Tegen RKC hoeft Ajax zich niet eens bovenmatig in te spannen Doorbraak voor onverzettelijk PSV 2 SPORT SS EREDIVISIE Doelpunten uit standaardsituaties nekken Rotterdamse ploeg ook in Zwolle, waar PEC met 3-2 wint. door Wilber Hack WAALWIJK - Ajax trof het zondag. De Amsterdammers moesten het opnemen tegen RKC Waalwijk, dat het spoor al een paar weken bijster is. Zonder zich bovenmatig in te spannen won Ajax met 2-0. Trainer Frank de Boer gunde zijn Europese aanval een vrije dag. Al leen Kolbeinn Sigthorsson moest als invaller een tiental minuten opdraven. Maar Viktor Fischer en Isaac Cuenca waren niet nodig om de Waalwijkse opponent op de knieën te krijgen. Een verdediger en een middenvel der, Niklas Moisander en Christi an Eriksen, stelden voor de pauze de zege van Ajax veilig. Moisan der tikte bij de tweede paal een veel te kort genomen hoekschop binnen, die door Siem de Jong slim werd verlengd. Eriksen speel de de bal bij een individuele actie op de linkerflank door de benen van Michael Lamey en rondde ver volgens af met een schot in de kor te hoek. Toch was trainer Frank de Boer niet helemaal content met die eer ste helft. „Bij de rust staan we met 2-0 voor, maar het had 4-0 of 5-0 moeten zijn", doelde hij op de kansen, die vooral Derk Boerrig- ter tegen zijn oude club liet lig gen. Na de pauze verzuimden Boerrig- ter en De Jong opnieuw om de score verder uit te bouwen. Dat kwam Ajax bijna duur te staan. „We namen vooral het laatste half uur veel verkeerde beslissingen. We waren misschien nog wel in de problemen gekomen als zij na een uur die strafschop benutten", zei De Boer. RKC kon na de zwakke eerste helft alleen maar wachten op die ene kans, die altijd wel komt. Die kreeg het in de schoot geworpen. Toby Alderweireld maakte bij een voorzet van Rodney Sneijder vol komen onnodig hands. Vanaf de stip produceerde Robert Braber slechts een slap rollertje, dat de toch keepende Kenneth Vermeer eenvoudig kon overmeesteren. „Ik ben voor die penalty aan het denken geslagen. Dat had ik niet moeten doen. Het spookte door mijn hoofd dat ik vorige week te gen Groningen ook al een penalty genomen had. Dat moest Ajax ge zien hebben. Daar zijn ze toch niet gek. Daarom besloot ik op het laatste moment van hoek te veranderen", aldus Braber. Na de gemiste strafschop kon De Boer met een gerust hart ook Da ley Blind en Lasse Schone vervan gen. „Eigenlijk wilde ik Siem de Jong wisselen. Die heeft de laatste weken heel veel gespeeld. Ik heb besloten het anders te doen toen Schone die gele kaart kreeg." Ajax haalde fysiek zonder noe menswaardige schade de eind streep. Christian Eriksen kreeg al vlot in de wedstrijd een soortgelij ke aanslag als tegen Steaua Boeka rest te verwerken. Zijn voormalig clubgenoot Rodney Sneijder kwam goed weg dat hij slechts een gele kaart kreeg. En Eriksen dartelde daarna vrolijk verder. Daarom werd het toch een heel geslaagd weekeinde voor Ajax, dat de concurrenten Feyenoord en FC Twente punten zag verliezen. De Boer betrok er ook nog even bij dat Ajax geen doelpunten tegen had gekregen. Op FC Twente na beschikken de Amsterdammers nu over de minst gepasseerde de fensie. Het verleden leert dat dat vaak een stevig fundament is voor een titel. Feyenoord door Edward Swier ZWOLLE - Ze hebben er in Rotter dam al zoveel tijd ingestoken. Ie dere week wordt er op de training wel extra aandacht aan besteed. Maar toch slaagt Feyenoord er dit seizoen maar niet in tegentreffers uit standaardsituaties te voorko men. „Om gek van te worden", er kende aanvoerder Stefan de Vrij. „Het is heel frustrerend." Zondag middag bij PEC Zwolle gebeurde het zelfs twee keer. Het gevolg was dat Feyenoord met 3-2 ver loor en er komende week, in de aanloop naar Feyenoord-PSV, op nieuw veel bepraat én op getraind moet worden. Van de 31 tegentreffers die Feye noord dit seizoen in de competi tie incasseerde, vielen er liefst achttien uit standaardsituaties. „Dan hoefik verder toch niets meer te zeggen", schamperde Feyenoord-trainer Ronald Koe man. De oefenmeester zit bij elke corner tegen met samengeknepen billen, zijn spelers lijken er ook steeds meer onder gebukt te gaan. Er wordt geweifeld en getwijfeld. 