Special: Land van Borsele vol energie "Ondernemers beschermen, niet belemmeren" L Indernemer Ondernemend Borsele Zeg 'Borsele' en heel Nederland roept: 'Kerncentrale'. Aan naams bekendheid ontbreekt het de ge meente Borsele niet. Maar hoe huigje deze herkenning om naar erkenning als aantrekkelijk, ener giek gebied waar mensen graag willen wonen, werken en recreë ren? Tekst: Annet van de Ree HEINKENSZAND - Éen uitdagen de klus voor de nieuwe 'Stichting Land van Borsele'. Na enkele jaren van inventarisatie en de aanzet tot ini tiatieven in het toerisme en rond duurzaam wonen, zag de nieuwe stichting eind 2012 het levenslicht. Nu wordt er hard gewerkt aan een so lide organisatorische basis en een stra tegische aanpak onder leiding van een bestuur, commissie en Coördinator Sandra Dekker. In nauwe samenwer king met lokale partners lijkt het erop dat dit team daarin wonderwel gaat slagen. Initiatiefnemers van het eerste uur Robbert Northolt (Camping Schelde- oord), Kimmo Pankow (De Koren beurs) en Marco van Sabben (agra risch ondernemer en ZLTO-afd.Bor- sele) slaagden er een aantal jaren gele den in een nieuw ondernemerselan aan te zwengelen. Eerst was er visie nodig, inventarisatie van de huidige si tuatie, een plan van aanpak en daarna een concrete invulling van de ambi ties. Hierdoor kunnen lege cafés plaatsmaken voor moderne horeca en particuliere theetuinen in een van de idyllische hofjes in de unieke polders. De koppeling van dit unieke gebied in het hart van Borsele met het indus triële havengebied is een grote uitda ging; industrie versus een waardevol landschap met daarin landbouw, fruit teelt en middeleeuwse polders. Het nieuwe logo, gevormd door de con touren van het grondgebied gevuld met een gekleurd strepenpatroon, moet de bonte verscheidenheid in één beeldmerk vangen. "Om het hele gebied in één noemer te vangen, is er gekozen voor de naam 'Land van Bor sele'. De nieuwe naam is eerst getest en daaruit bleek dat de beleving erbij beduidend groter is dan bij alleen 'Borsele', vooral buiten de Provin cie," vertelt coördinator Sandra Dek ker (D'ART Communications). De is stevig ingezet op promotie met een nieuwe website en een toeristische gids, die ook in 2013 weer uitkomt." Ook de Westerschelde krijgt een nieu we rol in het toeristische plaatje. Bor sele stond als het ware met de rug naar de kust, maar die kustlijn is nu nadrukkelijk in de ontwikkeling van het gebied meegenomen. De opening van het strandpaviljoen 'De Landing' en de realisatie van het strandje van Baarland dragen daar aan bij. Als klap op de vuurpijl kan recreatie en toeris me in combinatie met energiegerela- teerde industrie tot leven komen in het 'Energiecentrum' als landmark aan de rand van het Sloegebied. "De waarden van de Stichting staan nu vast. Nu gaan we werken aan fondswerving, het aantrekken van nieuwe partners en ondersteunen van goede initiatieven. Alleen al voor de bedrijfsvoering van de Stichting zelf, het organiseren van netwerkbijeen pay-off'Geeft je energie' staat voor energie uit fruit, bewegen in de na tuur, de innerlijke accu opladen en in letterlijke zin; het opwekken van energie door energiebedrijven in het Sloegebied. In de regio werd op dat zelfde moment door het Bedrijvennet werk Duurzaam Borsele de aandacht gevestigd op duurzaamheidsaspecten rondom wonen en leefomgeving en ook dat bleek een bron van inspiratie en initiatieven te zijn. "Alleen samen kunnen er in deze regio nieuwe initia tieven van de grond