Boeren VS geplaagd met extra regels Vrouw trouwt moordenaar van haar tweelingzuster ECONOMISCHE CRISIS 6 BUITENLAND Werkloosheid en huisuitzettingen leiden tot meer wanhoopsdaden in Frankrijk en Zuid-Europa. 1 De economische crisis is niet vreemd aan de toename van wanhoopsdaden Meisje van zes jaar verkracht in India Tachtig doden bij aanslag in Pakistan Recordschuld Spanje Anastasiades ligt voor door onze correspondent Mathijs Rotteveel NEW YORK - 'Werknemers moeten hun handen wassen'. Waar je in de Verenigde Staten ook in een café of restaurant een wc bezoekt, over al hangt een bordje met deze obli gate tekst boven de wasbakken. Binnenkort mogen ook de Ameri kaanse boeren dergelijke bordjes aanschaffen. De voedselautoriteit Food and Drug Administration (FDA) heeft zich namelijk voor het eerst in zijn geschiedenis ge stort op boerenbedrijven die fruit, zuivel of vlees produceren. Het resultaat: een boekwerk van 547 pagina's met veiligheids- en hygiëneregels voor de boerderij. En heel veel opgeheven vinger tjes. Zo staan er in het document waarschuwingen voor: muizen, zieke werknemers, rotte appels, giftige paddenstoelen, riet en modder. Er is zelfs een alinea gere serveerd voor 'de gevaren van taugé'. Een van de oplossingen die de FDA in het rapport aan draagt: bordjes met 'Werknemers moeten hun handen wassen.' Boer Chris van boerderij Hem lock Hill in Cortlandt Manor heeft het boekwerk nog niet gele zen. Hij heeft al genoeg gedoe met andere warenautoriteiten. Die van de staat New York en van de federale overheid. Het meest ergert hij zich nog aan de tegen strijdige eisen van die twee laatst genoemden. „Ik had hier een was bak, inclusief kranen met draai- knoppen", zegt hij. „Dat moet van de federale overheid als je, net als ik, vleeswaar verkoopt." Voor de slachterij, die naast de vleeswarenwinkel ligt, moet hij echter wasbakken hebben met voetbediening. Dat zegt de staat New York. „Maar als ik de draai- knoppen vervang door pedalen, overtreed ik de regels voor de win kel. Nu hebben we dus vijf was bakken naast elkaar gemaakt. Twee met draaiknoppen en drie met voetbediening. Idioot ge woon." Nog anderhalve maand hebben boeren de tijd om bij de FDA be zwaren in te dienen. Zelfverbrandingen uit door Bob van Huët PARIJS/MADRID/ATHENE - Een man van 49 die geen recht meer had op een uitkering stak zichzelf vrij dag op straat in brand in de Pa- rijse voorstad Saint-Ouen. Hij liep ernstige verwondingen op maar overleefde. Twee dagen eer der overgoot een werkloze metaal arbeider van Algerijnse afkomst zich om dezelfde reden met benzi ne voor de deur van het uitke ringsbureau in Nantes. Hij ver brandde levend. In Spanje slikte een bejaard stel op dinsdag een overdosis medicij nen. Ze zouden uit hun huis op Mallorca worden gezet, wegens schulden. Daags ervoor hing een 46-jarige man in Alicante zich op. Hij werd gevonden door de poli tie die ter assistentie was ge vraagd bij zijn huisuitzetting. De man had een huurachterstand van vijfjaar. De voorvallen in Spanje waren respectievelijk de derde en vierde aan de crisis toegeschreven zelfdo dingen binnen een week. Zaterdag werd in verschillende Spaanse steden gedemonstreerd tegen huisuitzettingen. Dat nood lot is al meer dan 350.000 Span jaarden overkomen sinds het in storten van de woningmarkt in 2008. Terwijl demonstranten voor het parlement leuzen Hoogleraar Michel Debout schreeuwden als 'huisuitzetting is moord', bogen Kamerleden zich over de vraag of de wetge ving opnieuw kan worden aange past om mensen met betalings achterstanden meer tijd te geven. In Frankrijk waren er de afgelo pen week - behalve de al genoem de gevallen van zelfverbranding - nog drie pogingen: in La Rochel- le, Beaune en het Alpenstadje Saint-Jean-de Maurienne. De eer ste betrof een 16-jarige jongen die zich op zijn school in brand pro beerde te steken 'uit solidariteit' met de man uit Nantes. De twee de was een dertiger in een super markt. De laatste was een bedrijfs leider op de parkeerplaats van de zaak. Alle drie konden op het laat ste moment van hun daad wor den weerhouden door geschokte omstanders en overleefden. 