1 fr Kostgeld OPVOEDING Het blijkt dat kinderen met on verklaarbare chronische buik klachten baat hebben bij hyp notherapie. Een groep van 260 kinderen werkt tot volgend jaar mee aan een nieuw onder zoek, waarbij de effectiviteit van een luistercd wordt getest. PRIKKELBARE-DARMSYNDROOM ZIEKENHUIZEN DIE MEEDOEN AAN DE FANTASIASTUDIE TIPS É&iÉTftt "mi 11 i liiO J Annie de Vreugd Veel jongeren heb ben een bijbaantje dat soms wel een paar honderd euro per maand op brengt. De ouders geven hen ook zakgeld, want hun kind werkt immers nog niet echt Het geld gaat op aan uitgaan, kleding en alcohol. Sparen doen deze jongeren DINSDAG 19 FEBRUAI vaak niet, dat gaan ze wel doen als ze later op zichzelf wonen. Nu wonen ze nog thuis, voorzien van alle gemakken. Televisie en com puter met draadloos internet op de eigen kamer, gratis eten en drinken, moeder doet de was. Ze zijn rondom verzekerd, de ouders betalen de premies. Pubers hebben soms meer geld om vrij te besteden dan hun ouders. En toch spelen die regel matig voor bank. Hun kind is jong en wil wat. Bij de aanschaf van een scooter of i-Pad schieten ze geld renteloos voor. Veel jonge ren staan bij hun ouders in het krijt, terwijl die het in de huidige economisch krappe tijd zelf niet al te breed hebben. Als deze kinderen gaan werken, wordt hun luxe positie vaak stil zwijgend voortgezet. Ondanks een eigen inkomen, blijven de ouders het eten betalen en gratis de was doen. Zoonlief koopt een auto van zijn zelfverdiende cent jes, terwijl de ouders elk dubbel tje moeten omkeren om rond te komen. Het is heel moeilijk je kind te vra gen bij te dragen in de dagelijkse kosten. Het voelt als een neder laag, als bedelen bij je eigen kind. Toch is het alleszins redelijk van inwonende werkende kinderen kostgeld te vragen. Het woord mag dan misschien ouderwets in de oren klinken, de zin van kost geld is door de huidige crisis actu eler dan ooit. Een kind dat nooit geconfron teerd is met de kosten van zijn le vensonderhoud, heeft geen benul wat zelfstandig wonen kost. Als het eenmaal zover is, heeft hij geen idee wat daar allemaal bij komt kijken. Alleen al daarom is kostgeld een zinnig onderwerp om het eens over te hebben aan de keukentafel, het hoort gewoon bij de financiële opvoeding. Ieders woon- en leefsituatie is an ders, de bijdrage in de kosten zal dan ook van geval tot geval ver schillen. Het is goed eens samen op een rijtje te zetten wat de geza menlijke kosten zijn om in dit huis te kunnen leven. De huur of hypotheek, de opstal- en inboedel verzekering, de ziektekostenverze kering. Televisiekijken is niet gra tis, misschien wist uw puber dat nog niet. Water, elektriciteit en gas komen allemaal makkelijk onze huizen binnen, het lijkt voor een kind zo vanzelfsprekend. De vuilnis wordt niet gratis opgehaald. OZB? Waterschapbelasting? Uw kind heeft daar mogelijk nog nooit van gehoord. Als alle kosten op een rijtje wor den gezet, zullen bij het kind van zelf de schellen van de ogen val len. Dan is kostgeld geen zwaar gespreksonderwerp meer. Annie de Vreugd is orthopedagoge. Hypnotherapie helpt tegen buikklachten Met name buikpijn, diarree of juist verstop ping zijn klachten bij PDS. Vaak ontstaan of verergeren ze in periodes vol stress. Oorzaken van de aandoening: een overge voelige darmwand of verstoorde bewegin gen van de dikke darm. Men schat dat 5 tot 20 procent van de mensen last heeft van PDS, vooral jongvolwassenen. Verspreid over Nederland doen tien ziekenhuizen mee aan de Fantasiastudie: Maxima Medisch Centrum (Veldhoven) Universitair Medisch Centrum Maastricht Amphia Ziekenhuis (Breda) St Antonius Ziekenhuis (Nieuwegein) Academisch Medisch Centrum (Amsterdam) Medisch Centrum Alkmaar Maasstad Ziekenhuis (Rotterdam) Isala Klinieken (Zwolle) Flevoziekenhuis (Almere) Rijnland Ziekenhuis (Leiderdorp) Beweeg voldoende. Eet gezond en gevarieerd, met voldoende vezels. Drink dagelijks 1,5 tot 2 liter vocht Vermijd stress. Vermijd voedingsmiddelen die klachten kunnen geven, zoals kool, peulvruchten, koffie, zoetstoffen en melkproducten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40