Studenten boos over I Geld stimuleert arts en apotheker tot overleg PvdA scherpt idealen aan en neemt 4 BINNENLAND HUISHOUDBEURS uuus uvcr I reportace Niet alle mannen schamen zich ervoor om gezien te worden bij de Huishoudbeurs. „Lachen hoor." 66 Het wordt steeds vermoeiender om me door de massa's vrouwen heen te worstelen lESS? Beurs nog altijd een door Freke Remmers UTRECHT - Pas afgestudeerden zijn verontwaardigd nu zij door een sto ring bij de NS geen gratis voordeel- urenabonnement meer kunnen aan vragen. Dat aanbod voor uitgestudeerden is op 15 januari komen te verval len, maar vlak voor die tijd kamp te het systeem van de NS met een storing. Daardoor konden veel stu denten geen voordeelurenabonne- ment aanvragen. Nu komen ze al leen nog in aanmerking voor een gratis dalvoordeelkaart of 50 euro korting op één van de andere vier kortingskaarten. Die kennen ech ter minder uren waarop met kor ting gereisd mag worden of zijn veel duurder. „Het is heel cru dat die storing net viel in de periode dat de stu denten nog een voordeeluren- abonnement konden aanvragen", vindt Kai Heijneman van de Lan delijk Studentenvakbond (LSVb). Bij reizigersvereniging Rover kwa men enkele tientallen klachten binnen, aldus woordvoerster San ne van Galen. „En wat er bij ons binnenkomt, is vaak het topje van de ijsberg. Een voordeelurenabon- nement is een heel aantrekkelijk aanbod. We roepen daarom sa men met de LSVb de NS op om deze studenten alsnog een voor- deelurenabonnement aan te bie den." Ook bij het Interstedelijke Studen tenoverleg (ISO) kwamen klach ten binnen. Voorzitter Thijs van Reekum: „In mijn eigen vrienden groep heb ik al tientallen klach ten gehoord." De NS kon niet reageren. Net tijdens de periode dat studenten nog een voordeel- urenabonnement konden aanvragen was er storing door Peter Winterman AMSTERDAM - Met hangende schouders en een getergde blik sjokt Leo Verhulst (43) door hal 7 van de RAI in Amsterdam. Hij volgt zijn vrouw Tiny, die volle dig opgaat in de hectiek van de Huishoudbeurs. Terwijl zij zich door het publiek wurmt om voor aan te staan bij alle kraampjes, sleept hij een kleine reiskoffer op wieltjes achter zich aan. Daarin verdwijnen tientallen gratis tes ters, schoonmaakdoekjes en mues- lirepen. Tiny geeft de spulletjes aan, Leo doet ze - zonder er echt naar te kijken - in de koffer. „Zo gaat het elk jaar", verzucht Leo. Het is de vijfde keer op rij dat het echtpaar Verhulst de gang naar de Huishoudbeurs maakt. „Tiny vindt het geweldig. Ik niet. Maar ja, in een huwelijk is het ge ven en nemen, zeg ik altijd maar." Mannen zijn - ook anno 2013 - de vreemde eenden in de bijt op de Huishoudbeurs. „Slechts 10 pro cent van de bezoekers is man", zegt Rendy Kee van de organisa tie. „Meestal proberen we wel iets voor hen te organiseren. Dit keer Henk Huisman (85) door Paulus Smits UTRECHT - Geef huisartsen en apo thekers een financiële prikkel voor geregeld overleg over medi ci jnverstrekking, en ze komen tot goede afspraken. Ontbreekt de gel delijke prikkel, dan loopt de ani mo voor het overleg snel terug. Dat blijkt uit onderzoek van het Instituut voor Verantwoord Medi cijngebruik (IVM) onder vijfhon derd plaatselijke overleggroepen van dokters en apothekers. In ons land werken in honderden lokaal georganiseerde overleggroe pen apothekers en huisartsen sa men om tot een goede, veilige en betaalbare geneesmiddelenver strekking te komen. Gemiddeld blijkt in vier van de tien plaatselij ke overleggroepen het overleg voor verbetering vatbaar te zijn. Weliswaar zit de samenwerking de laatste jaren in de lift, het tem po van de vooruitgang is erg lang zaam, constateert het IVM. In gebieden waar de zorgverzeke raars het overleg steunen met fi nanciële prikkels voor de deelne mers, is sprake van beter functio neren dan elders. Wordt de finan ciële prikkel beëindigd, dan loopt de animo voor goed overleg terug. Zo zijn de overleggroepen die voorheen op voorhand geld ont vingen van Achmea, minder gaan functioneren, nadat Achmea de fi nanciële ondersteuning heeft te ruggeschroefd, meldt het IVM. In vier van de tien lokaal ge organiseerde overleggroe pen is het overleg voor ver betering vatbaar is er een schiettent van defensie. Maar je ziet toch dat de meeste mannen