"Duurzaam herstructureren van oude bedrijventerreinen" 14 Borsele heeft het Belang van Borsele-West opend in een achttal kleine kernen. Naast de nieuwbouw wijk Over de Dijk III in Heinkenszand is er ruimte voor kleinschalige projecten van ho ge kwaliteit o.a. in 's Gravenpolder en Nisse. Het behouden van jonge ren voor de gemeente wordt gestimu leerd door het bouwen van starterswo- ningen in de kleine kernen. Veelal op de plaats van oude panden, zodat het dorpsgezicht een facelift krijgt. Duur zaamheid leeft ook bij de inwoners van Borsele, zo bleek onlangs uit de inschrijvingen op het bijzondere pro ject 'Duurzaam Diekendamme" Een uitdagende prijs van maar liefst 50.000.werd beschikbaar gesteld om een plan van aanpak op te stellen voor een dorp dat op termijn klimaat neutraal en duurzaam moet worden. Dit project heeft inmiddels een win naar opgeleverd, het dorp Baarland. Het project heeft ook in andere dor pen een proces op gang geholpen op het gebied van duurzaamheid, die op termijn ongetwijfeld een vervolg zul len krijgen. "Onze regio is de voortuin van Rot terdam en Antwerpen, en ligt midden in het Deltagebied. In Borsele is ruim te voor grootschalige bedrijven maar is in potentie een prachtig gebied voor plattelandstoerisme met een unieke fiets- en wandelwegen. Met het initiatief'Land van Borsele' gedra gen door ondernemers, wordt de be kendheid van onze regio nu veel bre der getrokken. Dat is een proces waar wij constant aan moeten werken; la ten zien wat Borsele te bieden heeft, want Borsele heeft het!" Met de hete schaalvergrotingsdrift van het Rijk in de nek, blijft gemeen te Borsele vooralsnog een eigen stabie le koers varen. Waar het kan, wordt overkoepelend samengewerkt met de andere Bevelandse gemeenten, maar altijd vanuit een eigen visie. Aan het einde van het jaar wordt ook het ver nieuwde gemeentehuis opgeleverd. Vernieuwd, wanj het huidige ge meentehuis vormt de basis, met een bescheiden architectuur, niet te opval lend, zoals dat past bij de gemeente Borsele. "Borsele is een ondernemende gemeente met een goede infrastruc tuur. Op lokaal niveau ontwikkelen wij momenteel Noordzak III in Heinkenszand. Dit is een plan op maat met vrije verkaveling. Dit betekent dat wij de 35 bedrijven op de wachtlijst benaderen om te inventariseren welke locatie en hoeveel m2 de voorkeur heeft. In totaal is 2,5 ha beschikbaar. De bestemmingsplan procedure is momenteel in volle gang en de verwachting is dat na de zomer gestart kan worden met het bouwrijp maken," vertelt burgemeester Jaap Gelok over de ontwikkeling van voorlopig het laatste bédrijfsterrein binnen de gemeente. lencentrale in principe in 2016 dicht zou gaan. Daarbij levert de ombouw een enorme C02 reductie op binnen de gemeentegrenzen van -40% nu naar -16%. Ontwikkeling van duur zaamheid staat binnen de gemeente hoog in het vaandel, we gaan hier mee actief aan de slag." Een ander punt op het wensenlijstje van de gemeente is de afslag A58. "Het lijkt op dit moment stil rondom deze afslag, maar er wordt op de ach tergrond een hoop werk uitgevoerd," vertelt Gelok. De verdubbeling van de Sloeweg gaat na de grondruiling van start en Tennet is de komende ja ren actief met een grootscheepse ver vangingsoperatie van de elektriciteits- masten. Op kleinere schaal is er aan dacht voor duurzaam werken en wo nen. In Heinkenszand zijn aantal kli- maatneutrale woningen opgeleverd en is er veel aandacht voor de combi natie van wonen en zorg zoals bij De Zwake in 