17 Christian Eriksen heeft na een bijzonder fraaie actie de 0-2 binnen gescho ten in Waalwijk, foto Stanley Contha/ANP Graziano Pellè maakte in Zwolle een eigen doelpunt en scoorde daarna ook nog twee keer in het goede doel. De Italiaanse spits staat daardoor nu al op zeventien competitietreffers. Volgens Koeman regeert de angst. „Het kan haast niet anders, het is er ingeslopen. We doen er heus al les aan, iedereen weet wie hij moet hebben. We zijn op zulke momenten zo kwetsbaar, schie ten op dat terrein gewoon tekort." Het kwalijke is vooral dat name lijk niet één schuldige aan te wij zen valt, iedere corner is er wel een ander die verzaakt. En het zijn niet per se de verdedigers die een steek laten vallen. Gisteren was Pellè debet aan de eerste te gentreffer. Sterker, hij kreeg het doelpunt, dat Denni Avdic ge- maakt dacht te hebben, zelfs op zijn naam. De wedstrijd was am per zes minuten oud toen het, via Darryl Lachman, zelfs 2-0 stond. Misschien was het onwennigheid met het kunstgras, feit was dat Feyenoord sowieso veel moeite had met het sterke, snelle posi tiespel van de thuisclub. Trainer Art Langeler laat Zwolle fris van de lever spelen, met een positieve spelopvatting. Opmerke lijk genoeg leidde dat weliswaar bij PSV (1-3-zege) en thuis tegen FC Twente (1-1) tot een resultaat, maar lijkt de promovendus toch slechts met moeite de nacompeti- tie te kunnen ontlopen. Ook dit weekeinde weer dreigde het, na de bliksemstart, verkeerd af te lo pen. Pellè nam na de desastreuze ope ningsfase Feyenoord bij de hand. De Italiaan had al snel door dat het in Zwolle niet van de vleugel spelers Jean-Paul Boëtius en Wes ley Verhoek moest komen. Pellè tekende in de 34e minuut binnen zestig tellen voor de 2-1 en 2-2, eerst via een omhaal en daarna door Rik Elfrink EINDHOVEN - Spectaculair, adembe nemend en meeslepend. De super latieven vlogen na afloop van PSV- FC Utrecht door de catacomben van het Philips Stadion, waar de op luchting bij de PSVers voelbaar was. Zelfs verliezend coach Jan Wouters vond direct na afloop pas sende woorden voor het voetbalge vecht. „Dit was een fantastische wedstrijd", zei hij na de 2-1 -over winning van PSV. Het duel bleef (opnieuw) te lang spannend, vooral omdat de PSV-aanvallers veel kan sen misten. De zege was voor het naar de titel snakkende PSV een moetje, spe lers en supporters voelden elkaar goed aan. „Het publiek speelde een belangrijke rol, daardoor ble ven we lopen en het geloof hou den", vond Dick Advocaat. „De manier waarop we dit gereali seerd hebben, was enorme winst voor het team", vond aanvoerder Mark van Bommel. „De verbeten heid spatte ervan af, ik heb echt van deze wedstrijd genoten. Ook van de manier waarop we in de rust al bij elkaar zaten en de echte wil om te winnen uitstraalden. Zelf maak ik een fout bij die te- gengoal, maar ik had steeds het ge voel dat we het de goede kant op konden draaien." Van Bommel was het rustpunt in een kolkende slotfase, bespeelde en corrigeerde het publiek. Heel even waren er niet te tolereren spreekkoren te horen aan het adres van scheidsrechter Pieter Vink, die onder meer verzuimde PSV een penalty te geven. Met een paar handgebaren legde Van Bommel iedereen het zwijgen op. „De scheidsrechter vertelde mij dat zijn moeder een paar weken geleden is overleden en dat hij de teksten niet kon accepteren. Dan moet je als aanvoerder je verant woordelijkheid nemen. Ik vond hem niet slecht fluiten. Ik was het alleen niet eens met zijn be sluit om mij geel te geven." Het spektakel tegen de Domstede- lingen kostte daarmee niet alleen kracht, maar leverde voor PSV ook schade op in aanloop naar de topper van volgend weekend te gen Feyenoord. Het was de negen de gele prent voor Van Bommel in dit seizoen, de captain mist zondag zijn derde topper van het seizoen. Hij nam een risico door er halverwege de eerste helft hard in te gaan, een moment waarop ar biters vaak een signaal afgeven door middel van een kaart. „Het hoeft geen probleem te zijn. PSV heeft alle wedstrijden zonder mij gewonnen, schrijven jullie toch?", zei Van Bommel met een kwinkslag naar de schrijvende pers. Op zijn plek kan Oscar Hiljemark in het elftal worden geschoven, lastiger wordt het vervangen van Atiba Hutchinson. De rechtsback kon zaterdag na twee ongelukkige momenten inrukken. Na de ver huur van Manolev is de rechts backpositie de enige die niet di rect dubbel bezet is binnen de PSV-selectie. Advocaat moet daar voor misschien teruggrijpen naar een jeugdspeler, Joshua Brenet (18). „Ik wil eerst van deze over winning genieten, dat zien we la ter wel", aldus Advocaat. Jeremain Lens was met Stroot- man, Marcelo en Van Bommel za terdag het toonbeeld van onver zettelijkheid en toonde waarom Advocaat altijd aan hem vast houdt. Na het rood van Hutchin son maakte hij zonder de proble men de terugtocht naar de rech- Jeremain Lens terkant van de defensie. Lens mis te, net als Wijnaldum en Matavz, wel de kracht om het duel al eer der in het slot te gooien. Met zijn zesde treffer in de afgelopen vier duels besliste Wijnaldum na een uur het duel met de taaie forma tie van Wouters. Voor rust had Mertens met een fraai afstands schot de vroege openingsgoal van Mulenga weggepoetst. Daarna trok PSV het duel naar zich toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26