Ireen Wüst op eenzame hoogte 1 a Jan Blokhuijsen en Koen /e 10 SPORT Sven Kramer blijft voorlopig de koning van het allrounden. De 26-jarige Nederlandse schaatser zorgde zondag in Hamar voor een primeur door het WK voor de zesde keer in zijn loopbaan op zijn naam te schrijven. I MA- Ireen Wüst viert haar vierde wereldtitel op het WK allround schaatsen in Hafnar. foto Jerry Lampen/ANP door Rik Spekenbrink HAMAR - Misschien was ze het al wel lang, de beste Nederlandse schaatsster aller tijden. Het is lastig om de prestaties van Atje Keu len-Deelstra in de zeventiger jaren met die van Ireen Wüst in deze eeuw te vergelijken. De Friese deed in een tijdperk zonder klap schaats en op onoverdekte laag- landbanen nog 45 seconden over de 500 meter, bijvoorbeeld. In plaats van de 5000 meter werd nog de 1000 meter gereden, een kleine vierkamp. Is Wüsts prestatie knapper of beter? Zeg het maar. Met haar vierde wereldtitel all round (de derde op rij) komt Wüst (26) in elk geval op gelijke hoogte met Keulen-Deelstra. Maar Wüst heeft ook WK-zilver en brons en is nu officieel de bes te Nederlandse allroundster ooit. Olympische gouden medailles tel len misschien nog wel zwaarder. Daar heeft ze er twee van, één minder dan Marianne Timmer en Yvonne van Gennip. Maar Sotsji lonkt. „Ik weet nu dat ik volgend jaar niet veel anders ga doen dan dit seizoen, want ik moet goed zijn in februari. Dat het schema werkt, geeft wel een lekker gevoel en vertrouwen." Die medaillelijstjes zullen Wüst overigens worst wezen. Leuk voor later, zegt ze. Wüst wil nu de bes te zijn en dit seizoen is er bij het allrounden niemand die haar het leven zuur maakt. Ze was torenhoog favoriet, maar het was nog minder spannend dan verwacht. Op zaterdag was het WK alweer beklonken. Wüst werd tweede op de 500 meter, won de drie kilometer en had het gat geslagen. Op de klanken van Guus Meeuwis in het lang niet uitverkochte Vikingskipet werd ze zondag ook eerste op de 1500 meter en de zege op de 5000 me ter maakte de hegemonie alleen maar duidelijker. „Maar als de ech te spanning ontbreekt, maak ik het toch nog altijd lekker span nend voor mezelf. Zelfs voor de vijf kilometer was ik nog behoor lijk zenuwachtig. Van die mooie clichés gooi ik er dan in: koppie er bij houden enz. Dat zit in me, ik wil zó graag, het gaat wel om de wereldtitel. En onzekerheid en ze nuwen halen nu eenmaal het bes te in me naar boven." Wüst is de allergrootste fan van het allrounden en was in Hamar gebrand op een nieuwe titel. Waar Sven Kramer, met de Spe len al in zijn hoofd, meer waarde hecht aan het WK afstanden vol gende maand in Sotsji, gaat er voor Wüst niets boven de aloude meerkamp. „Het voorgerecht en het hoofdgerecht smaakten goed, nu wil ik nog een toetje. Ik wil een seizoen dat al geslaagd is heel mooi afsluiten." Ondanks het ontbreken van de ge blesseerde Martina Sablikova en het voortijdig afhaken van Christi ne Nesbitt en Claudia Pechstein, zat een compleet Nederlands eind- podium er dit keer niet in. Diane Valkenburg ging wel van brons op het EK naar zilver op het WK. „Hier was dit het hoogst haalbare. Het gat met Ireen is groot", erken de de Rotterdamse. „Maar ik word nog steeds sterker, waarom zou dat ophouden? Ik denk dat het gat te dichten is." Tüssen Valkenburg en Linda de Vries was het brons verrassend voor Yekaterina Shikhova. Ze wa ren het zich op Wüst al lang kwijt. Ook al noemde die de trage ijsvloer WK-onwaardig. „Maar ik reed hier gemakkelijk en tech nisch zó goed. En daar gaat het nu om." De