9 PZC DRAADLOOS ALECTO WSD-19 WEERSTATION MET REGENMETER 5 Hij verwachtte dat jonge patiënten er nog beter op zouden reageren dan volwassenen pzc.nl/webwinkel Lezetsj>rijs.€ 34,95* 19 FEBRUARI 2013 Meer bewegen voor ouderen niet voldoende bij verstopping Waar meer bewegen en voldoende (water) drinken meestal voldoende zijn om verstopping tegen te gaan, hebben ouderen hieraan niet genoeg, constateren Canadese onderzoekers. Laxeermiddelen als lactulose en macrogol zijn doorgaans ook nodig om de boel gaande te houden. Waar door ouderen vaker en hardnekkiger last hebben van verstopping, is niet duidelijk. http://1 .usa.gov/126TZUJ Veel patiënten binnen een maand opnieuw in ziekenhuis Ongeveer een kwart van de patiën ten, zowel jong als oud, belandt bin nen een maand na ontslag uit het zie kenhuis opnieuw in het ziekenhuis, zo blijkt uit Amerikaanse cijfers. Op vallend genoeg is de heropname meestal vanwege een andere ziekte dan de eerste opname. De eerste op name maakt mensen blijkbaar kwets baar voor andere aandoeningen, con stateren de onderzoekers. http://bit.ly/WqX4rR Clostridium difficile komt ook voor bij jonge varkens. Varkens vormen een bron van 'diarreebacterie' Mensen die beroepsmatig veel in aan raking komen met varkens, lopen een verhoogd risico besmet te wor den met de bacterie Clostridium diffici le, zo blijkt uit onderzoek in Utrecht. Besmetting met deze bacterie kan moeilijk te behandelen - en daardoor soms levensbedreigende - diarree ver oorzaken. Het subtype Clostridium dif ficile dat in opmars is bij de mens, komt ook voor in jonge varkens. http://bit.ly/VpR6qW Roken kost een mens ongeveer tien jaar leven Dat roken ongezond is, wisten we al. Uit cijfers blijkt dat mensen die hun hele leven roken, gemiddeld tien jaar eerder overlijden dan niet- rokers. Dit destillerenAmerikaanse onderzoekers uit gegevens van ruim 200.000 mensen. Hoe jonger een roker stopt, des te minder levensja ren hij kwijtraakt. Wie voor zijn 45e stopt, heeft dezelfde levensverwach ting als een niet-roker. http://bit.ly/VpVqqq door Arnoud Kluiters illustratie Censuur.com Ontspannen ligt Esther van der Eijk (14) in haar bed op haar slaapkamer. Een moment voor zich zelf, geen andere mensen om zich heen. Haar ogen zijn gesloten. Kalmeren de muziek en de rustgevende woorden van hypnotherapeute Carla Frankenhuis klin ken uit haar koptelefoon. 'Met de luchtbal lon zweef je over zee, over steden. Je geniet van het uitzicht, beneden is alles héél klein. De omgeving ademt plezier, zorg en rust uit. Je neemt een slok van het drinken aan boord en proeft hoe heerlijk het smaakt. Dan merk je dat de frisdrank jouw hele buik een goed, aangenaam gevoel geeft als die naar binnenstroomt en alles wegspoelt wat niet prettig is. Néém nog maar een slok en je merkt hoe je buik zich opvult met dat wonderlijke, gezonde ge voel'. Al vanaf het moment dat Esther zindelijk is, hebben darmklachten haar ernstig ge hinderd, zegt haar moeder Judith. Ze had regelmatig last van een moeilijke stoel gang. Bijna altijd ging dit gepaard met buik pijn. Ze at vervolgens een paar dagen niet, sliep slecht en ze voelde zich erg misselijk. „Haar resultaten hebben er gelukkig niet onder geleden, maar jaarlijks heeft ze meer dere weken school gemist." Een rondgang langs verschillende specialis ten leverde haar niets op, tot Esther vorig jaar terechtkwam op de poeppoli van het Academisch Medisch Centrum/Emma Kin derziekenhuis in Amsterdam. Daar behan delt professor Mare Benninga kinderen met het prikkelbare darmsyndroom (PDS), de aandoening die Esther van der Eijk heeft. Maar waar meestal wordt gekozen voor een behandeling met geneesmiddelen, zet deze in maag-, darm- en leverziekten gespeciali seerde kinderarts in op hypnotherapie. Net als de ouders van Esther geeft ook Bennin ga het volmondig toe: „Ook ik keek in eer ste instantie argwanend naar hypnothera pie." Dat was in 2000, toen hij zijn Britse collega Peter Whorwell voor de eerste keer hoorde spreken over het positieve effect ervan bij vrouwen met het prikkelbare-darmsyn- droom. „Ik moest er niets van weten, dacht dat deze vorm van alternatieve geneeskun de nooit werkzaam kon zijn. Maar later die dag raakte ik met Whorwell in gesprek: on derzoek met hypnotherapie bij kinderen was nog niet gedaan, maar hij verwachtte dat jonge patiënten er nog beter op zouden reageren dan volwassenen. Ze hebben na melijk meer fantasie. Ze zijn beter te moti veren om de gewenste oefeningen uit te voeren." Nieuwsgierig geworden, startte Benninga met kinderarts Arine Vlieger van het Anto- nius Ziekenhuis in Nieuwegein een studie onder 52 kinderen, verdeeld over twee groe pen. De ene helft volgde zes sessies met hypnotherapie, waarbij de kinderen in een toestand worden gebracht die lijkt op een staat van volledige ontspanning. „Vergelijk het met dagdromen met een doel", zegt hypnotherapeute Carla Frankenhuis, met wie Benninga veel samenwerkt. „Met de kinderen