Meteorietinslag 'gouden vondst' voor Oeralstad - Gevangenisdirectie voelt niets voor voorwaardelijke vrijlating Dutroux 'Zwarte verpleegster niet bij blanke baby' BUITENLAND 7 Onze geschiedenis wordt voortaan opgedeeld in vóór en na de meteoriet Het is best gaaf deel uit te maken van een stukje wereldgeschiedenis Jean-Marc Dutroux hoort vandaag of hij eventueel on der elektronisch toezicht vrij kan komen MAANDAG 18 FEBRUARI 2013 die geklapt zijn", legt behande lend arts Vasili Sarvilov uit. „We maakten ons erg zorgen, maar het viel allemaal reuze mee. Bij som mige oudjes zat de schrik er goed in, maar we hebben slechts een handjevol ter observatie laten overnachten". Vanwege de internationale came raploegen zijn de patiënten over gebracht naar een gloednieuwe vleugel van het ziekenhuis. „Ieder een is zo aardig, zelfs de soep is hier lekker. Ik heb nog nooit zo'n mooi ziekenhuis gezien!", legt een patiënt met flink hoofdwon den uit. De schade wordt geschat op 24 miljoen euro, een bedrag dat de overheid met gemak ophoest. In t Russische media duiken berich ten op over inwoners die in hun eigen huizen de ramen met oude kozijnen ingooien in de hoop op gloednieuw materiaal. Bouwmate rialen, glaszetters en vrachtwa gens vol glaswerk worden uit na burige regio's aangesleept. Op straat lijkt het alsof er niets aan de hand is. Pasgetrouwde echtpa ren rijden toeterend door de stad, kinderen zoeven voorbij in draai- molens. Alleen de nachtclubs zijn volgens de portiers voller dan ooit. „Het lijkt wel alsof iedereen iets te vie ren heeft", vertellen de breedge- schouderde mannen voor de deur. „Je hebt in ieder geval iets om over te praten", lacht Dima, een 24-jarige manager wanneer hij zich uitslooft op de dansvloer. „En het is eigenlijk best gaaf om deel uit te maken van een stukje wereldgeschiedenis". Regiowoordvoerder Polozov Dima (24) REPORTAGE METEORIET door onze correspondent Olaf Koens sjeljabinsk - Op een hoop glas scherven en reparatiewerk na lijkt het wel alsof er boven de Russi sche stad Tsjeljabinsk nooit een enorme meteoriet is ontploft. De inwoners laten zich niet kennen, de autoriteiten hopen dat de regio zichzelf op de kaart heeft gezet. De thee en koffie staan klaar. De anders zo strenge Russische bevei liging kijkt nu met een glimlach toe. De tijdens het weekeinde op getrommelde medewerkers van het provinciehuis gaan er hele maal voor en helpen zelfs met het uitrollen van de kabels van de straalwagens. Tsjeljabinsk is plot seling wereldnieuws geworden. De internationale televisiesta tions lopen elkaar op sommige momenten voor de voeten. In de loop van die chaotische dag waarin tenminste acht brokstuk ken in de regio terechtkwamen en de drukgolf vele tienduizen den ramen liet sneuvelen, reali seerde Aleksandr Polozov zich al dat hij goud in handen had. Bijna niemand had ernstig letsel, in een seconde werd zijn vergeten Oeral- regio wereldberoemd. De meteorietinslag in het Russi sche Oeral-gebied is een zegen voor wetenschappers die zich be zighouden met de zoektocht naar asteroïden, meldde de New York Times gisteren. Inmiddels staat de telefoon roodgloeiend bij de as- troïdenjagers van de stichting B612. „Ik denk dat de geschiede nis van Tsjeljabinsk voortaan zal worden opgedeeld in alles voor, en na deze meteoriet", legt de re giowoordvoerder en PR-specialist Polozov uit. Alle deuren mogen van zijn bazen open. „Zo'n kans krijgen we nooit meer". Ook op de eerstehulp van het zie kenhuis in de stad is men opge lucht. „In de uren na de explosie zijn hier 156 mensen binnengeko men, ze hadden allemaal schram men of scherfwonden van ruiten wanhoop loosheidscijfers, wat een belangrij ke risicofactor is voor mentale ziekten en vooral depressie. En