Beleggen is een beetje hetzelfde als schaken Sinksenfoor 26 ZEEUWS-VLAANDEREN Politie bekogeld bij achtervolging van bedrijfsauto ARTEVELDESTAD Urbanus beboet voor hardrijden RECIOACENDA Arteveldestad Gent stevent af op de kaap van een kwart miljoen inwoners. De afgelopen tien jaar groeide de stad met tien procent naar 247.320 inwoners. Gent gedraagt zich als een Europese hoofdstad, maar we zijn dat natuurlijk niet Meer agendanieuws vindt u op onze website dinsdag 19 februari axel - gregoriuscentrum, 13.30 uur: Joke ren, biljarten, aerobics; Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, aero bics; 14.45 uur: Koersbal; Het Trefpunt, 13.00 uur. Biljarten, sjoelen; breskens - De Uitkomst, 13.30 uur: Sjoe len, koersbal; Van Zuijenstraat 102, 13,00 uur: Biljarten; De Ontmoeting, 18.00 uur: Taiji; 19.00 uur: Qigong; 20.00 uur: Taiji; clinge - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; graauw - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO biljarten, jokeren; heikant - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; Du Commerce, 14.00 uur: Kaarten; hoek - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, kaarten, gymnastiek; T3.30 uur: Kaarten; hulst - Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Hand werken; 14.00 uur: Schilderclub; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, vluchtelin genwerk; 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten; kloosterzande - WZC Antonius, 10.00 uur: Bibliotheek; 14.00 uur: Biljar ten, sjoelen, welfare; nieuwvliet - Dorpshuis, 10.30 uur: Qi gong; sas van gent - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; schoondijke Zaal de Maoneblusser, 19.30 uur: Bridge; sint - jansteen - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.30 uur: Sjoelen; 15.30 uur: Kreatieve vorming; 19.00 uur: FNV belasting cur sus; 20.30 uur: Gregoriaans koor; sluiskil - Het Meulengat, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten; terneuzen - De Veste, 9.00 uur: Biljar ten; 9.15 uur: Biljartles; 10.30 uur: Gym; 13.30 uur: Bridge, handwerken, soos; Buurthuis de Hoeve, 13.30 uur: Biljarten; De Kameleon, 14.00 uur: Dameshobby club; 15.00 uur: Meetpoint; De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; vogelwaarde - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; westdorpe - Zaal Concordia, 13.30 uur: KBO koersbal; Het Verlaet, 10.15 uur: Gymnastiek; ijzendijke - Huize Emmaus, 13.30 uur: Taiji; 14.45 uur: Qigong; zuiddorpe Soka Plus, 14.00 uur Kof- fiemiddag. hulst - Tussen Hulst en het Bel gische grensdorp De Klinge heb ben zich van zondag- op maan dagnacht wildwest-taferelen afge speeld. De politie achtervolgde vanaf de Zoutestraat in Hulst een verdach te bedrijfsauto met Brits kente ken, nadat een stopteken was ge negeerd. Onderweg bekogelden de inzittenden van de bedrijfs auto de politiewagen met - naar later bleek - bouwmaterialen. Om te ontsnappen doofde de bestuur der op een gegeven moment zijn verlichting. Dat werkte niet, waar op de inzittenden overgingen tot een andere actie. In de buurt van De Klinge sprongen ze één voor één uit de auto. De wagen kwam uiteindelijk tot stilstand op een privé-terrein, nadat die dwars door een hek was gereden. Bij controle door de politie bleek iedereen verdwenen. Een zoek tocht in de omgeving leverde ook niets op. De politie neemt de zaak hoog op. Er hadden gemakkelijk gewon den kunnen vallen. Onderzoek vindt plaats samen met de Bel gische politie. Gent jonger en ook kleurrijker door Wout Bareman Vorig jaar kende de be volkingsgroei van Gent even een dipje; er kwamen maar 400 inwoners bij. Maar de jaren daarvoor was er sprake van een spectaculaire groei. Volgens de jongste progno ses zou de stad omstreeks 2018 uit komen op 257.000 bewoners. Wat opvalt, is dat Gent - in te genstelling tot andere grote ste den in België - sterk.verjongt. Dat is vooral te danken aan de groep nul- tot tweejarigen. De laatste jaren is het aantal baby's gestegen met 38 procent, het aan tal éénjarigen met 32 procent en het aantal tweejarigen met 29 pro cent. Nog wat cijfermateriaal: ruim 150.000 Gentenaars zijn tussen de 18 en de 65 jaar, maar in de catego rie 18 tot 24 jaar steeg het aantal stedelingen met tien procent naar 21.500. En daar zijn nog niet alle studenten bij opgeteld. Ook opval lend: een vijfde deel - bijna 47.000 inwoners - van de Gente naars is buitenlander. Daar zijn een kleine duizend asielzoekers bij. Daarnaast lopen er in Gent zo goed als zeker ook nog minstens 2000 illegalen rond, maar dat aan tal is een slag in de lucht, volgens de statistici. Gent is van oudsher - maar van daag de dag meer dan ooit - een studentenstad. Volgens de omge vingsanalyse Gent in Cijfers 2013 volgen 67.000 studenten onder wijs aan de universiteit of hoge school. Er zitten er 28.000 op kot in de stad, de rest reist heen en weer of woont nog gewoon bij pa en ma. Hissen Gent en de buiten gebieden wordt dagelijks trou wens heel wat afgereisd. Naast veel studenten stappen elke dag 94.000 mensen op bus, trein of tram op weg naar hun werk in de stad. Burgemeester