'Kip levend langs mes' Wat is halal of haram? VERDIEPING 11 'yr~ Lees verder op volgende pagina V'-'. 'Iri - X# «jfiK m Moslims mogen van hun geloof geen dieren eten die al dood waren vóór de slacht. Dit is niet halal, wettig, maar haram, onwettig. De slacht van dieren (nooit varken) moet eerbiedig en snel gebeuren, bij voorkeur richting Mekka. Bij machinale slacht worden daarom machines richting Mekka gedraaid. De slachter moet een belijdende moslim zijn. Het dier mag het slachtmes niet zien. Met het uiten van een spreuk wordt het dier in naam van Allah geslacht. Bij hoge productie is het ondoenlijk de spreuk per dier hardop te zeggen. Daarom wordt soms geaccep teerd dat de slachters de spreuk in gedachten herha len. met geheimen dwongen' een boete van de Nederlandse overheid om dat ze zich niet aan de wet houden. De nieuwe EU-eisen zetten de slachters klem: hoe houden ze de EU maar ook moslims te vriend? Diver se grote pluimveeslachters beweren dat ze, ondanks de nieuwe EU-eisen, toch gewoon halal slachten, ook voor de export. Maar vooraanstaande moslimorganisa ties en imams geloven hen niet. Ook al schermen er grote bedrijven met halal-keurmerken. „Ik heb prachtige halal-keurmerken gezien, maar geen idee waar ze vandaan komen", zegt Abdelhakim Chouaati van de Halalpolitie, een onafhankelijke con sumentenorganisatie. Hij zegt dat er halal-keurmer ken te koop zijn. „Niemand houdt toezicht en ieder een kan halal-certificeerder worden." Dit wordt onder schreven door Halal Correct. „Wij merken dat Nederlandse slachterijen malafide certificeerbureaus inhuren om hun produkten halal goed te keuren", zegt de directeur van Halal Correct. Namen wil hij niet geven. Maar de Valse' certificaten zouden in België en Duitsland te koop zijn. Zo zou den ook pluimveeslachters die kippen met gas verdo ven - voor de meeste moslims is dit niet halal - halal- certificaten voeren. Bij gasverdoving gaan kippen in kratten een gastunnel in. Ze raken eerst versuft en worden daarna verdoofd. Maar naar de mening van de Samenwerkende Islamitische Organisaties in Europa worden ze gedood. Volgens voorzitter Jan Odink van Nepluvi (de vereni ging van de Nederlandse Pluimveeverwerkende Indus trie) ligt het niet zo zwart-wit: „Na de gasverdoving klopt het hartje nog. Er zijn landen die dat goed vin den." Gasverdoving is volgens hem voor een deel van de internationale moslimgemeenschap wel degelijk halal. „Vraag drie moslims wat halal is en je krijgt drie verschillende antwoorden." Odink ontkent dat er gerommeld wordt met ha lal-keurmerken. De pluimveeslachters kennen vol gens hem precies de interpretaties van een land waar de kip heengaat. „Dus zoek je een halal-certificeerder die voor dat land acceptabel is. Sommige landen stu ren zelf halal-teams." Maar halal-keurmerken of niet, 's werelds grootste moslimland Indonesië vertrouwt het niet meer en is klaar met alle kipprodukten uit Ne derland. Kip ging er sowieso niet naar Indonesië, maar wel veel kipderivaten zoals kippenvet of smaak stoffen uit kip, zegt voorzitter Lukmanul Hakim van de Raad van Islamitische Geestelijken (MUI). De MUI gaat in Indonesië over halal voedsel, medicijnen en cosmetica. Hakim verwacht dat 'de meeste moslimlan den' zullen volgen en Nederlandse kip in de ban doen vanwege ongewenste verdovingsmethodes. Stichting Wakker Dier noemt het 'een grote schande' dat er slachterijen zijn die de nieuwe regels voor het verdoven van kippen in elektri sche waterbaden negeren. „Ze hebben jaren de tijd gehad om zich hierop voor te bereiden", zegt woord voerster Hanneke van Ormondt. Sinds januari moeten slachterijen die kippen ver doven in elektrische waterbaden de stroom met de helft verhogen. Dit om er zeker van te zijn dat de slachtkuikens buiten bewustzijn raken. In 2009 is aangekondigd dat de hogere stroomsterkte in 2013 wordt verplicht. Nederland wilde de verplichting al een jaar eerder laten ingaan, maar schoof de datum toch telkens op. Dit op verzoek van de pluimvee slachters en moslimorganisaties. „De slachterijen zouden zelf niet moeten willen dat kippen bij vol bewustzijn de slacht ingaan of dat er bij leven een vleugel of snavel wordt afgesneden", aldus Van Or mondt. Volgens haar bestaat er sowieso geen halal-kip. De Koran schrijft voor dat een dier een goed leven moet hebben gehad, aldus Van Ormondt. „Maar alle halal-kip is plofkip." De bedrijven die zich niet houden aan de nieuwe verplichting, riskeren volgens de NVWA (Nieuwe Voedsel- en Warenautoriteit) een boete van 'enkele duizenden euro's', afhankelijk van de grootte van het bedrijf. In eerste instantie krijgen zij een waar schuwing. DINSDAG 19 FEBRUARI 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11