Eén camera en dansende mensen o Woningverkoop Zeeland daalt in een maand tijd met twintig procent I 5 Het klinkt goed, maar is het niet allemaal wat theoretisch? Integendeel, het is juist erg prak tisch. Telers kunnen zich voor het slotevenement aanmelden voor drie praktische workshops. Hoe haal je energie uit verschillende biomassastromen? En we geven 12 flyers uit, waarin de verschillende ge^vaskansen worden besproken. Wat was ook alweer aanleiding van het project? Het terugdringen van de C02-uit- stoot en het dreigende tekort aan fossiele grondstoffen. Ik ben erg tevreden over het resultaat. 22 ZEELAND Insomnie WEER NIEUW INTERNETFENOMEEN Binnen twee weken is de Harlem Shake een wereldwijd internetfenomeen geworden. DINSDAG Marleen Blommaert Veel van de dingen waar je klakkeloos mee omgaat, krijgen pas echt betekenis als ze er plots om welke reden dan ook niet zijn. Slaap is één van die dingen. Vroeger kon je me in de meest verschrikkelijke omstandigheden op de meest verschrikkelijke plekken neer leggen. Ik deed mijn ogen dicht en ik sliep. Mijn oudste dochter heeft die kunst genetisch nog wat vervolmaakt. Waarschijn lijk door de toevoeging van de genen van haar vader, één van de meest probleemloze slapers mij bekend. Mijn dochter heb ik ooit staand, met een rugzak op, in een slingerende bus zien slapen. Naast deze superslaper hebben we hier thuis nog de langsla per, die het slapen tot ware kunst heeft verheven. Maar ik hoor er niet langer bij, bij deze toffe snurkers. Sinds een jaar heb ik een nieuwe vriend, slapeloosheid of insom nie. Hij vreet energie en komt meestal langs op die momen ten dat je andere plannen had. Wat doet een schrijvend mens dat niet kan slapen? Precies le zen, en zo lees ik in het holst van de nacht hele verhandelin gen over economie, duurzame landbouw, moestuinieren, ko ken en bakken. Lezen over alles wat met verstandige landbouw en eerlijk eten te maken heeft, dat gaat nog wel. Het inspireert en biedt ideeën. Economische stukken lezen is een ander ver haal. Ik lees over een nieuw pro duct dat bedacht is, twee lenin gen voor hypotheek, zodat de maandlasten in het begin lager liggen. Dit nieuwe complexe product is bedacht door de ban ken zelf. Ik vraag me af of de starter op de woningmarkt weet wat 1 of 2 kinderen kos ten, of zij weten dat de salaris stijgingen de kostenstijgingen in het algemeen niet bijhou den. Ik lees over 'crisisgerela- teerde' winst die wij Nederlan ders maken en dat we daarom een miljardenmeevaller heb ben. Ik lees over Grieken die vechten om voedsel en laat het woord crisisgerelateerde winst nog eens door mijn brein dan sen. Als ik een sociaal-democra tische minister van Financiën was, zou ik daar van wakker lig gen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 6 vragen over het project Groene Grondstof door Edith Ramakers Biobased Werkt! is de uitkomst van het driejarig project Groene grondstoffen en het innovatief ge bruik van landbouwgewassen. Op 28 februari is de slotbijeenkomst Cor van Oers is een van de aanja gers van het project waarbij Vlaamse wetenschappers en be stuurders, DLV Plant en het Agra risch Innovatie en Kenniscen trum Rusthoeve in Colijnsplaat betrokken waren. Om maar met de deur in huis te ■*- vallen. Wat is er bereikt in jaar? We hebben de kansen van 12 ge wassen onder de loep genomen in zowel Vlaanderen als Zeeland, rekening houdend met het karak ter van het gebied en de al aanwe zige gewassen. Voor Zeeland zijn we enthousiast over het Olifants gras, ofwel bamboe, Stevia en ui. Wat is het innovatieve onderdeel van deze driejaarlijkse studie? Ik ben een grote fan van Stevia, de natuurlijke zoetstof die ook als grondstof van bier kan dienen. Maar ook van chocolade en choco ladeproducten. Het is bovendien calorieloos en diabetici kunnen zonder problemen stevia eten. 3 Stevia heeft een vreemde drop- smaak. Vindt u ook niet? De Stevia die je nu eet, wordt geïmporteerd. Onze stevia smaakt beter. 4 En was is het nieuws over de ui en het Olifantsgras (bamboe)? Bij de ui hebben we gekeken naar inhoudsstoffen, uienolie bijvoor- Harlem Shake raakt iedereen door Denise van Minnen GOES - In nauwelijks twee weken tijd heeft de Harlem Shake zich tot een internetfenomeen ontwik keld dat de vorm begint aan te ne men van het Aziatische succes van Gangnam Style. Harlem Shake is begonnen met een video die 30 januari werd ge publiceerd door videoblogger Filthy Frank. Op het liedje Har lem Shake van muzikant Baauer is gedurende vijftien seconden ie mand te zien, vaak gemaskerd, die alleen staat te dansen. Dan volgt een omslag en de tweede vijftien seconden danst de hele omgeving mee, vaak gek uitge dost en op een kolderieke manier. Na het eerste filmpje werden in negen dagen tijd 11.000 video's van een Harlem Shake op inter net gezet, die bij elkaar wereld wijd 44 miljoen keer zijn beke ken. Ook in Zeeland vindt de rage navolging. Voetbalclubs zoals Jong Ambon, JVOZ en W Groede hebben al een Shake gemaakt. Gisteren werd er op de MBO Dans in Goes een Harlem Shake opgenomen. Docente