De leukste SINGLEREIZEN «J BUITENLAND 9 i Wapendiscussie laait op in Zuid-Afrika door moordzaak rond gehandicapte atleet. Zimbabwe wil bedrijfsleningen voor referendum }179ï nii m KRAS.NL m BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cPm Een wapen kan je leven redden én het kan het verscheuren WAPENBEZIT ZUID-AFRIKA Mare Dutroux blijft voorlopig in de cel Meteoriet Oeral had doorsnee 17 meter Wapenembargo Syrië aangepast Britse artsen willen actie tegen vetzucht Op uw bestemming altijd een kamerzonderjoeslag^ Busreis OOSTENRIJK Fietsreis NEDERLAND 1 Busreis ITALIË Busreis LUXEMBURG Busreis FRANKRIJK DINSDAG 19 FEBRUARI 2013 borgtocht zijn gering door onze correspondent Miriam Mannak KAAPSTAD - De wereldberoemde gehandicapte atleet Oscar Pisto- rius (26) hoort vandaag of hij op borgtocht kan worden vrijgelaten. Ook vandaag wordt zijn. vriendin, fotomodel en juriste Reeva Steen kamp (29) in besloten kring gecre meerd. De kans dat de rechter geloof hecht aan Pistorius' verhaal dat hij Reeva aanzag voor een inslui per en daarom het vuur opende, slinkt met de dag. Er zijn geen in braaksporen gevonden in het huis en de krant City Press kwam op ba sis van goede bronnen bij de poli tie met een gedetailleerde maar ook beschuldigende reconstruc tie. Gekoppeld aan verhalen over Pis torius' kennelijk korte lontje lijkt het waarschijnlijker dat Blade Run ner zijn vriendin vermoordde in een woedeuitbarsting. De Zuid-Afrikaanse media mel den dat Steenkamp vier keer werd geraakt in haar hoofd en lichaam. Zelf ontkent de atleet dat het.om moord gaat. Een bebloed cricket-bat is moge lijk bewijsmateriaal. Het is ondui delijk of het bat door Steenkamp ter zelfverdediging is gebruikt, of door Pristorius als wapen. De Zuid-Afrikaanse media specu leren over een sms van Steen kamps ex en rugbyspeler Francois Hougaard. Zijn bericht zou tot een ruzie hebben geleid die ein digde met de schietpartij. Hou gaard heeft in een verklaring ge zegd op geen enkele manier be trokken te zijn bij het incident. Ondertussen wordt Pistorius ook onderzocht op Roid Rage, een ex treme vorm van agressiviteit die geassocieerd wordt met overma tig gebruik van steroïden. In de 169 Bar in het centrum van Kaapstad gaat het nergens anders over. „Het ging die jongen voor de wind. Hoe stom kun je zijn?" aldus een man met een grijze snor, nippend aan een glas bier. Samen met een vriend'zit hij aan de toog en stelt een van de vragen die al dagen worden gesteld op tv: wat moet iemand van 26, die in één van Zuid-Afrika's meest be veiligde wooncomplexen woont, met een vuurwapen? Volgens dagblad Beeld had Pisto rius aanvragen ingediend voor ze ven vergunningen, waaronder een voor een semi-automatisch geweer van hetzelfde type waar mee een schutter de Sandy Hook Elementary School in de VS on der vuur nam. „Een wapen kan je leven redden én het kan het verscheuren", zegt de Kaapse beveiligingsexpert en ex-agent Peter Williams. Zijn dienstpistool gebruikt hij spora disch, bijvoorbeeld wanneer hij wordt opgeroepen voor politieac ties. Het wapen ligt in de kluis van zijn IT-bedrijfje. „Een onge luk zit in een klein hoekje. Ik heb twee tienerzonen die op elk uur van de dag weggaan en weer thuiskomen. Wanneer je om drie uur wakker wordt door een raar geluid, ben je niet echt klaarwak ker. Ik heb liever dat mij wat over komt dan dat ik per ongeluk iets verschrikkelijks doe." Ex-agent Peter Williams Volgens Williams is het Zuid-Afri kaanse wapenprobleem niet van legale maar van illegale aard. Het aantal clandestiene wapens ligt tussen de 500.000 en 4.5 miljoen stuks. „Je kunt ze uit het buiten land halen, bijvoorbeeld uit Mo zambique waar geweren goedko per en gemakkelijker verkrijgbaar zijn dan hier", weet Williams. Er verdwijnen ook duizenden po- litiewapens, waarvan veel in de il legaliteit belanden. Wapens leve ren op de zwarte markt veel geld op. „Om die reden heeft de poli tie de regels omtrent dienstwa- pens aangescherpt. Wanneer je als agent nu je wapen kwijtraakt, staat je heel wat te wachten." Een andere discussie die de daad van Pistorius heeft doen oplaaien is die van het geweld tegen vrou wen. Volgens de medische onder zoeksraad wordt er in Zuid-Afri ka elke acht uur een vrouw door haar 'intieme partner' vermoord. Het zou gaan om zo'n 2.300 slacht offers per jaar, waaronder de 29-ja- rige Phumeza Madikane. Zij werd eerder dit jaar onthoofd door haar echtgenoot. Partners zijn in de meeste gevallen de daders bij moorden op vrouwen. In slechts 37 procent van de gevallen be landt de dader in de cel. Pistorius' zaakwaarnemer heeft de verdachte atleet inmiddels la ten uitschrijven voor alle ge plande wedstrijden. Zijn cliënt wil zich voorlopig gaan concentre ren op zijn juridische perikelen. Moorden: tussen april 2011 en maart 2012 werden er in Zuid-Afri ka 15.609 mensen van het leven beroofd, waarmee het