Torentijd dag open voor belangstellenden 'Landelijk centrum voor ONDERZOEK Veere heeft weer laagste ozb-tarief Polfliet in finale zangconcours 14 ZEELAND Nachtvlucht Kom naar onze open dag op 21 februari 2013 Hoe effectief zijn evacuatieregels in het geval van een overstroming? Olga Huibregtse heeft het in haar promotieonderzoek uitgerekend. 66 Ook bij een ongeluk met de kerncentrale Borssele? Ja, waarom niet MAANDAG Beroepsonderwijs zoals het moet zijn. Wim Hofman Goed geplande Dit schrijf ik hoog bo ven de Golf van Ben galen. We zijn al uren onderweg: eerst van het West-Australi sche Perth naar Kuala Lumpur, waar we overstapten op de nachtvlucht naar Amsterdam. De gezagvoerder legde uit dat er veel vliegverkeer is boven Afghanistan en dat we daar door enige minuten vertraging zouden kunnen oplopen. Er is dus tijd genoeg, al weet ik dat bij lange vluchten en het over schrijden van een tijdzone ie mands werkkracht wel met twintig procent kan afnemen. Maar ja, slapen gaat mij ook al slecht af. In zo'n vliegtuig is veel lawaai, er is altijd wel beweging of een stem die zegt dat we onze gor del moeten vastmaken, omdat er turbulentie is. Dat hadden we natuurlijk al wel gemerkt. Je kunt ook niet de hele vlucht lezen, want men doet tijdens zo'n nachtvlucht de lichten uit Ik heb wel een dik en boeiend boek. Het gaat over de geschiedenis van Jerusalem: een uitermate heilige stad en dat betekent dat in het verleden steeds weer be paalde godsdienstige groeperin gen elkaar het licht in de ogen niet gunden. Ze moordden el kaar uit, ze martelden, ze sne den buiken open om te zien of er toevallig geen goudstukken in verborgen zitten of ze ver kochten elkaar als slaven, waar bij het opvalt dat vrouwen steeds maar weinig opbrengen. Hoe dikwijls de stad is ver woest en hoe vaak zij weer werd opgebouwd, heb ik niet kunnen bijhouden. Waarschijnlijk werken de her sens bij zo'n vlucht niet ade quaat. Af en toe krijgen we wel wat te drinken of te eten. Het is wel een vreemd idee om op elf kilometer hoogte een amandel tje met rooksmaak te eten of om naar een chaconne van Bach te luisteren. Of om een stukje voor de maan dagkrant te schrijven bij een snelheid van zo'n negenhon derd kilometer per uur. Ik kijk wel vooruit Was het in Austra lië bijna veertig graden: in Ne derland zal het min twee zijn en ijzelen, zo zegt de gezagvoer der. De aankomst zal dus wel verfrissend zijn. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende middelburg - Wie zelf eens ach ter de tralies wil zitten, kan zater dag 20 april binnenlopen bij ge vangenis Torentijd in Middel burg. Bezoekers moeten zich voor een rondleiding wel vooraf inschrij ven op de website van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI): dji.nl. Dat kan vanaf vandaag tot en met 13 maart. Landelijk openen 54 pe nitentiaire inrichtingen 20 april de deuren voor publiek. Dat kan dan zien hoe de bajes van binnen oogt en ervaren hoe het voelt om opgesloten te zitten. Ook krijgen bezoekers een indruk hoe het is om in een gevangenis of huis van bewaring te werken. Medewerkers van de DJI maken duidelijk wat hun baan precies in houdt. Elke zogeheten justitiabele heeft een andere benadering no dig: met een jongere ga je anders om dan met een psychiatrisch pa tiënt. En iemand die in een huis van bewaring zijn vonnis af wacht, heeft andere behoeften dan een veroordeelde in een 'ge wone' penitentiaire inrichting of een vreemdeling die in bewaring zit in afwachting van terugkeer naar zijn land van herkomst. Daar om, zegt de DJI, worden hoge ei sen gesteld aan de opleiding en so ciale vaardigheden van het perso neel. DJI-medewerkers houden zich ook bezig met het leven na detentie, bijvoorbeeld door het helpen bij het regelen van huisves ting, scholing, werk of financiële problemen. U bent welkom van 15.00 tot 21.00 uur Nieuwsgierig? Kijk op www.getijdecollege.nl door Ben Jansen delft - Haar proefschrift had niet op een mooier moment kunnen verschijnen. In de aanloop naar de herdenking van de Ramp van 1953 begin deze maand bepleitten minister van Infrastructuur en Mi lieu Melanie Schultz van Haegen en commissaris van de koningin Karla Peijs meer aandacht voor evacuatie met het oog op de o zo kleine kans dat een onwaarschijn lijk zware stormvloed opnieuw