'Is de wanhoop gelieerd aan werk loosheid, aan persoonlijke of aan psychische problemen, of is het een fenomeen van navolging?', zo vroeg de Franse kwaliteitskrant Le Monde zich zaterdag af. Volgens de Franse psychiater en forensisch hoogleraar Michel De- bout was 'de economische crisis niet vreemd aan de toename van wanhoopsdaden'. Vorig jaar al waarschuwde hij de Franse autoriteiten voor kansloze werklozen die ten einde raad zijn. Hissen 2008 en 2011 zouden in ver band hiermee in Frankrijk 750 zelfdodingen hebben plaatsgevon den en 10.780 pogingen daartoe. Meestal thuis, maar een aantal mensen wilde de wereld hun wanhoop tonen door een opzien barende daad, zoals zelfverbran ding, aldus Debout. Berucht was de serie zelf dodingen bij het Franse communi catiebedrijf Télécom. In 2008 en 2009 sloegen daar meer dan der tig werknemers de hand aan zich zelf en gaven in afscheidsbrieven In Spanje werd gisteren gedemon streerd tegen onder meer huisuit zettingen, bezuinigingen in de zorg en het crisisbeleid in het alge meen. foto Pedro Armestre/AFP de schuld aan de bedrijfsleiding die een ingrijpende reorganisatie doorvoert. De laatste zelfdoding bij France Télécom was in 2011 in Bordeaux waar een werknemer zich in zijn auto in brand stak op de parkeerplaats van de lokale ves tiging. Volgens Bebout is zelfver branding een daad van zowel een 'offer als van protest'. Een andere Franse psycholoog omschreef het fenomeen dat vorige week weer de kop op stak als 'onbaatzuchtige zelfmoord'. In Portugal voorzag de voorzitter van SPS, een nationale organisatie die zelfdodingen onderzoekt, een toename van 20 tot 25 procent in de komende jaren. „De huidige crisis zorgt voor de hoogste werk- NEW DELHI Een 6-jarig meisje is in India ontvoerd, verkracht en daarna als afval aan de straat gezet. Een voorbijganger ontdekte het kind, dat uit een buiten wijk van hoofdstad New Delhi komt, zei de politie. Het meisje werd een week gele den al gevonden, maar lokale media berichtten hier pas vrij dag over. Het meisje zou door meerdere daders zijn ver kracht, aldus The Times of In dia. Sinds de dodelijke groeps verkrachting van een 23-jarige studente in december, wordt er meer over seksuele misdrij ven bericht in India. QUETTA Veiligheidsdiensten in Pakistan kregen gisteren veel kritiek na een aanslag in de westelijke stad Quetta. De bomaanslag op een markt in het sjiitische deel van de stad kostte zeker 80 mensen het leven. Volgens de lokale gouver neur hebben de agenten gefaald in hun aanpak om terrorisme te bestrijden. „We hebben de veilig heidsdiensten de vrije hand gege ven om actie te ondernemen te gen terroristen en extremisten, maar desondanks vond het inci dent in Quetta plaats." De Paki staanse bevolking van 190 mil joen mensen bestaat voor onge veer een vijfde uit sjiieten. ARGENTINIË Argentinië raakt niet uitgepraat over het bizarre huwelijk dat zich afgelopen week voltrok in het dorpje Pico Tuncado, 1.500 kilo meter zuidelijk van Buenos Aires. Daar gaf de 22-jarige Edith Casas haar ja-woord aan de wegens moord tot dertien jaar cel veroor deelde Victor Cingolani (27). Op zich al bijzonder, maar heel het land bemoeit zich ermee omdat de tweelingzus van de bruid Joha na Casas heette. En deze Johana, een fotomodel, werd in 2010 door Cingolani vermoord. Nadat de trouwpartij meerdere keren moest worden uitgesteld, onder meer vanwege pogingen van de ouders van Edith Casa om hun dochter ontoerekeningsvat baar te laten verklaren, ging het uitgerekend op Valentijnsdag wel door. Psychologen verklaarden de bruid bij haar verstand. Casas' va der zegt in de krant El Periodico „Mijn beide dochters zijn dood. Jo hana is in de hemel, Edith bij de duivel." Cingolani kreeg een rela tie met Edith nadat die met Joha na was. Volgens Edith is niet haar man maar de toenmalige vriend van Johana de echte moordenaar. MADRID De staatsschuld in Spanje nam in 2012 met 146 miljard euro toe, de grootste stijging ooit in één jaar tijd. De totale staats schuld is nu ruim 882 miljard euro, ondanks het bezuini gingsbeleid van de conservatie ve premier Mariano Rajoy. NICOSIA De rechtse Nikos Anastasiades lag gisteravond voor bij de tel lingen voor de presidentsver kiezingen in Cyprus. Hij ste vende af op 45 procent. Niet ge noeg echter voor de absolute meerderheid, waardoor er een tweede stemronde komt 11?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6