Alert op drankmisbruik jongeren 2 GEZOND Tijdens de zumbales van Peg gie van den Hoek is het altijd feest. Vol overgave leert zij de Kapellenaren hoe ze met hun heupen moeten draaien. In dorpshuis De Vroone dansen de deelneemsters zich weke lijks in het zweet. In maart begint een proefproject dat erop gericht is jongeren met een (beginnend) alcoholprobleem te helpen. Wat doet een docent als een leerling regelmatig met een kater op school verschijnt? Of als de spits van het voetbalelftal niet meer scoort, maar wel erg vaak in de kroeg zit? In Zeeuws-Vlaanderen is het proefproject 'Vroegsignalering alcoholgebruik bij jongeren' begonnen. Voorkomen dat de situatie écht uit de hand loopt, is daarvan het primaire doel. Eind dit jaar moeten de resultaten bekend zijn. Bij succes wordt de aanpak ook in andere delen van Zeeland geïntroduceerd. De pilot is een ini tiatief van het Trimbos Instituut en als eerste op gepakt door de gemeenten Hulst, Terneuzen en Sluis. De coördinatie is in handen van de GGD Zeeland. Ook Indigo, het Veiligheidshuis, het Centrum voor leugd en Gezin Zeeuws-Vlaande- ren en de Stichting Jeugd-Jongerenwerk spelen een rol. Indigo geeft vanaf eind maart trainingen aan docenten en andere medewerkers van scho len (zoals concierges), jeugd jongerenwerkers, jeugdagenten en bikers. In september volgen trai ningen voor vrijwilligers die met jongeren wer ken, zoals medewerkers van sportkantines. Zij le ren allereerst wat de signalen zijn van een moge lijk - beginnend - alcoholprobleem. Mariska Brasser, projectleider bij de GGD: „Daar na wordt gekeken wat er op de achtergrond mee speelt. Gaat het bijvoorbeeld een kwetsbare jon gere, gaat het om een kind dat thuis mogelijk met misbruik te maken heeft of zelfs amper een thuissituatie kent? Of gaat het om iemand die goed in zijn vel zit, veel sociale contacten heeft, maar vooral drinkt om stoer met zijn vrienden mee te doen? Dat maakt nogal uit." J' v Ji v n o h Ie a N Vi r< b 0 Je moet een beetje gek zijn om zumba leuk te vinden door Matthanja Schipper Het is druk in De Vroone. Ik moet er even aan wennen, sportles in ons dorpshuis. De laatste keer dat ik hier was speelde ik boef Arie in de groep acht musical, nu schalt er Zuid-Amerikaanse muziek door de speakers. Maar Peggie doet alsof het de normaalste zaak van de wereld is. Ze rent en vliegt door de zaal en heeft energie voor tien. Discolichten verlichten de grote zaal en Peggie springt op het po dium. Aanstekelijk: iedereen begint te dan sen. Zumba is een 'fitnessfeest'. Het is geba seerd op Latijns-Amerikaanse dans en bete kent zoveel als: 'snel bewegen en plezier hebben'. Ik ben benieuwd. We beginnen met een aantal eenvoudige pasjes. De jong ste deelnemer is 15, de oudste 65. Je kunt de pasjes aanpassen aan je eigen niveau, als het te veel is doe je gewoon iets minder fa natiek mee. „Als je het te moeilijk vindt laat je de armbewegingen gewoon achter wege en beweeg je alleen met je benen. Al na een paar lessen merk je dat je armen als vanzelf meegaan." Als je het regelmatig doet word je er fitter van. Je krijgt er een betere conditie door en je spieren worden sterker. Zelf word ik er nog niet heel erg moe van, maar ik kan me best voorstellen dat wan neer je heel fanatiek meedoet, het vermoeiend is. Ik ben voorlopig nog even te druk bezig met de pasjes onder de knie te krijgen. Het lukt me maar niet om de juiste bewegingen te maken en de juiste kant op te draaien. Gelukkig ben ik niet de enige. Naast me hoor ik een meisje verzuchten: „Hosternokke, ik kan 't oal nie volge Maar volgens Peggie leer je het snel: „In het begin is het lastig te volgen, maar al na een paar lessen hoef je er niet meer bij na te denken. En dat is het leuke van zumba: je sport maar je hebt het eigenlijk niet in de gaten." Om zumba leuk te vinden moet je van de muziek houden en willen bewe gen. Na een paar nummers wordt het tem po flink opgevoerd: we schieten van links naar rechts en tollen rond. Bij de vierde tempoversnelling geef ik het op. Na een aantal verschillende dansnummers komen we aan bij een dans die ik wel ken: de salsa. Ik swing mee, al moet ik zeggen dat het een stuk natuurlijker aanvoelt met een leuke danspartner en een goed paar ho ge hakken. Het salsadansen gaat over in een stuk vrij dansen. „Het is de bedoeling^ dat je lekker gek doet. Je moet ook een beet je gek zijn om zumba leuk te vinden." De les wordt afgesloten met een carnavals nummer. Een YouTbbe filmpje van een Ti- rools zumbanummer wordt afgespeeld en we lopen de polonaise. De dames hebben gehoor gegeven aan het verzoek om van avond in carnavalskleding de les bij te wo nen. Eens in de zoveel tijd koppelt instruc- trice Peggie een thema aan de les, zo is eer der een buikdansles gehouden. De afwisseling houdt Peggie fris en alert. „Sommige dames komen al vijf jaar naar de les. Het gaat niet vervelen. We gillen, springen en klappen er op los. Het belang rijkste is dat je het naar je zin hebt en dat je jezelf kunt zijn." Je betaalt per les €5,- en als je niet kan hoefje ook niet te betalen Je kan bij elke les instromen, ervaring is niet nodig Zumba is een combinatie van aerobics en Latin dance Het is vooral goed voor mensen die willen afvallen Je hoeft geen danser te zijn om zumba leuk te vinden De les van Peggie kun je volgen in Kapelle en in 's-Heer Arendskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38