bressen in de dijken slaat. Vandaag promoveert verkeerskun dige Olga Huibregtse aan de Tech nische Universiteit in Delft op een onderzoek naar de effectivi teit van goed voorbereide evacua tie. Ze heeft als voorbeeld een denk beeldige overstroming van Wal cheren onderzocht. Huibregtse be perkte zich tot automobilisten en optimaliseerde de evacuatie van deze automobilisten met wiskun dige methoden, waarbij ze een strikt gereguleerde evacuatie ver geleek met de neiging van men sen zo snel mogelijk via de kort ste route een veilig heenkomen te zoeken. Daarbij heeft ze er reke ning mee gehouden dat niet ieder een van zins is zich te houden Olga Huibregtse Olga Huibregtse promoveert van daag op haar evacuatieonderzoek. aan vertrektijden en routes die de autoriteiten aanbevelen. Volgens de berekeningen van Hui bregtse kan twee derde van de Walcherse bevolking het eiland binnen zes uur verlaten via de Bernhardweg om het Sloegebied, de A58 en de Langeweg/Postweg over de voormalige Sloedam en via de Veersegatdam. Voorwaar de: een goed evacuatieplan met vertrektijden en routes voor elk dorp en de delen van Middelburg en Vlissingen. Dat resultaat - Hui bregtse komt op 65 procent van de mensen die het gebied per au to verlaten - wordt bereikt ook al houdt een deel van de evacués zich maar tot op zekere hoogte aan de verstrekte adviezen. Het verschil met een evacuatie waaraan geen goed plan ten grondslag ligt en de bevolking simpelweg zou worden geadvi seerd het eiland naar eigen goed dunken of via de kortste route te verlaten, is schokkend groot: een goed geplande evacuatie is 30 pro cent effectiever. In de stellingen die bij haar proef schrift horen voert Huibregtse dan ook aan dat de effectiviteit van geoptimaliseerde instructies aantoont dat evacuatie meer nut heeft voor Nederland dan meestal wordt verondersteld. Gezien hun uitspraken van de afgelopen we ken zijn Schulz van Haegen en Peijs ook overtuigd van de nood zaak om evacuaties goed voor te bereiden. In een toelichting op haar proefschrift zegt Huibregtse glimlachend: „Minister Schulz van Haegen mag me er best eens over bellen." middelburg - De gemeente Veere hanteert opnieuw het laagste ta rief voor onroerendezaakbelasting (ozb). Dat blijkt uit een vergelij king van Ciifemieuws.nl. Veere vraagt van woningeigena ren 0,0915 procent van de WOZ-waarde. Voor een huis met een WOZ-waarde van 200.000 be taalt de eigenaar dus 183 euro ozb. Het hoogste tarief heeft dit jaar de gemeente Terneuzen met o,i343 procent van de WOZ-waar- de. Vorig jaar had Goes het hoog ste WOZ-percentage (0,1396). Ka- pelle, Middelburg, Hulst, Reimers- waal en Tholen zitten net als Veere onder de 0,1 procent. De rest van de gemeenten zit daar bo ven. delft - De wiskundige methode die Olga Huibregtse (28, haar ouders komen uit Westkapelle) heeft ontwikkeld, is niet alleen toepasbaar in het geval van een overstroming. Ook bij een ongeluk met de kern centrale Borssele, waarbij radioac tief materiaal naar buiten komt? Huibregtse: „Ja, waarom niet. Het gaat erom dat je gegevens over de plaats van dorpen, de aantallen in woners en de wegenstructuur en over de verwachte ontwikkeling van de ramp in het model stopt." Dat is niet iets waar een ambte naar op een gemeentehuis of een medewerker van de veiligheidsre gio eventjes mee aan de slag gaat op zijn laptop. „Het is nogal gespe cialiseerd werk. En je moet met verschillende scenario's rekening houden. In mijn voorbeeld met de overstroming van Walcheren ben ik uitgegaan van een door braak aan de noordwestkust. Het kan natuurlijk ook zo zijn dat het water vanuit het zuidwesten Hotel-Restaurant 't Streefkerkse Huis Duinweg 48 Zoutelande Tel. 0118-561521 Op woensdag en donderdag in februari en maart op «11 ^"gngf^keUZemeilU unieke Cocatie met een 30,00 adembenemend uitzichtwww.streefkerksehuis.nl 's-heer hendrikskinderen - Zange res Marjolijn Polfliet uit 's-Heer Hendrikskinderen is doorgedron gen tot de eindstrijd van het Con cours de la Chanson Fran^aise 2013. In de finale strijden acht zan gers om de Liesbeth Listprijs. Een vakjury, bestaande uit onder ande ren Liesbeth List en pianist Ton- ny Eyk, wijst de winnaar aan. Het concours vindt plaats op zondag 7 april in Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14