SP Hulst vreest voor toekomst basisscholen Torentijd dag open voor belangstellenden 'Landelijk centrum voor Golfclub in Bruinisse loopt landelijk voorop 16 ZEELAND ONDERZOEK Kom naar onze open dag op 21 februari 2013 Hoe effectief zijn evacuatieregels in het geval van een overstroming? Olga Huibregtse heeft het in haar promotieonderzoek uitgerekend. Veere heeft weer laagste ozb-tarief Beroepsonderwijs zoals het moet zijn. Getijde Ook bij een ongeluk met de kerncentrale Borssele? Ja, waarom niet door Sheila van Doorsseiaer hulst - De fractie van de Socialis tische Partij in Hulst vreest voor een grote afbraak aan de leef baarheid in de gemeente als het ministerie van Onderwijs het ad vies van de Onderwijsraad volgt om basisscholen met minder dan honderd leerlingen te slui ten. Al jaren ligt de ondergrens voor het opheffen van een basisschool op 23 leerlingen. In Zeeuws-Vlaan- deren vielert hierdoor al de Inspec teur Leenhoutsschool in Water landkerkje en basisschool 't Zand in Zandstraat om. De leerlingen gaan nu naar scholen in respectie velijk IJzendijke en Philippine. Aan het eind van komend school jaar sluit ook basischool Tervliet in het Hulsterse Terhole de deu ren. Door het ophogen van de ophef fingsnorm tot honderd leerlin gen, dreigen 96 van de 233 basis scholen in Zeeland te moeten slui ten, dat is 41 procent van het to taal. De Hulster SP-fractie is hier erg van geschrokken en wendt zich met een waslijst aan vragen tot het eigen college van burge meester en wethouders. Zo wil fractievoorzitter Mildred van der Poorten weten of het Hulster da gelijks bestuur het met haar partij eens is dat het verhogen van de ondergrens van 23 leerlingen naar honderd leerlingen niet wenselijk is. En wat in het verlengde daar van de reden is voor het college om die verhoging niet te willen. Van der Poorten wil van het colle ge graag een lijst ontvangen van baisisscholen in de gemeente Hulst die, als het ministerie het advies van de Onderwijsraad over neemt, dicht zullen moeten. SP Hulst is van mening dat slui ting van meerdere basisscholen in de gemeente de leefbaarheid in de dorpen een flinke knauw geeft en wil graag weten hoe het colle ge hierover denkt. Met name is de fractie benieuwd naar de argu mentatie van het dagelijks be stuur als die niet de mening deelt van de SP. De fractie wijst erop dat veel gezinnen mogelijk in de problemen komen omdat de kin deren verder zullen moeten rei zen om op school te komen. Bo vendien vreest de SP dat de scho len die wél boven de opheffings norm blijven mogelijk ook in de problemen komen. Zij moeten dan mogelijk veel leerlingen van de andere scholen opvangen. Van der Poorten: „Hebben die scholen wel de ruimte, voldoende leraren* en kwaliteit om deze schaalvergro ting op te kunnen vangen?" De Hulster SP wil tenslotte van het college weten of het bereid is in een brandbrief aan het ministe rie van Onderwijs de bezorgd heid van de gemeente Hulst te ui ten en aan te dringen op het niet opvolgen van het advies van de Onderwijsraad. door Frank Balkenende middelburg - Wie zelf eens ach ter de tralies wil zitten, kan zater dag 20 april binnenlopen bij ge vangenis Torentijd in Middel burg. Bezoekers moeten zich voor een rondleiding wel vooraf inschrij ven op de website van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI): dji.nl. Dat kan vanaf vandaag tot en met 13 maart. Landelijk openen 54 pe nitentiaire inrichtingen 20 april de deuren voor publiek. Dat kan dan zien hoe de bajes van binnen oogt en ervaren hoe het voelt om opgesloten te zitten. Ook krijgen bezoekers een indruk hoe het is om in een gevangenis of huis van bewaring te werken. Medewerkers van de DJI maken U bent welkom van 15.00 tot 21.00 uur Nieuwsgierig? Kijk op www.getijdecollege.nl College Goed geplande door Ben Jansen duidelijk wat hun baan precies in houdt. Elke zogeheten justitiabele heeft een andere benadering no dig: met een jongere ga je anders om dan met een psychiatrisch pa tiënt. En iemand die in een huis van bewaring zijn vonnis af wacht, heeft andere behoeften dan een veroordeelde in een 'ge wone' penitentiaire inrichting of een vreemdeling die in bewaring zit in afwachting van terugkeer naar zijn land van herkomst. Daar om, zegt de DJI, worden hoge ei sen gesteld aan de opleiding en so ciale vaardigheden van het perso neel. DJI-medewerkers houden zich ook bezig met het leven na detentie, bijvoorbeeld door het helpen bij het regelen van huisves ting, scholing, werk of financiële problemen. delft - Haar proefschrift had niet op een mooier moment kunnen verschijnen. In de aanloop naar de herdenking van de Ramp van 1953 begin deze maand bepleitten minister van Infrastructuur en Mi lieu Melanie Schultz van Haegen en commissaris van de koningin Karla Peijs meer aandacht voor evacuatie met het oog op de o zo kleine