PZC 2 3 Voor zumba moet je een beetje gek zijn 4 column Kostgeld Na Power yoga is er nu Rocket yoga, een nog snellere variant van de straffe Ashtanga yoga. Rocket is een dynami sche yogavariant met veel omgekeerde houdin gen en oefeningen waar bij het lichaam op de arm(en) balanceert. AANSTAANDE ZONDAG: WERELD YOGA DAG Gezond Rocket Yoga schudt je wakker door Dora Rovers Niet forceren", is wat we het vaakst horen tij dens de les Rocket yoga. Acht vrou wen en drie mannen wringen zich in de meest ingewikkelde houdingen, asana's. Uit het zware gehijg dat boven de muziek uit komt, valt af te leiden dat dat niet vanzelf gaat. Er is dan ook wel wat spierkracht nodig voor deze nieuwe vorm van yoga. Deze krachtsinspanningen zijn voor Remco (29) de reden dat hij sinds een aantal maanden naar Rocket yoga komt in het Yogahou- se in Arnhem. Hier vindt hij een unieke combinatie. „Het is spor ten en toch tot rust komen. Je bent continu met kracht bezig. Vooral de buikspieren worden aangesproken. Verder denk ik tij dens de lessen nergens aan, dus het is ook een goede manier om te ontspannen." Voorlopig is de inspanning groter dan de ontspanning. Rocket is een dynamische yogavariant met veel omgekeerde houdingen en veel oefeningen waarbij het lichaam op de arm(en) balan ceert. Om me heen kijkend, zie ik dat maar een enkeling erin slaagt deze ingewikkelde toeren goed uit te voeren. „Dat geeft niet", zegt deelneemster Marijn (32). Juist het oefenen ermee, en ont dekken dat je ineens iets kunt, is voor haar de lol. Adrienne Oudenampsen: „Terwijl je met je lichaam beweegt, verplaats en beweeg je ook in je hoofd." foto Marina Popova Zondag 24 februari wordt voor de zevende keer Wereld Yoga Dag gehouden. Van elf uur 's ochtends tot een uur 's middags liggen de yogamatten van deelnemende scholen klaar voor de oefeningen. Niet alleen in Nederland, maar ook in de rest van de wereld. De 24-uurs marathon die hierdoor ontstaat, is bedoeld om yoga te 'vie ren' en tegelijkertijd een goed doel te steunen. Dit jaar gaat de aandacht en energie naar mensenrechten. Vorig jaar was dat persvrijheid. Iedere deelnemer kan vrijwillig bijdragen. Donaties gaan naar FIAN (Inter national human rights organization for the right to food). Meer informatie: www.worldyogaday.net en www.yogahouse.nl Door de vereiste mix van kracht, behendigheid, lenigheid en speels heid lopen beginners als ik her haaldelijk tegen hun grenzen aan. Aspiraties - die horen eigenlijk niet op de yogamat thuis - blijven er genoeg. „Genieten. Niet verge ten te lachen", klinkt het bemoe digend uit de mond van docente Adrienne Oudenampsen (34). Als een kind, speels en zoekend door de oefeningen gaan, dat is voor haar de essentie. Rocket yoga is, net als de inmid dels veel beoefende Power yoga, gebaseerd op Ashtanga Vinyasa, een veeleisende yoga met een vas te volgorde van houdingen. Oude nampsen: „Rocket yoga husselt de ze oefeningen door elkaar. Hier door is het een uitdaging en kun je er niet in gaan vastzitten." Haar woorden sluiten aan bij het mot to tijdens de introductie in de ja ren tachtig in de Verenigde Sta ten. Rocket yoga werd toen aange kondigd als een manier om een Tand vol zombies wakker te schudden'. De grondlegger, Larry Schulz, liet vooral het principe los dat een volgende oefening pas aan bod mag komen als de vorige goed is uitgevoerd. Naar zijn les sen in San Francisco kwamen de leden van de Amerikaanse rock-, folk- en countryband The Grate ful Dead. Eén van hen, gitarist Bob Weir, bedacht de naam rocket (raket) 'omdat je er sneller komt'. Je moet inderdaad wel van dit snelle tempo houden, zegt Maike (33). „Ik vind het belangrijk dat ik beweeg en ontspannen raak. Ook Marijn (32) noemt ontspanning als pluspunt. „Het is verder leuk als de houdingen uiteindelijk luk ken. Als je lijf doet wat je wilt." Maart je (24) kreeg van haar fysio therapeut het advies met yoga haar onderrug te versterken. Ze heeft de fysiotherapie inmiddels niet meer nodig. De houdingen worden korter aan gehouden dan bij de beoefening van de meeste andere vormen van yoga. „Zo koelt het lichaam niet af', zegt Oudenampsen. Les geven is voor haar nog altijd 'het beste moment van de dag'. „Wat ik met anderen wil delen, is jezelf leren kennen. Om via yoga naar binnen te kijken. Bewegen is een manier om dat te doen. Terwijl je met je lichaam beweegt, verplaats en beweeg je ook in je hoofd. Dus gaat het om meditatie in bewe ging" De Amerikaanse van geboorte is ervan overtuigd dat de nieuwste loot van Ashtanga yoga geen een dagsvlieg is. „Nee integendeel. Yo ga is inmiddels een trend. Je ziet dat aan de hoeveelheid filmpjes op Youtube. Het wordt gewoner om aan yoga te doen. En je ziet dat niet iedereen hetzelfde wil doen. Dus voor elke vorm van yo ga zijn er liefhebbers." Haar laatste instructie luidt: 'Laat de zwaartekracht werken'. De mu ziek gaat uit en we liggen op onze rug onder een deken. Mijn lichaam voelt door elkaar gehus seld en is wakkergeschud. reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37