ZEELAND Telers bezorgd over fruitvlieg almanak Zussen Keuze voor alarmfase 3 bij affaire in Ouwerkerk was terecht, concludeert onderzoeksbureau COT. Terug naar de tijd van voor de steenkool Belcanto bezingt de mens op zoek naar liefde REGIO CULTUUR Informatie faalde bij algenplaag door Melita Lanting OUWERKERK - De communicatie tijdens de affaire met de giftige al gen bij Ouwerkerk heeft zeker de eerste uren gefaald. Tot die conclu sie komen Waterschap Schelde- stromen en het instituut voor Vei ligheids- en crisismanagament (COT) in hun evaluatie van de af faire. De kracht en snelheid van de sociale media zijn onderschat, mede omdat betrokken bestuur ders hiervan onvoldoende op de hoogte waren. Daarnaast is de or ganisatie onvoldoende ingespeeld op de snelheid van de hedendaag se communicatie. Daardoor ont stonden in de eerste uren op bij voorbeeld Twitter veel speculaties over een mogelijke ramp op Schouwen-Duiveland en waren al le landelijke en regionale media in staat van paraatheid. Die specu laties en onzekerheid hielden uren aan omdat de Veiligheidsre gio zweeg. Eind juli en begin augustus 2012 ontstond veel commotie over de alg dinoflagellaat Alexandria Ostenfeldii in de kreek bij Ouwer kerk. Deze alg kan een zeer zwaar gif produceren. Snel na de ontdek king werd voor de kreken een zwemverbod afgekondigd. Maar omdat water vanuit de Ou- werkerkse kreek op de Ooster- schelde wordt geloosd zou er mo gelijk een gevaar voor de volksge zondheid kunnen ontstaan. In de Oosterschelde worden mosselen en oesters gekweekt. Op initiatief van Rijkswaterstaat (beheerder Oosterschelde) werd een crisisver gadering belegd en werd grip 3 - de een na hoogste alarmfase voor rampen - afgekondigd. Destijds is daar terecht voor geko zen, concludeert het onderzoeks bureau COT. „Ja, want het gebied is groter dan de gemeente Schou wen-Duiveland, er waren veel par tijen bij betrokken en de volksge zondheid was in het geding", zegt Rabelink, voorzitter van het crisis team. Het Waterschap betwist niet de keuze voor deze hoge alar mfase, maar het plaatst wel vraag tekens bij de gronden waarop hiervoor gekozen is. Volgens het Waterschap is vooral gekozen op basis van veronderstellingen en niet op basis van feiten, scenario's en risico-analyses. Het was alle maal nog onduidelijk. Rabelink reageert getergd op deze conclu sie. „Er waren wel cijfers bekend", zegt hij. Rabelink concludeert dat hij uiteindelijk een goede beslis sing heeft genomen. „En de Rijks heer heeft gezegd dat ik het goed gedaan heb, daar neem ik dan ken nis van." In de evaluaties zijn ook verbete ringen opgenomen. Opmerkelijk is de suggestie om in soortgelijke gevallen te kiezen voor 'stil alarm', zodat de media niet direct weten dat er wat aan de hand is. DINSDAG 19 februari 2013 GOES - Op verschillende plekken in Nederland is vorig jaar de Azia tische fruitvlieg (Drosophila Su- zukii) opgedoken. Het vliegje is schadelijk voor fruit. Ad Slabbe- koorn, fruitteler in Zeeland, rea geert dat hij nog niet in Zeeland is voorgekomen. „De Suzukii komt wel dichterbij. Hij is vorig jaar in Limburg en België opgedo ken." Telers weten niet hoe ze het beestje moeten bestrijden. De Aziatische fruitvlieg komt als het fruit bijna rijp is en richt schade aan. Door de handel is het fruit- vliegje verspreid in heel Europa. Tip? redactie@pzc.nl Elk jaar keren de kinderen van dat grote gezin voor de viering van 'Vastenavend' terug naar Bergen op Zoom. Voor een van de zussen uit het kroostrijke gezin is dit al jaren een licht traumatische ervaring. Elk jaar als ze weer een bekende tegen komt begint het gesprek steevast met „Ach ja, jij bent...", en dan vol gen de namen van haar drie zussen. Als ze drie keer nee heeft geschud, zegt ze zuchtend: „Nee, ik ben Johan- neke." Afgelopen carnaval kwam ze weer diezelfde bekende tegen. Gelukkig begon hij niet met een opsomming van de namen van haar zussen: „Eej, gij zijt dien'andere." 3 3 fCynn VLISSINGEN - We zijn er zo hard aan toe en als zich dan v-lv/A J aal zo»n jag voordoet als maandag heb je geen aansporing no dig. De gelukkigen die de gelegenheid hadden een plekje in de zon te vinden, bedachten zich geen moment. Een voorjaarsbode, want één zwaluw maakt nog geen lente. Het ijs ligt al weer op de sloten en er komt deze week nog genoeg koude lucht aan met de noordwestenwind. Al lemaal de schuld van extreem hoge luchtdrukgebieden. Het is daarom zaak van elke zonnestraal te genieten en de dag te plukken. Dat allemaal in afwachting van het ech te voorjaar, dat dus nog wel even op zich laat wachten, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21