Bevolking verwerpt kabinetsplan Veere twaalfde op lijst voor opdelen van provincies Millennium gemeenten IN HET NIEUWS 3 Vrijwel alle Oranjefeesten op 30 april Verdachte moord Lelystad zit opnieuw vast DINSDAG 19 FEBRUARI 2013 WOUDENBERG - Er komt na 30 april nog een afzonderlijk moment om afscheid te nemen van Beatrix als koningin. Dat maakte Joop van den Ende namens het Nationaal Comité Inhuldiging maandag bekend op een overleg van 400 Oranjevereni gingen. Wanneer dat moment zal zijn is nog niet bekend. Het overgrote deel van die vereni gingen liet na het overleg in Wou denberg weten dat de festivitei ten ter ere van Koninginnedag ge woon doorgaan op 30 april. Slechts tien verenigingen zullen zeker uitwijken naar 27 april, om dat op 30 april de troonswisseling plaatsvindt. Veel verenigingen zullen op 30 april wel een aangepast program ma voorschotelen aan de feestvier ders. Op veel plaatsen zullen de officiële gelegenheden in Amster dam te volgen zijn op grote scher men. Een aantal verenigingen staat nog in dubio over de datum, zoals bijvoorbeeld die uit Henge lo. Die vreest dat als er geen groot scherm staat in een gemeente er tijdens de troonswisseling 'kans is op een leegloop'. Volgens Michael Zonnevylle, voor zitter van de Koninklijke Bond van Oranjeverenigingen, wordt het desondanks een 'fantastisch feest' en is er 'geen sprake van een schisma tussen Oranjevereni gingen'. LELYSTAD - Een 44-jarige man is maandag opnieuw aangehouden in verband met de dood van een 41-jarige vrouw in Lelystad vorig jaar. Het gerechtshof in Leeuwar den liet de verdachte begin janua ri nog gaan, maar volgens justitie is er nieuw technisch bewijs waar na de politie tot arrestatie over ging. Nathalie van Poelgeest werd op 14 mei dood aangetroffen in haar woning in Lelystad. In no vember volgde een oproep in het tv-programma Opsporing Ver zocht. Op basis van de tips die binnenkwamen, kon de politie de verdachte aanhouden. wordt het machtsevenwicht tus sen de diverse bonden opnieuw geregeld. In juni 2012 leek het er op dat de geboorte-akte van de nieuwe bond was getekend. Die moet volgens alle plannen in mei van start gaan - met een nieuwe voorzitter. Tot die tijd neemt oud-PvdA-Kamerlid Heerts de honneurs waar. De geboorte van de nieuwe bond krijgt echter steeds meer het karakter van een loodzware bevalling. De onenig heid blijft opspelen. Zo besloot de ouderenbond ANBO de FNV te verlaten. Hetzelfde gold voor de Algemene Onderwijsbond (AOb). Beide bonden vreesden binnen de nieuwe Vakbeweging te weinig zeggenschap te krijgen. De ambtenarenbond AbvaKabo gaat een veel radicaler koers va ren, door 'meer naar de werk vloer' te luisteren, stelt de bond op de website. Meer actie, minder overleg. Hetzelfde beeld bestaat bij FNV Bondgenoten waar de ani mo voor compromissen binnen het sociaal overleg afneemt. Het lijkt of een deel van de FNV een voorbeeld neemt aan de Franse vakbonden CGT, Sud en Force Ouvrière, die eerst actie voeren en dan pas overleggen. Die radicalisering komt volgens waarnemers tot stand doordat steeds meer SP-aanhangers het voor het zeggen krijgen binnen de bonden. De traditionele PvdA-aanhang krijgt concurren tie van SP'ers als Lilian Marijnis- sen, die werkzaam is bij AbvaKa bo FNV. Ook Ron Meyer, die lan delijke bekendheid kreeg door de successen die hij boekte met de ac ties van de schoonmakers, komt uit de SP-hoek. Hij schetste eind 2011 al dat er binnen de FNV een grote richtingenstrijd uitgevoch ten wordt. Volgens hem was de vakbond te zeer deel geworden van de polder. 'Ze spreekt de taal van de reparatie en niet de taal van de maakbaarheid', schreef Meyer in SPanning, een nieuws brief van de SP. In dat stuk nam hij afstand van de voorzitter van AOb, die het beeld van 'mensen met vlaggen op straat' een schrik beeld vond. 'Stuiptrekkingen van de oude polder', sneerde Meyer. CNV-voorzitter Jaap Smit roept vakcentrale FNV op tot eensgezindheid, foto Guus Schoonewille/ANP HILVERSUM - Het kabinetsplan om Nederland op te delen in vijf grote landsdelen vindt weinig draagvlak onder de bevolking. Ruim de helft van de Nederlanders (54 procent) is tegen het samenvoegen van pro vincies. Drie op de tien zijn voor grotere provincies. Dit bleek maan dag uit onderzoek van EenVandaag en regionale omroepen onder 29.000 deelnemers van het EenVan daag Opiniepanel. De weerstand tegen provinciale fusies is het grootst in Friesland (79 procent) en Flevoland (75 pro cent), gevolgd door Zeeland (73 procent) en Limburg (66 pro cent). Tegenstanders zeggen dat de afstand tussen burger en be stuur te groot wordt. Ook vrezen ze dat de identiteit van de eigen provincie verloren gaat en dat de fusies meer geld kosten. Minister Ronald Plasterk (Binnen landse Zaken) streeft naar een fu sie tussen Noord-Holland, Utrecht en Flevoland voor de pro vinciale statenverkiezingen van 2015. De komst van een superpro vincie staat vooral inwoners van Flevoland niet aan. In Noord-Hol land is 51 procent tegen. Een meer derheid onder de inwoners van de beoogde superprovincie wil een referendum. Ruim een kwart van de Noord-Hollanders (27 pro cent) wil liever met Zuid-Holland fuseren. In Flevoland is een lichte voorkeur (18 procent) voor een sa mengaan met Noord-Holland. Onder Utrechters is Gelderland populairder als fusiepartner dan Noord-Holland en Flevoland. De liefde is niet wederzijds, want 48 procent van de inwoners van Gel derland fuseert liever met Overijs sel. Friesland, Utrecht en Flevo land zijn bij de ondervraagden het minst geliefd als partner. Van de Friezen kiest 37 procent voor een samengaan met Groningen, maar 77 procent van de Gronin gers kiest liever voor Drenthe. DEN HAAG - De gemeente Veere staat twaalfde op de lijst van de beste scorende Millennium ge meenten. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heeft dit maandag bekendgemaakt. De gemeente Langedijk kwam als beste uit de bus, gevolgd door Utrecht en Deventer. Nederland telt 154 Millennium ge meenten, waarvan zes in Zeeland. Dat zijn gemeenten die met el kaar hebben afgesproken duurza me ontwikkelingen en eerlijke handel te stimuleren. Volgens de VNG scoorde in Zee land de gemeente Veere het best. Maar bij navraag bleek dat de an dere Zeeuwse deelnemers niet eens de moeite namen het wed strijdformulier in te vullen. Dat zijn Terneuzen, Hulst, Tholen, Goes en Borsele. Ook landelijk lieten veel gemeen tebesturen het volkomen afwe ten. Aan hen was gevraagd op te geven hoe ze presteren op het ge bied van organisatie, financiën, ac tiviteiten, participatie, jongeren en media. De gemeente Veere bleek volgens de VNG vooral sterk op het vlak van organisatie, maar ze bleef wat achter in het gebruik van de me dia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3