aantal moorden op 31.4 per 100.000 in woners ligt. Dit is veel hoger dan het gemiddelde wereldwijd (6,9) en dat van Nederland (0,87). Geregistreerde wapens: het natio nale register van wapenbezit kent 2,4 miljoen geweren en pistolen (2011Dat komt neer op 12,7 vuurwapens per 100 inwoners. In de regio is dit een hoog aantal. Al leen buurland Namibië komt in de buurt In de VS is dit 88,8 en in Ne derland 3,9. Alle wapens: in totaal zouden er in Zuid-Afrika bijna 6 miljoen lega le wapens in omloop zijn. Vergunningen: Zuid-Afrika telt 1,8 miljoen vergunninghouders op 50 miljoen inwoners, oftewel 3,6 procent. In Nederland bezitten 184.000 mensen een vergunning op 16 miljoen (1,1 procent). Wapens per vergunning: in Zuid-Afrika 1,3 wapens per gecer- ticifeerd persoon. Nederlandse ver gunninghouders hebben er slechts 0,3 per persoon. Blijkens onderzoek van oppositie partij de Democratie Alliance 'ver loor' de Zuid-Afrikaanse politie tussen maart 2007 en april 2010 11.935 geweren en pistolen. BRUSSEL De Belgische kinderver krachter en -moordenaar Mare Dutroux blijft in de cel. Zijn verzoek om onder elektronisch toezicht ver vroegd vrij te komen werd gisteren door een speciale rechtbank in Brussel afgewe zen. Dutroux was niet aan wezig bij de zitting. Het vonnis kwam niet als een verrassing. MOSKOU De meteoriet die vrijdag ochtend boven het Oeralge- bied in Rusland tot ontplof fing kwam, had een door snee van 17 meter. Het was een chrondiet, een soort me teoriet die voor 10 procent uit ijzer bestaat. Dat blijkt uit onderzoek van Russi sche wetenschappers, aldus Russische media. BRUSSEL Het Europese wapenembar go tegen Syrië wordt met drie maanden verlengd. Het wordt echter wel aangepast, zo besloten de EU-ministers van Buitenlandse Zaken gis teren in Brussel. Zo zal zoge heten „niet-dodelijk" defen sief materiaal als kogelvrije vesten en nachtkijkers van de lijst worden geschrapt. LONDEN Eén op de vier volwassen Britten is te dik, aldus een rapport van het Britse art sengenootschap AMRC. De dokters willen dat de belas ting op frisdrank naar 20 pro cent wordt verhoogd en fast foodketens naast scholen worden verbannen. HARARE - Zimbabwe, dat finan cieel aan de grond zit, heeft lokale bedrijven gevraagd om geld voor een referendum over een nieuwe grondwet. Dat liet premier Mor gan Tsvangirai maandag weten. In maart moet een volksstem ming zijn over de nieuwe grond wet, die al is goedgekeurd door het parlement. De grondwet moet de macht van de president inperken en onder meer het kabi net en het rechtssysteem meer macht geven. Het Afrikaanse land wil van bijvoorbeeld mijnbou wers en banken lenen. De rivalen Tsvangirai en presi dent Robert Mugabe delen de macht in het land sinds 2008. Ze hebben afgesproken pas na het op stellen van een nieuwe grondwet nieuwe verkiezingen te zullen houden. Vertrek: 9/5, 19/7 en 16/8 4-daagse reis inclusief verblijf, 3 x ontbijt en diner en reisbegeleiding 100% vertrekgarantie op alle data volg met een groep de Hermanns- weg (één van de mooiste paden van Duitsland!) door het Teuto- burgerwald, bekend om haar ruige natuur, burchten en kloosters Zie www.kras.nl/22754 I Vertrek: van 25/5 t/m 14/9 8-daagse reis inclusief reis per I Comfort Class bus, verblijf, 7 x 1 ontbijt en diner en excursies hotel met leuke thema-avonden i vier uw vakantie in de gezelligste streek van Oostenrijk: Tirol! Met 1 o.a. Innsbruck, de Achensee, j Mariastein en Kundler Klamm Zie www.kras.nl/12421 Vertrek: van 13/5 t/m 16/9 5-daagse reis inclusief verblijf, 4 x ontbijt en diner en NL'se reisleiding sportief eropuit door Nederlands mooiste natuurgebied: de Veluwe huur voor slechts 45 uw fiets bij entertainmentavonden (met o.a. live-muziek en een verteltheater) bij vertrek op 4/6 en 6-28/8 'ïjjjum - jdHMi Zie www.kras.nl/22725 wzz fis Vertrek: 17/5, 5/7 en 2-16/8 10-daagse reis inclusief reis per Comfort Class bus, verblijf, 9 x ontbijt en diner en excursies geniet van zon, bloemenpracht, villa's en de Italiaanse keuken aan het populaire Lago Maggiore, Comomeer en Gardameer. Ook bezoek aan de wereldstad Milaan! waarom zou je meer betalen Vertrek: 15/7, 19/8 en 2/9 5-daagse reis inclusief reis per Comfort Class bus, verblijf, 4 x ontbijt en diner en excursies ontdek dit groene Groothertogdom met oude dorpjes als Echternach, het vakantiestadje Vianden, kaste len die trots boven de bossen uitste ken en natuurlijk Luxemburg-Stad ffete (ie www.kras.nl/22748 Vertrek: van 3/5 t/m 27/9 10-daagse reis inclusief reis per Comfort Class bus, verblijf, 9 x ontbijt en diner en excursies 100% vertrekgarantie op 14/6 beleef zon, zee en cultuur aan de Cöte d'Azur! Op het programma staan o.a. het Vorstendom Monaco, het chique St. Tropez en Nice "wÊÊÊKêm m Zie www.kras.nl/22756 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. ï*-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9