Dans, Mar- cia Smeding, riep een paar studen ten bij elkaar en stopten ze in een klaslokaal. „We gaan vandaag een Harlem Shake doen, dus leef je uit", waren haar woorden. Met een barstte de klas in overleg uit. „Welk dansje zal ik doen? Welk kledingstuk trek ik uit of juist aan?" Marcia deelt papier uit voor de eerste vijftien seconden van het filmpje. Dan moet de klas na melijk net doen alsof ze druk aan het leren zijn. Rob Clarys heeft de hoofdrol in de Shake. Hij gaat gekleed in een boevenpakje en een helm op zijn hoofd als 'de ge maskerde' te werk. Wild danst hij in het rond terwijl de leerlingen doorwerken, zonder op hem te let ten. Als de film even wordt gepau zeerd schiet de klas in de lach. „Rob ik wist niet dat je van die soepele heupjes had!" Dan wordt de winkelwagen vol met verkleed- spullen het lokaal binnengereden. Iedereen loopt als een gek op de kar af. De één trekt een skippybal uit de wagen, de ander een cow boyhoed. Zo gaat het nog even door totdat iedereen klaar is voor de tweede helft van het filmpje. De klas wordt op zijn plek gezet door Marcia: „Als jij nu op deze ta fel gaat liggen en jij in de venster bank gaat staan, jij op de tafel met de hoepel en dan zijn we er wel klaar voor denk ik." Vlak nadat de zin 'Now do the Harlem Shake' klinkt in de klas, barst de chaos los. Eén jongen staat in een hand stand op een tafel, een meisje schudt met pompoms. Een paar jongens trekken hun shirt uit en de gekste danspasjes worden ge bruikt. Als de film en muziek wor den stopgezet, ploffen de studen ten op tafel neer. „Poeh, dit is nog vermoeiender dan gewoon dan sen!" www.pzc.nl: Zeeland valt voor Harlem Shake Cor van Oers van DLV Plant beeld, die via stoomdestillatie op natuurlijke wijze gewonnen kan worden. Deze olie is van toege voegde waarde voor de levensmid delenindustrie. We hebben de af zetmarkt van quercitine in beeld gebracht. Deze stof zit vooral in de buitenste schil van de ui en is een voedingssupplement. Met de bamboe hadden we een goede partner in Filip Baecke van Cradle Crops. Paddenstoelentelers willen bamboe gebruiken als substraat vervanger en in de bouwsector is bamboe veelgevraagd. pagina 28 en 29: Zeeland terug naar tijd van voor de steenkool MIDDELBURG - Vandaag wordt er om tien uur een Harlem Shake op genomen in de kantine van het Nehalennia. „Vorige week kwa men leerlingen naar mij toe met het voorstel om een Harlem Sha ke te houden", zegt docent los Mommers. „Het enige wat je no dig hebt, is een camera en men sen die gek doen. Wij verwachten ongeveer tweehonderd leerlingen die dertig seconden lekker uit hun plaat gaan in onze kantine." Bij voetbalclub Jong Ambon staat er al een Harlem Shake op YouTu- be. Alfaro Pentury deed ook mee aan de video. „We kwamen op het idee door alle filmpjes op het internet. Wij doen altijd gek na de training dus waarom niet met een muziekje erbij?" Van het een kwam het ander: „Iemand nam een camera mee en iedereen uit het team ging uit zijn dak. Onder tussen hebben we al veel views en reacties gehad op ons filmpje." Op het Badstrand van de boule vard in Vlissingen zal er woens dagavond ook een Harlem Shake gemaakt worden. „Wij gaan laten zien dat we in Zeeland ook lekker gek kunnen doen. En we promo ten tegelijkertijd het mooiste plek je van Nederland", zegt medeorga nisator Justin Masius. „Iedereen mag mee- Harlem Shaken." www.pzc.nl/harlemshake Zeeuwse Harlem Shakes door Frank Balkenende MIDDELBURG - De verkoop van wo ningen in Zeeland is vorige maand gekelderd. Dat blijkt cijfers van het Kadaster. Ten opzichte van december vorig jaar werden er twintig procent minder woningen verkocht. In ja nuari wisselden 136 woningen van eigenaar. De gemiddelde hy potheeksom bedroeg net iets meer dan 200.000 euro. Die maand waren er ook zeven execu tieveilingen. De daling was te zien bij de mees te typen woningen, van tussenwo ningen tot hoekwoningen, van vrijstaand tot appartement. Een uitzondering vormen twee-on- der-een-kapwoningen, die bij de Zeeuwen wel in trek zijn. In januari registreerde het Kadas ter 6260 verkochte woningen, te gen 17.364 in december. Alle pro vincies moesten inleveren, behal ve Flevoland, waar de verkoop met bijna tien procent toenam. Andere provincies zakten minder ver terug dan Zeeland, met uit zondering van hekkensluiter Utrecht, waar de verkoop met bijna dertig procent terugliep. Vorig jaar werden er in januari ook maar 7082 woningen ver kocht. Dat het aantal registraties nu ook 11,6 procent lager uitpakt dan in 2012, komt vermoedelijk doordat veel huizenkopers eind vorig jaar nog profiteerden van voordelige hypotheekregels. Vorig jaar voorspelden makelaars al dat ze een drukkere december maand tegemoet gingen. Mensen die een huis zochten, probeerden nog vóór de beperking van de hypotheekrenteaftrek per 1 janua ri hun slag té slaan. Mensen die nu een huis kopen moeten met een beginnen met het aflossen van het hele hypotheekbedrag. Er worden geen aflossingsvrije hypo theken meer verstrekt. I T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58