's Gravenpolder en het nieuw te bouwen appartementencom plex aan de Dorpsstraat in Heinkens zand. Een indrukwekkend aantal bre de scholen is er de afgelopen jaren ge- Tekst: Annet van de Ree HEINKENSZAND - De plannen voor het grootschalige Sloepoort, met name met Value Added Logistics activiteiten in te vullen gebied, op de kruising Bernardweg-Sloeweg, liggen voorlopig in de kast. "Voor de ont wikkeling van een nieuw grootscha lig boven regionaal bedrijventerrein is het nu de tijd niet, maar het vormt een goede aanvulling op de terreinbe hoefte binnen Borsele na Noordzak III en binnen niet al te lange tijd heeft Zeeland Seaports er behoefte aan" meent Gelok. "Nieuw in de bestem ming van Noordzak III is het invoe gen van een woon-werk zone, waar met name starters het wonen en wer ken aan huis kunnen combineren. Dit is vrij uniek in onze gemeente. Er ontstaat naar verwachting op deze ma nier een cluster van een groep jonge ondernemers. De locatie direct achter het Clara's Pad en dicht bij het dorps centrum geeft dit terrein een eigen ka rakter." Binnen de gemeente is er steeds meer aandacht voor het bieden van ruimte aan het MKB. "Met het verdwijnen van openbare gemeentelijke voorzie ningen in de kleine kernen, komen er ook steeds bijzondere panden vrij. De ze verkopen we nu met een brede be stemming. Dus niet alleen voor hore ca of detailhandel, maar ook als woon bestemming of voor een kleinschalig constructiebedrijf. De voormalige schoolgebouwen in Baarland en Bors- sele en een boerderij in Ovezande staan nu te koop en worden door de ze beslissing interessant voor een bre de groep ondernemers." Dit maat werk trekt ook een nieuwe groep mensen aan." Naast het idyllische landschap met middeleeuwse polders, heeft Borsele ook een groot stuk haven- en indus triegebied binnen de gemeentegren zen. "Vlissingen-Oost, of Borse le-West, zoals we hier graag zeggen, is voor ons uiteraard erg belangrijk," benadrukt Gelok. "Met het manifest voor de ombouw van de kolencentrale naar de biomas sacentrale zijn wij uiteraard erg blij. Dit is voor de werkgelegenheid in het gebied belangrijk, omdat de ko Burgemeester Jaap Gelok. Jaap Gelok: 'Borsele heeft het' Arno Witkam, PvdA - 4 zetels Bouwen en wonen, Economische zaken Wat vindt u van het economische klimaat in Borsele? "Over het algemeen goed, maar er zijn nog een aantal verbeterpunten zo als uitbreiding van de Noordzak III en het duurzaam herstructureren van oude bedrijventerreinen. Natuurlijk is dit momenteel lastig en sterk afhan kelijk van de vraag uit de markt. De grote industrie verdwijnt maar wij verwachten dat er in Value Added Lo gistics (VAL) nieuwe kansen liggen." Wat waardeert u in de gemeente? "De gemeente moet het bedrijfsleven faciliteren en voor ondernemers goed benaderbaar zijn. Sterk punt is het overleg op regionaal niveau met ande re Bevelandse gemeenten. Via de con tacten met de Ondernemersvereni ging Borsele is er hoor en wederhoor en kan de gemeente zaken tijdig mee nemen in het beleid." Welke koers vaart uw partij op economisch beleid? "Zoals aangegeven steunen wij de ontwikkeling van VAL activiteiten, zijn wij sterk voor herstructurering van oude bedrijventerreinen (AMAC 's-Heerenhoek) en wij benadrukken een duurzaam karakter van de econo mie. Borsele heeft een gunstig kli maat om ondernemers aan te trekken, die passen binnen de gemeenschap en het vestigingsklimaat van onze ge meente." Arno Witkam, PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94