Julio Alberto Poch wist niets van de beruchte dodenvluchten Agent lekte mogelijk geheimen Mossad Tegenstanders Verdwenen' WAPENBEZIT 8 BUITENLAND - - - - - Kansen van Pistorius door onze redactie buitenland BUENOS AIRES - De voormalige Ar gentijnse luchtmachtofficier Julio Alberto Poch (60) was niet op de hoogte van de beruchte doden vluchten waarbij tegenstanders van de militaire dictatuur (1976-1983) vanuit vliegtuigen in zee werden gegooid. De van medewerking daaraan en dus van misdaden tegen de men selijkheid beschuldigde oud- Transaviapiloot zei gisteren voor de rechtbank in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires letterlijk dat hij „niet eens wist dat die vluchten bestonden". Pas later had Poch daarover gele zen. In kranten en andere media. Rond half een (lokale tijd) begon de oud-legerpiloot bij de Argen tijnse rechter aan zijn lange ope ningsverklaring in het megapro ces over de dodenvluchten. In to taal staat een zeventigtal verdach- Oud-luitenant Julio Poch staat te recht in het megaproces over de beruchte veolos de la muerte (doden vluchten), waarbij vele honder den tegenstanders van de laatste militaire dictatuur (1976-1983) moesten Verdwijnen' en vanuit vliegtuigen of helikopters in zee werden gegooid. De misdaden van het regime pasten in de zoge heten 'Smerige Oorlog'Slachtof fers werden bedwelmd, naakt en geblindoekt in de Rio de la Plata of de Atlantische Oceaan gedumpt waar ze verdronken. Poch wordt verantwoordelijk gehouden voor 27 slachtoffers. Dodenvluchten werden eerder ook uitgevoerd door het Franse leger tijdens de Al gerijnse Oorlog (1954-1962). ten terecht. De na zijn diensttijd naar Nederland verhuisde Poch wordt door de Argentijnse justitie medeverantwoordelijk gehouden voor de wrede terreur van het be wind van dictator Jorge Videla. Het verhaal van Poch nam enkele uren in beslag. Enigszins getergd maar strijdvaardig betoogde Poch zijn onschuld en probeerde hij het door de Argentijnse aankla gers verzamelde bewijs te weer leggen. „Ik heb een rein en gerust gewe ten, want ik ben onschuldig. Ik heb niet aan de dodenvluchten meegewerkt. Niet als piloot, niet als copiloot, niet als bemannings lid", aldus Poch die de aanwezige Nederlandse ambassadeur be dankte voor diens aanwezigheid. Julio Poch wordt berecht wegens zijn aandeel in de terreur die het Argentijnse bewind mede organi seerde vanuit de ESMA, het oplei dingscentrum van de marine. In dit complex werden politieke te genstanders gevangen gehouden en gemarteld. Meer dan vijfdui zend mensen verdwenen hier, ve len zijn nog steeds spoorloos. Poch stak veel tijd in een analyse van de logboeken van de marine. Daaruit zou blijken dat hij altijd een jachtvlieger is geweest en dat hij de tijd niet zou hebben gehad het soort toestel te leren vliegen dat werd ingezet voor de doden vluchten. In de tijd dat hij verbonden was aan de Argentijnse marine zou hij hooguit een keer als passagier in een transportvliegtuig hebben ge zeten. Volgens nabestaanden van slacht offers zou er echter zijn gerom meld met de logboeken. Doden vluchten staan daar uiteraard niet in. Dat hij toch terecht stond, hing volgens Poch samen met een on gelukkig misverstand. Toen hij volgens getuigen op Bali aan zijn toenmalige Transavia-collega's had verteld over zijn tijd als lucht machtofficier zou hij verkeerd zijn begrepen. „Sommige colle ga's hebben verkeerde conclusies getrokken. Ik heb nooit iets be kend", zei Poch voor het tribu naal. Hij hekelde en passant de rechtsgang in Argentinië. „In naam van de mensenrechten wor den mijn rechten geschonden", al dus Poch. Ook zijn Argentijnse advocaat Ge- rardo Ibanez zou gisteravond nog aan het woord komen. Hij wilde proberen Poch vrij te krijgen. De oud-piloot zou bereid zijn in te stemmen met de voorwaarden om in Buenos Aires te blijven of zich onder huisarrest te laten plaatsen. Gyzier zou de Australiërs op de hoogte hebben ge bracht van een topgeheime missie van Mossad in Italië SYDNEY/JERUZALEM - De geheim agent die in 2010 in een gevange nis in Israël overleed, lekte moge lijk geheimen van de Israëlische ge heime dienst Mossad. Dat meldde het Australische televisiekanaal ABC maandag. Het bestaan van de gevangene is jarenlang ontkend, totdat ABC vorige week zijn ver moedelijke identiteit onthulde. De man, Ben Gyzier, was van ori gine Australiër en zou bij de Mos sad in dienst zijn geweest. Hij werd waarschijnlijk gevangen ge zet, omdat hij geheimen van de Mossad had doorgespeeld aan de Australische geheime dienst. Gyzier zou de Australiërs onder meer op de hoogte hebben ge bracht van een topgeheime mis sie van de Mossad in Italië. Tij dens een van zijn reizen naar Au stralië zou Gyzier een Italiaans vi sum hebben aangevraagd. Tien maanden nadat hij was opge sloten in Israël, werd hij dood aan getroffen in zijn cel. Hij zou zelf moord hebben gepleegd. Gyzier zou in Israël een bedrijf hebben opgezet dat elektronische apparatuur exporteerde naar lan den in het Midden-Oosten, waar onder Iran. Twee van zijn werkne mers waren ook Australiërs die onder een valse naam naar Israël reisden. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de geheime dien sten en veiligheidsdiensten verde digd. Hij deed dat in zijn eerste publieke optreden na de spionage- affaire rond 'gevangene X'. Vol gens Netanyahu valt de diensten niets te verwijten, omdat ze han delden onder supervisie van de Israëlische autoriteiten. Een politieman draagt een plastic hoes met het 9mm pistool waarmee Oscar Pistorius op zijn vriendin zou hebben geschoten, foto Phill Magakoe/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8