Lathouwers laat zich niet kisten SPORT 5 'Bebloed cricketbat in huis Pistorius' Valverde wint rit Ruta del Sol Eerste toernooizege Nadal na rentree Van Calker terug naar tekentafel Martin in tijdrit naar zege Algarve MAANDAG 18 FEBRUARI 2013 PRETORIA In het huis van de Zuid-Afri kaanse gehandicapte atleet Oscar Pistorius is een met bloed besmeurd cricketbat gevonden. Dat meldt de Zuid-Afrikaanse krant City Press zondag. Pistorius schoot donderdag in zijn huis zijn vriendin Reeva Steenkamp dood. Volgens de krant had ze ook zware verwondingen aan het hoofd. Pistorius zit sinds de dood van zijn vriendin in de cel. SAN FERNANDO De Spaanse renner Ale jandro Valverde heeft zon dag de proloog in de Ruta del Sol gewonnen. Hij legde de zes kilometer af in 6 minuten en 46 secon den. Drie Nederlanders eindigde in de top tien. Stef Clement was op de zesde plaats de beste in een tijd van 6.52. Martijn Keizer werd in 6.56 achtste en Bauke Mollema in 6.57 tiende. SAO PAULO Tennisser Rafael Nadal heeft twee weken na zijn rentree op de tennisbaan weer een toernooi gewonnen. De 26-jarige Spanjaard schreef zondag het ATP-evenement van Sao Paulo op zijn naam door de Argentijn David Nal- bandian in de finale te ver slaan: 6-2 6-3. Nadal maakte vorige week in Vina del Mar zijn rentree na zeven maan den blessureleed. In de Chi leense stad verloor hij de fi nale van Horacio Zeballos. SOTSJI Edwin van Calker heeft zon dag bij de wereldbekerwed strijd in de viermansbob in de olympische stad Sotsji ge noegen moeten nemen met een bijrol. Samen met Jeroen Piek, Sybren Jansma en Yannick Greiner zette hij met 1.53,42 de zeventiende tijd neer. De zege ging naar de Letse piloot Oskars Mel- bardis. „Terug naar de teken tafel", analyseerde Van Cal ker. „Dit was niet goed." TAVIRA De Duitse wielrenner Tony Martin heeft de Ronde van de Algarve op zijn naam ge schreven. Martin trok de eindzege naar zich toe door zondag de afsluitende tijdrit, zijn specialisme, met overmacht te winnen. Mar tin, de wereldkampioen tijdrijden, reed de Colombi aan Sergio Henao uit de lei derstrui. Lieuwe Westra (Va- cansoleil-DCM) werd vierde op 1.16. door Marco Knippen APELDOORN - Het gevoel te zijn af gedankt. Dat sentiment bekroop Robert Lathouwers eind vorig jaar na de nieuwe verdeling van de top- sportgelden door NOCNSF. En de middellangeafstandsloper was niet de enige atleet die zich bij het grof vuil voelde gezet. „Ik dacht even: Fuck it, ik schei ermee uit." Van de 180 Nederlandse topsport programma's schrapte de sport koepel, vanwege de aangescherp te focus op podiumklasseringen, er liefst 125. Ook binnen de atle tiek, zo vaak gepresenteerd als de moeder aller sporten, had een kaalslag plaats. De sprint en de meerkamp kunnen nog op finan ciële steun rekenen, evenals dis cuswerper Erik Cadée, de 'poten tial' voor wie een eigen potje is ge creëerd. Voor de (middel)lange af stand, het hordelopen en de springnummers is daarentegen de subsidiekraan dichtgedraaid. De drastische maatregelen zetten kwaad bloed bij onder meer Lat houwers. Hij, de tweevoudig olympiër die afgelopen zomer op de 800 meter nog tot de EK-finale doordrong, zag er een onverholen boodschap in. „Eigenlijk werd er gezegd: Het is leuk wat je tot nog toe heb laten zien, maar stop er nu maar mee." Op zijn 29e overwoog de Rotter dammer er inderdaad de brui aan te geven. „Alleen: het hardlopen zelf blijft geweldig. Dus toen de emotie was geweken, dacht ik: Ik ga er nog gewoon vol voor." Bij het Nederlands indoorkampioen schap voegde hij zondag de daad bij het woord. Weliswaar moest Lathouwers de titel aan het ont bolsterde talent Thijmen Kupers laten, maar in diens kielzog kwali ficeerde hij zich voor het EK in door in Göteborg begin maart. Met een eindscore van 1.48,95 mi nuten dook hij vijfhonderdste tel onder de limiet, drietienden lang zamer dan winnaar Kupers (1.48,65) die zich twee weken gele den in Gent al van een startbe wijs had verzekerd. Voor Lathouwers was de kwalifi catie een opsteker. Niet alleen in sportieve zin, maar ook op het fi nanciële vlak. Deelname aan het EK indoor levert hem weer een premiebonus op van zijn pri- vé-sponsors. „En daar moet ik het tegenwoordig van hebben. Het is schrapen geworden. Dus loop ik zelfs indoor, hoewel die krappe bochten voor m'n lijf eigenlijk fu nest zijn." Dat juist de middellange afstand geslachtofferd is, kan er bij Lat houwers niet in. „Het is een ge brek aan respect, zeker ook als je naar de traditie kijkt", aldus Lat houwers. Immers, met Ellen van Langen bracht de 800 meter een olympisch kampioene voort, ter wijl Druppers in 1983 vice-wereld- kampioene werd en zowel hij als Bram Som en Arnoud Okken na dien nog Europese (indoor)titels veroverden. Bovendien voegden op de 1500 en 3000 meter Elly van Hulst en Han Kulker nog in ternationale titels aan dit totaal toe. Een succesrijk verleden dat, hoewel enigszins gedateerd, als richtsnoer voor Kupers geldt. „Ik zie mezelf in de voetsporen van m'n voorgangers treden." Ook hij laat zich door de herschikking niet uit het veld slaan. „Natuurlijk werkt het demotiverend als jouw discipline wordt weggestreept en je op niets meer hoeft te rekenen, maar de ambitie om de Spelen van Rio in 2016 te halen laat ik niet los." Na zijn winst in Rotterdam verlegde Del Potro zijn gedachten alweer naar het volgende toernooi. Woensdag komt hij als titelverdediger in het toernooi van Marseille in actie, foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57