getild worden," zo meent het kersverse bestuur be staande uit voorzitter-Marco van Sab ben, secretaris Mardick Minnaard (Meerhuis en OVB) en penningmees ter Joost Schuijs (Traas&Ovaa).Zij krijgen bij hun plannen ondersteu ning van Richard Rozemeijer en Peter Koppejan, beiden van Dienst Landelijk Gebied en Marcel Aanen van gemeente Borsele. Samen is het sleutelwoord voor de ontwikkeling van 'Land van Borsele', ofwel maatschappelijke innovatie of co-creatie," zegt Rozemeijer. "Het laat ideeën ontspruiten vanuit alle dis ciplines die de regio in zich heeft: van architect tot energieproducent en van campinghouder tot zwarte bessente- ler, en brengt ze samen. Uiteraard werkt dit ook voor onze Dienst vele malen prettiger en het creëert een breed draagvlak," benadrukt Koppe jan. Maar van het presenteren van mooie plannen alleen kan 'Land van Borsele' echter niet bestaan. "De ini tiatieven worden in vier werkgroe pen vorm gegeven; Duurzaamheid, Branding, Energiecentrum en Platte landsontwikkeling, Recreatie en Toe risme," legt Van Sabben uit. "Vooral op het gebied van recreatie en toeris me is al veel werk verzet. In deze sec tor bleek snel resultaat te behalen. Op de bestaande toeristische activiteiten komsten en het uitvoeren van de eer ste plannen is een budget van ca. 150.000 euro nodig. Deze nieuwe or ganisatie moet ook in staat zijn de juis te subsidies aan te trekken. Pas dan kunnen plannen als 'Energiecentrum' concreet worden en is er kans op suc ces," benadrukt Minnaard. "Hoofd taak van de Stichting is het stimuleren van ontwikkelingen in de regio, die de vitaliteit in de regio en de werkge legenheid moet behouden of laten groeien. Daar profiteren de lokale on dernemers dus direct van mee. Duur zaamheid en maatschappelijk verant woord ondernemer staan bij de ont wikkeling van deze plannen hoog in het vaandel. Dit biedt deelnemende partijen de mogelijkheid in een bre der perspectief te denken en te onder nemen. Deelname aan het 'Land van Borsele' kan door inzet van tijd, crea tiviteit of geld, waar de regio op haar beurt weer van zal profiteren." Bestuursleden en overlegpartners van 'Stichting Land van Borsele'. Gijsbrecht Gunter, SGP-CU - 4 zetels Portefeuille: Cultuur, ZSP, Economi sche Zaken, Milieu, Onderwijs, Ver keer en Openbare Ruimte, AVA Delta Wat vindt u van het economische klimaat in Borsele? "Dat is goed in Borsele. Het is een ge meente van contrasten; Nationaal Landschap, maat ook landbouwge bied en industrie maken daar deel van uit. Daarnaast is er veel op- en over slag van gevaarlijke stoffen en zijn wij het tweede risicogebied van Neder land als het gaat om veiligheid door het brede spectrum aan activiteiten." Wat waardeert u in de gemeente? "Wij vinden niet dat de gemeente op de stoel van de ondernemer moet gaan zitten. Zorgen voor ruimte op bedrijventerreinen., lage belastingen, vergunningen faciliteren en de toe kenning daarvan versnellen. Wij plei ten voor beschermen maar niet be lemmeren! Maar ook minder kramp achtig vasthouden aan voorzieningen in alle kernen." Welke koers vaart uw partij op economisch beleid? "Ruimte bieden aan ondernemers, ontwikkeling van Sloepoort, maar ook de WCT. Die had er al moeten zijn! De ombouw van de kolencentra le naar een biomassacentrale juichen wij toe, maar wel met ondersteuning vanuit het Rijk. Duurzame energie heeft de toekomst en zal ook voor nieuwe arbeidsplaatsen zorgen." Gijsbrecht Gunter,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 95