doe ik dertig minuten lang aller lei verbeeldings-, concentratie- en ademha lingsoefeningen. Die zijn er onder meer op gericht de overgevoeligheid van de buik te laten verminderen. Hierbij komt het kind niet onder invloed van de therapeut, zoals mensen vaak denken bij hypnoses. Het leert zelfhypnose en krijgt zo meer contro le over zijn/haar zelfbevinden. Ook wordt het zelfvertrouwen verhoogd." De andere 26 kinderen in de studie kwa men voor een even langdurend consult bij de kinderarts en werden met empathie, dieetadviezen, pijnstillers en andere medi cijnen behandeld. Benninga: „Liefst 85 pro cent van de kinderen die hypnotherapie volgden, was na afloop ervan klachtenvrij. Bij de kinderen die waren behandeld met medicijnen, was dat slechts 25 procent." Een vervolgstudie kon niet achterblijven, die is een jaar geleden afgerond. Toen wer den de meeste van de eerder onderzochte kinderen nog eens vijf jaar gevolgd, waar bij ze ook een pijndagboek bijhielden. „We hadden verwacht dat het effect van de hyp notherapie snel zou afnemen of verdwij nen. Niets bleek minder waar: bij de hypno therapie-groep was 68 procent nog altijd klachtenvrij, tegen 20 procent van de kinde ren die een kinderarts bezocht. We weten nog altijd niet waarom, maar voor deze groep kinderen blijkt hypnotherapie een zeer succesvolle behandelmogelijkheid." Een volgende studie is inmiddels in volle gang, om het effect van hypnotherapie nog beter te onderzoeken. In 10 poliklinieken Kindergeneeskunde worden de gegevens verzameld van 260 kinderen met chroni sche buikpijn, van 8 tot 18 jaar: de ene helft krijgt 6 behandelsessies van een hypnothe- rapeut, de andere 130 worden hypnothera- peutische oefeningen aangeboden via een cd en een werkboek dat thuis wordt bijge houden. Het onderzoek - de Fantasiastudie - bor duurt voort op een Amerikaanse studie Mare Benninga waaruit bleek dat bij 70 procent van de kin deren de buikpijnklachten afnemen na het volgen van de cd-therapie. „Het zou wei eens kunnen zijn dat deze aanpak vrijwel net zo effectief is als bij de behandeling van een therapeut", zegt Frankenhuis. „Als waar is wat we denken, hebben we> een enorme kostenpost in de zorg te pak ken", vult Benninga aan. Hij rekent voor: „In Nederland lopen ongeveer 100.000 kin deren rond met deze vorm van buikpijn. Worden ze effectief behandeld met hypno therapie in plaats van met medicijnen, dan bespaar je alleen al miljoenen aan laborato- riumkosten. Blijkt ook de cd effectief, dan sla je een volgende slag: een cd kost 50 cent, terwijl 6 behandelsessies bij een the rapeut 600 euro kosten. Dat is een bespa ring van zo'n 60 miljoen euro." Pluspunt van de Fantasiastudie is ook dat er meer elementen rondom de aandoening worden bestudeerd. Frankenhuis: „We vra gen de kinderen en hun ouders bijvoor beeld of er sprake is van schoolverzuim en. in welke mate. Of ze vullen scores in over in hoeverre het kind heeft te maken met gevoelens van depressie." Een licht argwanende houding vooraf ten spijt, hebben Esther van der Eijk en haar ouders de hypnotherapie nu omarmd. Moe der Judith: „Het effect van hypnotherapie is echt opvallend. Af en toe trekt Esther zich terug op haar kamer om naar de cd te luisteren. Bij haar oefeningen ademt ze bij voorbeeld akelige gedachten krachtig uit en fijne gedachten in. Het helpt haar! Het/ afgelopen half jaar miste ze maar één schooldag. Haar hele houding verandert. De introverte dochter die we soms hadden, verandert in een meisje dat andere mensen in de ogen begint te kijken." reageren? gezondheid@depersdienst.nl categorie diversen Weerstation met draadloze buitensensor Kleurendisplay Geanimeerde weersvoorspelling Binnentemperatuuren luchtvochtigheid Buitentemperatuur en luchtvochtigheid (trend) Weergave laagste en hoogste gemeten binnen- en buitentemperatuur Gevoelstemperatuur Batterij bijna leeg indicatie Werkt op adapter (incl.) en/of 3x AAA batterijen (excl.) Bereik buitensensor tot 30 meter Gelijktijdige weergave van: tijd, temperatuur, luchtvochtigheid en weersvoorspelling Adviesprijs 44,95 X BON - Draadloos Alecto WSD-19 weerstation met regenmeter 1 1 Hierbij bestel ik: 1 (aantal) x Draadloos Alecto WSD-19 weerstation met regenmeter a 34,95* exclusief verzendkosten, van 5,95 Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice: 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch of per mail door te geven. Jï. exclusiefverzendkosten I VOORLETTERS VOORNAAM NAAM ÜM ÜV ADRES HUISNUMMER POSTCODE PLAATS TELEFOON E-MAIL GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Buckeroo Payment Service om i.o.v. Wegener NieuwsMedia BV eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK/GIROREKENING HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. Draadloos Alecto WSD-19 weerstation met regenmeter', Postbus 1090,5004 BB Tilburg. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aën ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41