overtreffende tr 'a door Robbert Minkhorst HAMAR - Door een zege op de laat ste afstand van het WK voegde Sven Kramer geheel in stijl dit weekeinde de zesde wereldtitel aan zijn totaal toe. De Fries mag zich nu beste allroundschaatser al ler tijden noemen. Kramer verbrak in het Noorse Ha mar het record van de Fin Clas Thunberg en de Noor Oscar Ma- thisen, die hun kampioenschap pen overigens in een heel andere orde en tijd reden. Voor de Twee de Wereldoorlog, op buitenba nen. In wollen pakken. „Het is een speciaal moment", zei de kam pioen erover. „Maar het al echt realiseren, doe ik niet. Hopelijk kan ik er later meer van genie ten." Sven Kramer is de overtreffende trap van schaatsen. Een vraag van de Noorse pers bevestigde dat im pliciet. „Mijn twee volgende doe len zijn de vijf en tien kilometer van het WK afstanden in Sotsji. Hoewel ik me voor de tien nog moet plaatsen. Dat klinkt mis schien gek voor jullie, maar er zijn meer goede schaatsers in Ne derland dan Sven Kramer." Op de TVM'er staat, en stond dit WK geen maat. Zijn groeiende vorm sinds het NK allround voelt als een opmaat naar het beoogde summum in Sotsji, op de Olympi sche Spelen van 2014. Die vorm deed hem dit weekeinde terug denken aan zijn beste jaren, in 2007 en 2008. „Ik heb momenten dat het beter gaat, zelfs", vond Kramer. „Ik heb mijn vijf kilome ter nu beter onder controle." De nummer twee, Havard Bokko, had zich al snel verzoend met de suprematie van Kramer. Kritiek op die nederigheid wuifde hij weg. „Ik heb vier van mijn beste races gereden. Ik weet niet waar ik hem had kunnen verslaan. Ik denk dat Sven ook wel harder ge kund als hij had gemoeten." Kramer bevestigde dat, al ging hij diep op de 1500 meter. Bokko moest in de rechtstreekse confron tatie iets van een halve seconde goed maken, en bijna lukte het. „Ik wilde per se in de laatste rit op de tien kilometer. Ik moest hem uit mijn tenen trekken", al dus Kramer. Later bekende hij ook dat zijn zesde wereldtitel ze ker niet de makkelijkste was. Sven Kramer op het podium na het Lastig vond Kramer bovendien zijn tien kilometer. „Je weet dat het niet hoeft. Je hinkt op twee ge- behalen van zijn zesde wereldtitel op het V ja||rc I dachten. Dat is niet relaxed. Het blijft een mentale afstand." Fysiek ongemak en vormgebrek Vrouwen 500 m 3000 m 1500 m ai i 1Wüst (Ned) 39,35 (2) 4.05,41 (1) 1.56,30 (1) 7.05,13 (1) 2. Valkenburg (Ned) 39,77 (7) 4.08,12 (2) 1.57,87 (5) 7.07,07 (2) 3. Sjichova (Rus) 39,57 (5) 4.08,74 (4) 1.56,31 (2) 7.16,48 (5) 4. De Vries (Ned) 40,44 (12) 4.10,20 (5) 1.57,46 (3) 7.09,23 |(3) 5. Njatun (Noo) 40,03 (9) 4.08,64 (3) 1.58,41 (7) 7.17,26 (6) 6. Dmitrijeva (Rus) 40,02 (8) 4.10,57 (6) 1.59,14 (8) 7.19,03 f (7) 7. Van Beek (Ned) 39,44 (3) 4.17,17(15) 1.58,07 (6) 7.32,59 (8) 8. Hozumi (Jap) 41,85 (23) 4.11,60 (7) 2.01,05 (16) 7.10,19 (4) door Robbert Minkhorst HAMAR - Waar de kopman en kop- vrouw van TVM op het juiste mo ment konden pieken, lukte dat Jan Blokhuijsen dus niet. Over hem zei zijn coach Gerard Kemkers: „Zijn pre-WK-test in In zeil was al niet super. Dat beteken de van de week hard klussen om hem op niveau te krijgen." Dat is niet gelukt. „We kwamen niet naar Hamar om te vechten voor plek zes, zeven of acht maar dat is wel wat we nu gaan doen", meld de de coach na de eerste dag. Blokhuijsen begon strijdbaar aan zijn 1500 meter op zondag, maar berustte in het onvermijdelijke. Het ging zijn laatste race van dit WK worden. „Als er niks in zit,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66