zich liever op de achter grond houden. De toeloop bij die schiettent is dan ook niet echt groot." Schamen mannen zich ervoor ge zien te worden op de Huishoud beurs? Je zou het bijna denken, als je ziet hoe het merendeel van de mannen in de schaduw van een vrouw manoeuvreert. Meest al als pakezel, licht naar voren ge bogen met het hoofd naar de grond gericht. Toch zijn er uitzonderingen. Ivo Vereecken (36) en Jurgen Wille (39) uit het Zeeuwse Axel lopen zonder vrouwen én zonder tassen over de beurs. „We zijn hier voor het eerst", zegt Ivo. „Eigenlijk is het een uit de hand gelopen grap. Jurgen wilde altijd al een keer naar de Huishoudbeurs. Nu is het er echt van gekomen. Onze vrou wen lopen hier ook ergens rond, die zien we waarschijnlijk pas aan het eind van de middag weer." De twee mannen uit Zeeland heb ben de grootste lol. In de enorme hal vol kraampjes met eten en drinken schuiven ze aan bij een bar waar alcoholische drankjes worden geproefd. „Het vrouwelijk schoon achter de bar mag er zeker zijn", vindt Ivo. Even later houden de mannen halt bij een kraampje met eroti sche artikelen. Prominent uitge stald ligt daar de Wake-Up Vibe een vibrator en wekker in één. „Begin de dag met goede vibra ties", prijst kraamhoudster Conny de Buijzer haar nieuwe product aan. Tot hilariteit van de mannen. „Dit is lachen, hoor." De Huishoudbeurs is vooral voor vrouwen, mannen voelen er zich soms enigszins verloren. foto Jean-Pierre Jans Voor de 85-jarige Henk Huisman uit het Friese dorpje Gorredijk is de Huishoudbeurs 'elk jaar weer een gezellige boel'. Hij wacht bij de uitgang op de bus die hem terugbrengt naar Friesland. „Ik ben geradbraakt", brengt hij uit, terwijl hij samen met zijn vriendin uitpuft op een zitje. „Op m'n oude dag wordt het steeds vermoeiender om me door de massa's vrouwen heen te worstelen. Maar zometeen stap ik op de bus. Daar passen wel tachtig mensen in. En ik ben de enige man", zegt Huisman knipogend. BESCHOUWING KOERS PVDA door Michel Reijns DEN HAAG - De PvdA moet een linksere koers varen. Gemeen schapszin moet daarbij zwaarder wegen dan het eigenbelang van in dividuen of bedrijven. Het is de kern van de nieuwe koers zoals Pvd A-partij voorzitter Hans Spekman die ziet. De opnieuw geformuleerde idea len zijn tot stand gekomen na on derzoek door de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA. Volgens de denktank was de partij de afgelo pen decennia te liberaal en is het marktdenken dominant gewor den. Het openbreken van het re geerakkoord met de WD wordt niet bepleit, maar de 'pure verso beringsagenda' van het huidige ka binet wel gehekeld. Spekman zei zaterdag trots te zijn op het rapport. Hij vervulde daar mee met verve de rol van hoeder van het linkse geluid binnen de partij, nu de samenwerking met de WD pragmatische compromis sen vereist. Het is ook hoe de rol verdeling bij de PvdA moet zijn: partijleider Diederik Samsom re gelt de dagelijkse, complexe poli tiek, Spekman is er voor het onver valst linkse geluid. Beiden speel den hun rollen eerder nadrukke lijk bij de benadering van de SP in de aanloop naar de verkiezin gen vorig jaar. Tot zover weinig aan de hand, er zal geen WD'er onrustig slapen door het PvdA-rapport. Maar het veranderen of aanscher pen van de koers brengt evengoed risico's met zich mee. Voor kie zers is het onderscheid tussen de politiek van vandaag en de idea len op langere termijn niet altijd zo scherp te maken. Sommige kie zers zullen verwachten dat van daag gepredikte woorden zo snel mogelijk in praktijk gebracht wor den, en er geen genoegen mee ne men dat vanwege afspraken uit een regeerakkoord jaren geduld betracht moet worden. De afgelopen jaren kozen meerde re partijen ervoor hun koers en idealen opnieuw op te schrijven en waar nodig van een modern jasje te voorzien. Dat gebeurde veelal vanuit de oppositiebankjes. De PvdA kwam onder aanvoering van Ruud Koole en Wouter Bos in 2005 tot een nieuw beginselma nifest. Mark Rutte ververste in 2008 de liberale principes in de beginselverklaring van de WD. Het CDA benutte de oppositieja ren onder de paarse kabinetten in De PvdA heeft volgens de aan haar gelieerde Wiarda Beekman Stichting een te li berale koers gevaren 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4