te gelijkertijd zien we bezuinigin gen op de zorg", aldus Mario Jor ge Santos begin deze maand. Offi ciële cijfers ontbreken maar de SPS constateerde bezorgd dat zich meer patiënten die de wanhoop nabij waren, hadden gemeld bij artsen. Drama's als in Frankrijk en Span je voltrokken zich het afgelopen jaar in veelvoud in Griekenland, dat het hardst werd getroffen door de crisis. Traditioneel had Griekenland altijd een van de laag ste zelfdodingspercentages in Eu ropa, maar sinds het land bijna failliet ging, is het aantal zelfdo dingen flink gestegen; alleen al in 2012 met een derde ten opzichte van het jaar ervoor. De eerste vier maanden van 2012 maakten voor al mensen onder het bestaansmi nimum en bejaarden er een einde aan. Meest dramatisch was de zelf doding van een 77-jarige man die zich voor het Griekse parlement een kogel in het hoofd schoot. Volgens de Griekse gezondheids autoriteiten kwamen niet alle zelf dodingen door de crisis, maar wa ren daardoor wel veel mensen in wanhopige omstandigheden ge raakt. De verkoop van anti-depressiva in Griekenland is vorig jaar met een kwart gestegen. brussel - Mare Dutroux wil na zijn vrijlating eventueel als lood gieter aan de slag gaan. De gevan genisdirectie vindt dat niet zo'n goed idee en ziet de meervoudige kindermoordenaar liever achter de tralies blijven. Dutroux hoort vandaag of hij on der elektronisch toezicht vrij kan komen, maar de kans dat hij daad werkelijk op vrije voeten komt, zou klein zijn. Uit een rapport van de gevangenisdirectie blijkt dat het vrijwel onmogelijk is de beruchte kindermoordenaar te la ten terugkeren in de samenle ving. Zo houdt Dutroux er volgens de directie onrealistische toekomst plannen op na. De moordenaar blijkt wel iets te voelen voor bij voorbeeld een loopbaan als lood gieter, maar hij beschikt daarvoor niet over de juiste diploma's. Daar door zou hij op een uitkering zijn aangewezen. Ook zou het lastig zijn de beruch te crimineel aan een dak boven zijn hoofd te helpen. Twee men sen die Dutroux bezochten in de gevangenis besloten hem na lang aarzelen onderdak te bieden, maar kwamen daar later op terug. Volgens de gevangenisdirectie is Dutroux bovendien nog niet tot inkeer gekomen. Hij zou geen en kel gevoel van medeleven hebben voor zijn slachtoffers. Daar denkt de kindermoordenaar zelf overi gens anders over. Hij betoogde volgens het rapport dat hij zijn slachtoffers 'toch op een menselij ke manier behandeld had'. Dutroux is volgens zijn advocaat maandag niet bij de zitting aanwe zig. flint - Een zwarte verpleegster heeft een klacht ingediend tegen haar werkgever, het Hurley Medi cal Center in Flint in de Ameri kaanse staat Michigan. Tonya Batt le, die al 25 jaar werkzaam is in het ziekenhuis, stelt dat zij op grond van haar huidskleur een an dere functie heeft gekregen. Dat gebeurde op verzoek van de vader van een baby die Battle be handelde op de intensive care voor pasgeborenen, zo meldde de Amerikaanse nieuwszender CNN zaterdag. Toen de vader zag dat zijn kindje door Battle werd ver zorgd, zei hij dat hij niet wilde dat zwarten bij de behandeling be trokken zijn. Ook liet hij een ta toeage zien, 'een soort haken- kruis', aldus Battle. De vader leg de die eis ook neer bij haar meer dere en hij toonde opnieuw zijn tatoeage. De leidinggevende wil ligde het verzoek in en liet in het dossier opnemen dat de baby niet door Afro-Amerikaanse verpleeg sters moest worden behandeld. Die notitie werd later verwijderd door de ziekenhuisadvocaat die v de vader daarover ook informeer de. Toch kreeg de man met de ta toeage zijn zin, omdat er langer dan een maand geen zwarte ver pleegsters bij het kind werden toe- 4 gelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7