Levenskunst op eigen kracht 6 GEZOND Zon geneest huidkanker GRIJS GEBIED Een pleister met lampjes die huidkanker kan genezen? Het lijkt bizarre sciencefiction, maar is sinds kort praktijk in enke le Nederlandse ziekenhuizen. De Venrayse dermatoloog Tim Smits weet er alles van. „Het stelt eigenlijk niets voor." Marcel Olde Rikkert De overheid wil dat artsen patiën ten stimuleren zo veel mogelijk op eigen kracht ver der te gaan. Dit is een uitste kend uitgangspunt, mits het niet slechts tot doel heeft te be zuinigen. Het sluit direct aan bij wat wetenschappelijk ge zien het beste is voor mensen met chronische ziekten. Het ten volle benutten van de eigen kracht is echter geen vanzelfspre kendheid, zelfs niet nu ziekten steeds vroeger en met minder klachten worden vastgesteld. Hulpverleners beginnen reflexma- tig meteen te zorgen, en weg is de eigen kracht. Een patiënt die ik af gelopen week in ons Radboud Alz heimer Centrum zag, maakte dui delijk dat het, zelfs met dementie, ook heel anders kan. Hij is bijna 70 jaar en werkt al ruim 40 jaar als kunstenaar. Een halfjaar gele den hebben we bij hem een vrij zeldzame vorm van dementie vastgesteld die vooral de voor- hoofdshersenen aantast Deze de mentie vermindert de taal, veran dert het gedrag en bemoeilijkt het goed kunnen denken, terwijl het geheugen nog lang intact blijft 'Frontaalkwab dementie' luidt de medische diagnose. Deze diagnose maakte hem echter niet minder creatief, want hij maakt nog steeds schilderijen en kleuri ge installaties. Enthousiast legt hij me uit, zo goed en zo kwaad als hij de woorden kan vinden, hoe zijn gedachtewereld hem in spireert tot nieuwe kunst, juist nu zijn gedachten eerder stokken. Hij toonde me een foto van een schilderij. „Daar begonnen mijn gedachten", wijst hij naar de lin ker bovenhoek. „Maar ik kreeg er geen lijn meer in. Ze waren nog maar met een dun draadje verbon den met de rest van mijn leven." Het schilderij toont een grote ivoorwitte leegte, met linksboven een kleine kluwen grijze lijnen dat via een dunne, diagonale streep met het stevige lijnenspel rechtsonder op het doek verbon den is. Hoewel deze kunstenaar zijn Spaans en Engels kwijt is en ook steeds meer in zijn Neder landse zinnen verstrikt raakt, zit hij zeker niet bij de pakken neer. Hij heeft een netwerk dat hem zo nodig helpt bij de dagelijkse din gen en blijft creatief. „Gewoon ac tief blijven", is zijn simpele ant woord op mijn vraag wat demen tie voor hem betekent „Ik kan er niets aan doen. Het werkt hierbo ven in mijn hoofd minder, maar ik ga gewoon door." Het is niet eenvoudig een chronische ziekte als dementie te verwerken en toch actief te blijven. Het is le venskunst wanneer iemand dat op eigen kracht laat zien. Als het lukt, kunnen mensen nog de mooiste dagen maken. Ook voor de dokter en verpleegkundige is het een kunststukje om tevreden te zijn met hun ondersteunende bijrol. „Hoe zou u het woord de mentie schilderen," vroeg ik de grijze kunstenaar. „Uitdagend. Van zwart naar fel rood", zei hij, terwijl hij met schilderbewegin gen zijn woorden kracht bijzette. Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. Bepaalde vormen van huidkanker kunnen in twee sessies worden genezen, foto PR therapie met de grote led-lamp (photody- namische therapie), dan moet hij zich in bochten wringen om de plekjes aan het schijnsel bloot te stellen. Overigens kan de dermatoloog zich voorstellen dat de Schot se fabrikant, Ambicare Health, grotere pleisters gaat ontwikkelen, voor grotere huidoppervlakten met huidkanker. „Ie mand met een grotere tumor op zijn hoofd zou zo een 'led-toupetje' kunnen gaan dra gen." reageren? gezondheid@depersdienst.nl WAAR TE VOLGEN? Catharina Ziekenhuis, Eindhoven Flevoziekenhuis, Almere Maxima Medisch Centrum, Eindhoven Tergooiziekenhuizen, Blaricum en Hilver sum Wilhelmina Ziekenhuis, Assen AMC, Amsterdam Antonius