Daniël Termont heeft er zes jaar opzitten en be gint aan zjjn tweede termijn. De stad staat, volgens hem, op een keerpunt zowel op politiek als maatschappelijk vlak. „De uitda gingen voor Gent zijn niet mis. Ik noem huisvesting, migratie, kli- maatopwarming, goede toegang tot onderwijs en werk, integrale veiligheid voor bewoners en be zoekers, een duurzaam en gunstig ondernemersklimaat en strijden tegen de kansarmoede." Het zijn de belangrijkste priori teiten van het bestuursakkoord dat Termont als grote overwin naar van de verkiezingen (bijna 45.000 voorkeurstemmen) sloot met Groen! en Open VLD. Daar in staan niet minder dan 800 actiepunten vermeld die van Gent een sociaal-ecologische stad moeten maken. Volgens Termont gaat het akkoord veel verder dan de komende zes jaar, de zittings duur van een gemeenteraad in België. Burgemeester Daniël Termont Termont noemt Gent een provin ciestad met een internationale allure, een metropool in zakfor maat. Terment vorige week in Het Nieuwsblad: „Wij boksen boven onze gewichtsklasse. Gent gedraagt zich als een Euro pese hoofdstad, maar we zijn dat niet. Dat komt door die inhoude lijk zeer sterke figuren ofwel straffe Gentenaars. Zij dragen dat uit!" Europese allure of niet, uit een on derzoek van de consumentenorga nisatie Test-Aankoop blijkt dat de stad Brugge leefbaarder is dan Gent. Ook Hasselt, Leuven en Gent gaan Gent voor. Antwerpen valt net buiten de toptien en Brussel staat op de achttiende plaats. De ondervraagde stedelingen beoordeelden hun stad onder meer op huisvesting, veiligheid, mobiliteit, werk en gezondheids zorg. De Gentenaars zijn vooral erg tevreden over de cultuur, sport en ontspanning. Ook over het openbaar vervoer zijn ze te spreken, net als trouwens over het stadsbestuur. De politierechter in Oude naarde vermaakte zich vorige week zeer met snelheidsovertreder Urbain Ser- vranckx, meer bekend als Urba nus. Hij was in 2011 geflitst toen hij met 76 per uur door Geraards- bergen reed en moest nu pas voor komen. „Je kunt justitie in elk ge val niet betichten van overdreven snelheid", grapte hij tegen journa listen, en tegen de rechter: „Op mijn identiteitskaart staat 'liedjes maker'. Dat moet 'ambrasmaker' zijn." Hij kreeg 220 euro boete. Het Antwerps stadsbestuur doet er alles aan om de traditionele Sinksenfoor op de Gedempte Zuiderdokken, met 150 attracties één van de grootste kermissen van België, ge woon door te laten gaan. De Bel gische Raad van State dreigde roet in het eten te gooien met het arrest dat het vorige stadsbe stuur bij de opstelling van het door Frank Gijsel cadzand-bad - Niet alleen op de beursvloer wordt er gehandeld, ook daarbuiten telt Nederland dui zenden doorsneeburgers, die zich in clubverband met beleggen bezig houden. In Cadzand-Bad ontstond vijftien jaar geleden de behoefte orp te weten te komen wat zich in het wereldje van het beleggen af speelt. Met gepaste trots viert de beleggingsstudievereniging 'De Flo rijnen' binnenkort het jubileum. Elke maand steken de leden de hoofden bij elkaar om strate gische beslissingen te nemen. Voorzitter Ton Verhoeven, pen ningmeester Bram van Hanegem en hoofd transacties Adriaan Voogdt zijn ervan overtuigd dat hun vereniging veel toevoegt op het gebied van kennis van beleg gen. Onder leiding van een ervaren coach wordt maandelijks de situa tie op de markt geanalyseerd. „In die discussie heeft ieder lid de mogelijkheid zijn visie te geven en die te toetsen aan die van een ander. De coach stuurt ons daarbij en zo komen we tot een besluitvorming over onze porte feuille", vertelt Verhoeven. Gouden tips kan het drietal niet geven. „Je moet vooral niet emotioneel reageren. We reage ren altijd op basis van argumen ten. Je hebt ook voorkennis nodig en je moet je toch ook verdiepen in het bedrijf', meent Van Hanegem. Voor de leden van De Florijnen is het vooral zaak beter te doen dan de AEX-index. Vorig jaar lukte het aardig. „We zaten vijf procent boven het behaalde re sultaat op de beurs in Amster dam." Volgens De Voogdt lijkt beleg gen een beetje op schaken. „Je gebruikt je hersens en leert een bepaalde tactiek en strategie te hanteren. Je verdiept je in de ma terie en met een goede begelei ding kun je vaak rendement ha len." Bij de club wordt er niet ge handeld met het mes op tafel. „We zijn vooral een gezellig heidsclub met als doel meer te weten te komen over het beleg gen." Angst om toe te treden hoeft er niet te bestaan. „Veel mensen heb ben een bepaalde drempelvrees. Hier overleggen we op democrati sche wijze met elkaar en dan ne men we een besluit", meent Van Hanegem. Van de zestien leden behoort de helft tot het vrouwelijke geslacht. De jubilerende studievereniging zoekt nog steeds leden. Van Hane gem: „Het ledenaantal is al jaren vrij stabiel. Maar jongeren zijn bang om er aan te beginnen. Ze gaan liever naar een bank en betalen vaak te hoge transactie kosten. Bij ons hoort het advies er bij en voor een maandelijkse in leg van 25 euro hoef je het ook niet te laten. Hier doe je echt ken nis op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62