brengen, maar je kunt er zo lekker op dansen." Zinkzand haalt ook dj ElectRick naar Brogum. De band is verrast over de bijzondere geluiden die hij kan creëren. Zij werken nu sa men aan een nieuw project met de werktitel: 'Weet je wat een aap op zee doet?'. Radstake wil het antwoord voor deze gelegenheid wel prijsgeven: 'Zich vlooien uit weemoed'. Zaterdag 23 februari, Brogum, Zierik zee, 20.30 uur. Het weblog 'Zeelandgeboekt' signa leert nieuwe Zeeuwse boeken en tijd schriften. In de krant wordt weke lijks één van de titels in de schijnwer pers gezet. door Jan van Damme De Karla, daar had ze geen zin in. Maar een gastre dacteurschap, vooruit. Zo ligt er nu een Zeeuws Tijdschrift, waarin scheidend commissaris van de koningin Karla Peijs wordt geïnterviewd en vervolgens zelf zes interviews voor haar rekening neemt. Met Zeeuwen uit de culi naire wereld, het onderwijs, de in dustrie, de kunsten. En twee ge sprekken met Europarlementa riërs over Europa en Zeeland. Door het 'feestvarken' zelf aan het werk te zetten, is het een ver rassende aflevering van het Zeeuws Tijdschrift geworden. Ze sprak met Edwin Vinke van tweesterrenreataurant De Krom me Watergang en Hendrina van Cranenburgh van de Campveerse Toren. Dat duo houdt een plei dooi voor kleinschaligheid en ge zond eten - als het kan in zeewa ter gekookt. In het gesprek over de zware in dustrie in Zeeland met Nathalie de Muynck van Zeeland Refinery en John Sletten van Yara gaat het al even over schaliegas (aardgas dat gewonnen wordt uit gesteen te). Ik denk dat dat een stokpaard je van de scheidend commissaris is. In haar interview met Corien Wortmann-Kool - voor het CDA sinds 2004 lid van het Europees Parlement - komt ze daar uitge breid op terug. Peijs weet dat er onder Tholen een grote voorraad schaliegas zit. Verder zegt ze: „In de Verenigde Staten zijn ze aan het herindustrialiseren omdat ze met schaliegas een heel goedkope energiebron hebben aangeboord. Dat stelt ons voor gigantische pro blemen. Dow komt uit Michigan en als ze thuis goedkoper kunnen produceren dan vertrekken ze uit Zeeland waarmee er drieduizend banen zouden verdwijnen. We moeten er echt iets zien op te vin den. In Nederland zegt bijna ie dereen dat we voor duurzame energie moeten gaan maar jam mer genoeg redden we het daar niet mee." Na het Europese gesprek met de Duitse Europarlementariër Hans-Gert Pottering krijgt Peijs nog een hymne aangeboden. Het eerste couplet: Karla Peijs gaat ons verlaten na Eu ropa en Den Haag wordt ook Zee land een herinn'ring commissaris was zij graag/ met haar blondgelok te kapsel en haar smile voor ieder een won zij harten, deed zij zaken, maar nu laat zij ons alleen. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 63, nummer 1-2,2013 - los nummer 12,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31