ziekenhuis, Sneek Laurentius Ziekenhuis, Weert en Roermond Medisch Centrum Jan van Goyen, Amster dam MC de Baronie, Breda VUmc, Amsterdam o Zalfje, led-pleister, kanker weg door Will Gerritsen De patiënt komt 's morgens op de poli. De huidthera peut smeert een zalf op de plek waar huidkanker zit. Vervolgens wordt er een speciale pleister met led lampjes opgeplakt en wan delt de patiënt alweer naar buiten toe, bij voorbeeld om naar zijn werk te gaan. Na êen uurtje of zes kan de pleister worden weggehaald. Na twee weken ondergaat de patiënt hetzelfde ritueel opnieuw en is de behandeling voltooid. Normaal gesproken kan hij voor genezen worden verklaard. „Het stelt dus eigenlijk niets voor", consta teert dermatoloog Tim Smits (37). Hij is verbonden aan het Maxima Medisch Cen trum in Eindhoven en Veldhoven en kent alle ins en outs van de behandelmethode die ten grondslag ligt aan de led-pleister: de 'photodynamische therapie', het onder werp waarop hij in 2009 is gepromoveerd. Deze behandeling, de voorganger van de led-pleister, heeft een groot nadeel. De pa tiënt moet, nadat hij is ingesmeerd met de crème, drie uur lang in het ziekenhuis ge duld hebben: pas dan is de zalf voldoende in de huid getrokken en kan de tumor wor den blootgesteld aan zeven minuten du rend intens licht van een grote led-lamp. Smits: „De zalf zorgt ervoor dat de huid kankercellen veel gevoeliger worden voor dit licht dan de omliggende gezonde huid cellen." Zodra de lamp gaat branden, ont wikkelt zich onder invloed van het schijn sel een kleine oorlog in het huidkankerge- bied: er ontstaan zuurstofradicalen, bioche mische stofjes die de tumorcellen vernieti gen, terwijl de gezonde huid nauwelijks schade oploopt. De therapie is voor de meest voorkomende vormen van huidkan ker geschikt, behalve voor het melanoom en het zogeheten plaveiselcelcarcinoom. Dat zijn gevaarlijke vormen van huidkan ker, waarvoor het operatiemes het meest geschikte wapen is. Maar voor de behandeling van veelvoorko mende kankersoorten als het oppervlakki ge basaalcelcarcinoom en Morbus Bowen, Al geldt de zon als voorname boosdoener bij huidkanker, toch ligt er een therapie in het verschiet waarbij de koperen ploert juist bijdraagt aan de genezing. Volgens de Venrayse dermatoloog Tim Smits kan een speciale zalf die de huidkankercellen kwets baar maakt voor licht, hierbij een belangrij ke rol spelen. Nu wordt deze crème nog ge bruikt bij 'photodynamische therapie' (zie artikel hiernaast). Maar in de toekomst zal de zalf in verdunde vorm op de huidtumor worden gesmeerd, waarna de patiënt het advies krijgt buiten een wandelingetje te maken. De zon 'brandt' de kankercellen dan weg. een voorstadium van huidkanker, komt de led-pleister als geroepen. Zalfje smeren, pleister plakken en het is gepiept. Een mak kelijk draagbaar iPod-achtig kastje zorgt via snoertjes voor de stroomtoevoer en re gelt automatisch de inschakeling van de lampjes. Dat zijn trouwens geen echte led lampjes, maar een nieuwe variant daarvan, 'oled-lampjes'. Die zijn buigzaam en daar om goed bruikbaar in een pleister. De pleis terlampjes blijven drie uur branden, overi gens veel langer dan de gebruikelijke inten se lichttherapie die zeven minuten duurt. De patiënt merkt er weinig tot niets van: de pleisterlampjes branden op een laag pit je. Een minpuntje van de led-pleister is zijn kleine formaat. „Daarom kun je kanker plekjes die groter zijn dan drie centimeter niet met de pleister behandelen." Daarte genover staat dat een patiënt met meerdere kleine plekjes ook meerdere pleisters kan krijgen. „Je kunt in principe drie pleisters per kastje aansluiten en zelfs meerdere kastjes dragen. Gaan de lampjes aan, dan zie je een 'kerstboom' branden." Dat is tege lijk een voordeel: ondergaat een patiënt met verschillende kleine huidtumoren de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42