12 Jonge handen Stage in Zeeuws-Vlaanderen RallelkanJel www.spruijtpallets.nl 0118-639275 Andorraweg 5 Ritthem Haven 1146 Vlissingen-oost Gevraagd: voor studenten Het klinkt te midden van een eco nomische dip welhaast tegenstrij dig, maar in Zeeuws-Vlaanderen dreigt de komende jaren schaars te op de arbeidsmarkt. Waar de handen straks vandaan te halen, dat is de vraag. Onder aanvoe ring van de taskforce Uw Nieuwe Toekomst bereidt Zeeuws- Vlaan deren een offensief voor om jon geren aan de streek te binden, bij voorkeur in nauwe samenwer king met Vlaanderen. 'Ik loop sta ge in Zeeuws-Vlaanderen'. Tekst: Peter Oggel TERNEUZEN - Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Een tegel tjeswijsheid weliswaar, niettemin is het cliché illustratief voor het verdriet van Zeeuws-Vlaanderen, vertaald in ambtelijk jargon ontgroening of ook wel ontjonging. Mooie terminologie voor scholieren die bij gebrek aan opleidingsmogelijk heden Hun geboortegrond (moeten) verruilen voor steden met een univer siteit of een hogeschool. De Hulster student Evert van den Berg becijferde het twee jaar geleden voor zijn mas ters al: na de middelbare school verla ten negen op de tien jongeren hun streek voor studie elders; slechts drie keren er terug. Dat moet anders, vindt Jeannette Groeneveld. "Zeeuws-Vlaanderen heeft dringend behoefte aan goed op geleidejongeren", zegt de projectma nager van Uw Nieuwe Toekomst (UNT), strategisch samenwerkingsver band van de Zeeuws-Vlaamse (se- mi-)overheden en het bedrijfsleven. Regiopromotie, arbeidsmarktbevorde ring en bevolkingsimmigratie beho ren tot de topics van de organisatie. Dat is met reden. Vergrijzing en ont groening behoren tot de majeure pro blemen van Zeeuws-Vlaanderen, met onvermijdelijke gevolgen. Voor de ar beidsmarkt, onder meer. Ruim de helft van de bevolking bestaat nu al uit 45-plussers. Zieners voorspellen dat het aantal jongeren (0-20 jaar), tot 2025 elke vijfjaar met pakweg vijf procent zal afnemen. En dat, zegt Jeannette Groeneveld, zal leiden tot 'een kwalitatief en kwantitatief te kort' aan geschoolde werknemers om alle arbeidsplaatsen in de regio op te vullen. Die schaarste treft banen van mbo- tot universitair niveau. Niet dat Zeeuws-Vlaanderen ontsnapt aan de recessie. De regionale economie krimpt dit jaar volgens prognoses met 1,4 procent. Maar elke dip is eindig; de verwachting is dat de komende ja ren een tekort aan arbeidskracht ont staat. In de techniek met name, geeft Groeneveld aan. Maar ook in de zorg, het toerisme en de financiële moet vraag en aanbod dit jaar goed in beeld brengen. Bij voorkeur ook over de grens, ja. Want feitelijk vor men Zeeuws-Vlaanderen en Vlaande ren toch een economische regio." Waarmee ze zeggen wil: tijd voor ac tie. Gevraagd: jonge handen. Dat is een hele opgave, legt ze uit: het vergt bijkans het spreekwoordelijke bloed, zweet en tranen om van buitenaf in woners naar Zeeuws-Vlaanderen te lokken. Niet dat er tot dusver niets is ge beurd. In diverse gremia -bedrijfsle ven, overheden, UNT, makelaar- dijen- wordt gewerkt aan oplossingen om Zeeuws-Vlaanderen als woon- en werkgebied aan te prijzen. Op de emi- gratiebeurs bijvoorbeeld, met een suc cesvolle huizencampagne van Zeeuws-Vlaamse makelaars in Vlaan deren. Ook Zeeuws-Vlaamse jonge ren zelf zijn doelgroep. Hoe houden we die in de streek? Hoe zorgen we dat ze na hun studie terugkeren? Hoe bereiken we dat het lijntje tussen stu dent en geboortestreek niet breekt? De studentennetwerkorganisatie Rootzz is er zelfs speciaal voor opge richt. Sinds een jaar wordt hard gewerkt aan samenwerking tussen Zeeuws-Vlaamse onderwijs instellingen en universiteit en hoge scholen in Gent. In augustus dit jaar moet volgens plan een eenjarige scha kelklas van start voor snellere door stroming van havo-leerlingen naar ho gescholen in Vlaanderen. Dichter bij huis bovendien. Op initiatief van UNT werken de grote werkgevers in de Kanaalzone -Dow, Yara Cargill- in de werk groep 'Vergrijzen doen we, ontgroe nen kunnen we tegengaan' eveneens aan oplossingen. Een talentenpool bij voorbeeld, gericht op stages en studie opdrachten. "De diverse bedrijven voeren elk een eigen stagebeleid. Wij willen met gerichte acties grote groe pen jonge mensen interesseren om in Zeeuws-Vlaanderen te wonen en te Jeannette Groeneveld: 'De grenspaal symboliseert Zeeuws-Vlaanderen,m niet als grens, maar als streek met mogelijkheden. Foto Mark Neelemans werken. Niet alleen Zeeuws-Vlaamse studenten, ook van elders." Vanuit Uw Nieuwe Toekomst werkt Jeannette Groeneveld inmiddels aan de opzet van de campagne 'Ik loop stage in Zeeuws-Vlaanderen' als on derdeel van een totale arbeidsmarkt strategie. Meer specifiek gaat het haar om de (landelijke) werving van stu denten aan hogescholen en universi teiten voor stageplaatsen en/of afstu deerprojecten in Zeeuws-Vlaande ren, in het bijzonder in vakgebieden waar het komende decennium een te kort op de arbeidsmarkt dreigt. Sta giaires kunnen als tegenprestatie re kenen op een 'koninklijke' behande ling met onder meer huisvesting, pro fessionele ondersteuning en vervoer. "Wij moeten een pakket aanbieden dat het voor studenten interessant maakt hier stage te lopen. Voor ons geldt dat een grote groep jongeren er varing kan opdoen met werken en wonen in Zeeuws-Vlaanderen. Hope lijk stimuleert dan de interesse om hier een carrière te starten en een wo ning te zoeken. Ze wil het plan nog dit vooijaar rond hebben. Daarvoor is eerst een inventa risatie nodig van het aantal stageplaat sen (inclusief studierichting) bij Zeeuws-Vlaamse bedrijven en zo mo gelijk ook in de haven van Gent. "Er moet nog veel worden geregeld. Het is een vereiste dat er voldoende stage plaatsen worden aangeboden. Een ge zamenlijke aanpak met bedrijven over de grens is wenselijk. Het gaat immers ook om beroepen waar ook in Vlaanderen een tekort aan is." In- en Verkoop van verpakkingshout - Plaatmateriaal, pallets en kratten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 92