kans dat een onwaarschijn lijk zware stormvloed opnieuw bressen in de dijken slaat. Vandaag promoveert verkeerskun dige Olga Huibregtse aan de Tech nische Universiteit in Delft op een onderzoek naar de effectivi teit van goed voorbereide evacua tie. Ze heeft als voorbeeld een denk beeldige overstroming van Wal cheren onderzocht Huibregtse be perkte zich tot automobilisten en optimaliseerde de evacuatie van deze automobilisten met wiskun dige methoden, waarbij ze een strikt gereguleerde evacuatie ver geleek met de neiging van men sen zo snel mogelijk via de kort ste route een veilig heenkomen te zoeken. Daarbij heeft ze er reke ning mee gehouden dat niet ieder een van zins is zich te houden Olga Huibregtse promoveert van daag op haar evacuatieonderzoek. aan vertrektijden en routes die de autoriteiten aanbevelen. Volgens de berekeningen van Hui bregtse kan twee derde van de Walcherse bevolking het eiland binnen zes uur verlaten via de Bernhardweg om het Sloegebied, de A58 en de Langeweg/Postweg over de voormalige Sloedam en via de Veersegatdam. Voorwaar de: een goed evacuatieplan met vertrektijden en routes voor elk dorp en de delen van Middelburg en Vlissingen. Dat resultaat - Hui bregtse komt op 65 procent van de mensen die het gebied per au to verlaten - wordt bereikt ook al houdt een deel van de evacués zich maar tot op zekere hoogte aan de verstrekte adviezen. Het verschil met een evacuatie waaraan geen goed plan ten grondslag ligt en de bevolking simpelweg zou worden geadvi seerd het eiland naar eigen goed dunken of via de kortste route te verlaten, is schokkend groot: een goed geplande evacuatie is 30 pro cent effectiever. In de stellingen die bij haar proef schrift horen voert Huibregtse dan ook aan dat de effectiviteit van geoptimaliseerde instructies aantoont dat evacuatie meer nut heeft voor Nederland dan meestal wordt verondersteld. Gezien hun uitspraken van de afgelopen we ken zijn Schulz van Haegen en Peijs ook overtuigd van de nood zaak om evacuaties goed voor te bereiden. In een toelichting op haar proefschrift zegt Huibregtse glimlachend: „Minister Schulz van Haegen mag me er best eens over bellen." Olga Huibregtse delft - De wiskundige methode die Olga Huibregtse (28, haar ouders komen uit Westkapelle) heeft ontwikkeld, is niet alleen toepasbaar in het geval van een overstroming. Ook bij een ongeluk met de kern centrale Borssele, waarbij radioac tief materiaal naar buiten komt? Huibregtse: „Ja, waarom niet. Het gaat erom dat je gegevens over de plaats van dorpen, de aantallen in woners en de wegenstructuur en over de verwachte ontwikkeling van de ramp in het model stopt." Dat is niet iets waar een ambte naar op een gemeentehuis of een medewerker van de veiligheidsre gio eventjes mee aan de slag gaat op zijn laptop. „Het is nogal gespe cialiseerd werk. En je moet met verschillende scenario's rekening houden. In mijn voorbeeld met de overstroming van Walcheren ben ik uitgegaan van een door braak aan de noordwestkust. Het kan natuurlijk ook zo zijn dat het water vanuit het zuidwesten middelburg - De gemeente Veere hanteert opnieuw het laagste ta rief voor onroerendezaakbelasting (ozb). Dat blijkt uit een vergelij king van Cijfemieuws.nl. Veere vraagt van woningeigena ren 0,0915 procent van de WOZ-waarde. Voor een huis met een WOZ-waarde van 200.000 be taalt de eigenaar dus 183 euro ozb. Het hoogste tarief heeft dit jaar de gemeente Terneuzen met 0,1343 procent van de WOZ-waar de. Vorig jaar had Goes het hoog ste WOZ-percentage (0,1396). Ka- pelle, Middelburg, Hulst, Reimers- waal en Tholen zitten net als Veere onder de 0,1 procent. De rest van de gemeenten zit daar bo ven. door Esme Soesman bruinisse - Bij golfclub Grevelin- genhout in Bruinisse is de jeugd verzekerd van een dynamisch kloppend hart. De club heeft, na twee jaar hard werken, als eerste in Nederland het certificaat Com mitted to Talent binnengesleept. Daaraan ging het traject Commit ted to Jeugd vooraf. Dat beoogt zo veel mogelijk jeugd enthousiast te maken voor de sport door een goed lesprogramma en aantrekke lijke activiteiten te bieden. Ofwel: „De lolfactor maximaliseren", al dus voorzitter Ron van Seeters van de jeugdcommissie van Greve- lingenhout. Committed to Talent gaat een forse stap verder met het streven jeugdtalenten ('kinderen met een minimale handicap, die gedreven zijn') optimale ontwik kelingsmogelijkheden te bieden. Dat vergt nogal wat, schetst Van Seeters het proces. Om in aanmerking te komen voor het certificaat heeft de Bruse club onder meer al zes trainings- coaches opgeleid. Vier zijn nog met de opleiding bezig. Tekenend is dat op dit moment slechts drie andere clubs in Nederland in de race zijn om het talentencertifi caat. Nederland telt inmiddels 16.000 jeugdspelers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 74