Jubilerende luchtmacht biedt relatieconcert aan Zeeuwse zangeres in finale chansonconcours 30 CULTUUR Guido Belcanto bezingt de mens op zoek naar liefde. Hij treedt donderdag voor Centree op in Zierikzee. AGENDA als troostbrenger Troubadour door Ali Pankow zierikzee - Zijn liedjes gaan vaak over de eenzaamheid van de mens, over zoeken naar liefde en die niet kunnen vinden. „Die her kenning geeft troost", zegt Guido Belcanto. Hij omschrijft zichzelf graag als 'troostbrenger' en soms zelfs als 'verlosser'. „Dat klinkt wat hoogdravend, maar dat heeft te maken met het feit dat ik zeer katholiek ben opgevoed." Belcanto, tallloze malen omschre ven als 'de koning van het Vlaam se levenslied, is 59 jaar. Hij heeft in Nederland een contract bij Top- Notch, een op jongeren gericht hiphoplabel. Vorig jaar opende de ze zanger met zijn zilvergrijze ma nen Eurosonic, het festival voor aankomende rockgroepen. „Het is fantastisch op mijn leef tijd nog hip te worden gevonden. Steeds zijn er jonge mensen die mij nog ontdekken. Alsof mijn muziek steeds wordt doorgege ven van de ene op de andere gene ratie. Fantastisch voor mij dat mijn liedjes moeiteloos ingang vinden bij een jonger publiek." Toch zal het ouder worden wel licht invloed hebben op zijn tek sten? „Och, ja, kijk: de Sturm und Drang is verdwenen. Ik was vroe ger gedreven door een sterk libi do en daarom schreef ik ook veel over seks, erotiek en de jacht op vrouwen. Dat is veel verminderd. Sorry, ik kan er ook niks aan doen. De ironie is ook goeddeels verdwenen. Ik denk dat ik nu met ouder worden romantisch en sen timenteel durf te zijn." Vroeger maskeerde Belcanto zijn gevoeligheid met een dosis cynis me, nu klinkt er vooral berusting in zijn teksten en manifesteert hij zich als melancholicus. Het ont staan van een idee voor een lied omschrijft hij als 'een vonk van in spiratie'. „Dat kan overal gebeu ren, maar eigenlijk nooit aan de schrijftafel. Op het toilet, als ik op de fiets zit of aan het wandelen ben. Heel onvoorspelbaar. Het gaat over iets in mijn eigen leven of iets dat ik meemaak in mijn di recte omgeving. Dat sla ik dan op in mijn hoofd. Ik heb heel veel ideetjes die nog op uitwerking lig gen te wachten." Belcanto zingt altijd in het Neder lands. Voor hem is zijn moeder taal immers de meest authentieke manier om zich uit te drukken. Voor hem de mooiste taal om mu ziek mee te maken. De Vlaamse troubadour lijkt een vat vol tegenstellingen. Dat schrijft hij zelf grotendeels toe aan het wonen in een kroeg naast de kerk vroeger tijdens zijn kin derjaren in het dorpje Wortel. „Aan de ene kant het religieuze, het strenge, het spirituele en aan de andere kant het losbandige van het café. Ik heb het allemaal bij me. Hoewel ik moet toegeven dat het losbandige bij mij dus veel verminderd is." En hoe zat dat nou met Gina Divi- na in de tijd dat Belcanto zich als travestiet op het podium waagde? De zanger zucht: „Ik voelde me een man met een vrouwelijke ziel. Het is lang een obsessie voor me geweest. Ik wilde doorgron den hoe ik in elkaar zit, maar ik ben gestopt met die zoektocht. Het leidde tot niks." Uiteindelijk heeft het pubiek hem weer helemaal als Guido om armd, toch? „Ja, dat is waar, maar ik heb het de mensen niet gemak kelijk gemaakt met al die rare sprongen. Commercieel gezien was het niet zo handig. Uiteinde lijk is alles toch nog in de plooi ge vallen. Mijn succes is nog nooit zo groot geweest als nu." Belcanto treedt donderdag in Po dium De Weverij in Zierikzee op samen met twee muzikanten. Zelf zingt hij en bespeelt hij de gi taar en de mondharmonica. „Ik breng een dwarsdoorsnede van mijn repertoire: teksten uit het be gin en recente liedjes en ze gaan dus vooral over het zoeken naar liefde. Dat doet toch iedereen?" Donderdag 21 februari, Centree in De Weverij, Zierikzee, 20.00 uur. middelburg - Bij de viering van honderd jaar Militaire Luchtvaart treedt het Orkest van de Koninklij ke Luchtmacht donderdag 28 fe bruari op in de Schouwburg in Mid delburg. Het concert begint om 20.00 uur. Vanwege het jubileum houdt de luchtmacht in alle provincies een 'relatieconcert'. Zeeland is, na Friesland, de tweede provincie in de reeks die zo'n concert krijgt aangeboden, in dit geval door de commandant van de Koninklijke Militaire School Vliegbasis Woensdrecht. Onder leiding van chef-dirigent majoor Jos Pommer presenteert het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht het programma Magi cal Movie Music. Filmthema's wor den afgewisseld met songs, uitge voerd door zangeres en liedjes- schrijfster Vera de Bree. Kaarten zijn verkrijgbaar voor tien euro bij de kassa van de schouwburg of via www.theater- verkoopzeeland.nl. De opbrengst gaat naar een goed doel. Het orkest is onderdeel van de Ka pel van de Koninklijke Lucht macht. De musici verzorgen jaar lijks tientallen concerten en de muziek bij ceremoniële aangele genheden. Meer agendanieuws vindt u op onze website. op pad Middelburg Lezing 'Geschiedenis van Zeeland' door prof. dr. Peter Henderikx, Zeeuwse Bibliotheek, aula, 19.00 uur podium Goes Tv-opname voor programma Toppers uit Nederland' met onder meer Jan Kei zer, Anny Schilder, Ronnie Tober, Guimar, Ralf Mackenbach, George Baker en Anita Ed, Het Postkantoor, 19.30 uur Vlissingen Theaterprogramma 'De Revue' door Jandino Asporaat (uitverkocht), Arsenaaltheater, 20.15 uur. 's-heer hendrikskinderen - Marjo- lijn Polfliet uit 's-Heer Hendriks kinderen is een van de acht finalis ten van het 29e Concours de la Chanson. De eindstrijd is 7 april in Theater Diligentia in Den Haag. Bij het concours zingen artiesten, zowel amateurs als professionals, in het Frans traditionele en he dendaagse chansons, in een breed scala aan stijlen. Onder de eerde re winnaars zijn Wende Snijders (2001), Alderliefste (2005) en Zazi (2009). Het concours is een initia tief van Alliance Franqaise. De winnaar ontvangt de Liesbeth List Prijs. De jury bestaat dit jaar uit zangeres Liesbeth List, direc teur Isabelle Mallez van het Insti- tut Francais, musicus Tonny Eyk en journalist en tv-presentator Cornald Maas. Marjolijn Polfliet is afkomstig uit Hulst en woont sinds bijna een jaar in 's-Heer Hendrikskinderen. Ze heeft in beide plaatsen een ei gen zangschool en is docent mu ziek en Frans aan het Ostrea Ly ceum in Goes. Ze zingt hoofdzake lijk in het Frans. Zaterdag 9 maart geeft zij een con cert met haar eigen band in cultu reel centrum Den Dullaert in Hulst. Het optreden begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30