Een economie die draait op groene grond stoffen, is een beetje terug bij af Naar het tijdperk van voor de steenkolen. Toch is dat precies waar Zeeland naar terug moet ke ren, zegt Wim Sederel, per 1 april directeur van de (nog op te richten) Stichting Bioba- sed Delta. 28 ZEELAND BIOBASED DELTA Terug naar de tijd van door Frank Balkenende Er is in Zuidwest-Nederland een pact gesloten om die ver groening op alle fronten aan te jagen. De chemie en de ag- rofoodsector willen met steun van betrokken overhe den en kennisinstellingen Zeeland, West-Brabant en Oost-Vlaanderen speerpunt maken van wat de biobased eco nomy heet. Gewassen die in de regio wor den geteeld, worden de toekomstige grond stoffen voor chemische specialiteiten. Bij voorbeeld verf uit meekrap. Of bioplastics uit agrarische reststromen, want afval mag je niet meer zeggen. In de groene economie wordt namelijk alles hergebruikt of, als er geen enzym of proteïne meer uit is te knij pen, opgestookt in een biomassacentrale. Wim Sederel, voor even nog general mana ger 'innovate plastics' bij chemiebedrijf Sa- bic in Bergen op Zoom, wordt als directeur van de koepelstichting Biobased Delta de spin in het web van deze omwenteling. Vol gens hem heeft Zeeland weinig keus. Het moet vergroenen. Waarom eigenlijk? Wat gebeurt er als we op de oude voet doorgaan? „Dan denk ik dat het aantal banen in de del ta, en dus ook in Zeeland, verder zal teruglo pen. De industrie heeft het moeilijk. Jullie kennen de voorbeelden. Eerst Zalco en re cent nog Thermphos. De recessie speelt een rol. Daarbij zijn loon- en energiekosten hier aan de hoge kant voor multinationals. Dat verzwakte onze concurrentiepositie. Je ziet nu al dat bijvoorbeeld chemiebedrijven nog maar mondjesmaat investeren binnen Euro pa. De basischemie verschuift vooral naar China. De grote investeringen worden ge daan in China, de Verenigde Staten en Rus land." Hoe komt dat? „Met name energiekosten worden van steeds grotere invloed. De ontwikkeling in de winning van schaliegas, gas dat in de diep ere lagen van de aarde zit, neemt een hoge vlucht. De Verenigde Staten pakken dat groot aan. Daardoor beschikken veel bedrij ven daar nu al over goedkoop gas. Onze fa briek kan in de VS voor een kwart van de Ne derlandse energiekosten produceren. Dat zal ook voor Dow en andere bedrijven gelden. Schaliegas is milieutechnisch ook een stuk beter dan kolen als energiebron. Tel daarbij op dat China en Rusland enorme voorraden schaliegas bezitten en je weet dat dit eraan zit te komen. Omschakelen naar een biobased economy is dus de list om misère te voorkomen? „Ik denk dat het de weg is om banen in Zee land te behouden. Niks doen is geen optie, dan blijf je niet vitaal. Je moet echter niet denken dat we hiermee 50.000 banen gaan creëren. We moeten blij zijn als we kunnen consolideren, dus laten we van dat bioba- sed-verhaal geen hype maken. Niettemin is de tijd gunstig om de koers te verleggen. De vraag naar duurzame, groene grondstoffen voor de chemische industrie stijgt. Olie en steenkool raken een keer op, wat op termijn zal leiden tot hoge prijzen voor fossiele brandstoffen. Verder dwingt belasting op C02-uitstoot bedrijven andere wegen te zoe ken." Er wordt steeds gezegd dat de zuidwestelijke Del ta in de vergroening van de economie voorop looptmaar is dat ook zo? „We hebben een voorsprong, maar anderen zitten niet stil. Het voordeel is dat we hier veel chemie en een grote agrofoodsector heb ben, plus uitstekende logistieke verbindin gen via land en zee, waardoor je ook makke lijk biomassa kunt voeren. Er liggen kansen, als we chemie, agrofood, logistiek en energie sector verbinden. Op dit moment zie je met name in de Kanaalzone voorbeelden. Cargill in Sas van Gent levert tarwezetmeel aan de fabriek van Nedalco, die de reststroom om zet in alcohol. Kunstmestfabrikant Yara sluist warmte en CO2 door aan glastuin ders." Hoe lang gaat die om schakeling duren? „Het is een lange weg. Het zal vele ja ren kosten. De Re giegroep Chemie streeft naar 25 pro cent groenè grond stoffen in 2020. Dan moet er nog heel wat gebeuren. Neem nou een suikerbiet. Het loof kun je wel licht gebruiken voor che mische producten. Daar moet onderzoek naar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50