Minder mogelijkheden bij de bestuursrechter 7 HAANS Barometer Kamer van Koophandel "De grote uitdaging voor de industrie is om meer te profite ren van opkomende economieën als Chi na en India. 5,0 Chris Rutten KvK Zuidwest-Nederland Terneuzen Ongunstig ZATERDAG 16 FEBRUARI 2013 Industrie belangrijke pijler Industrie, een belangrijke pijler, zeker in Zeeland. Foto's: Mark Neelemans Zuidwest-Nederland telt ruim 4.100 industriële bedrijven die goed zijn voor zo'n 66.500 ar beidsplaatsen. De sector is daar mee goed voor 14procent van de totale werkgelegenheid. Maar het economisch belang van de indus trie is feitelijk nog veel groter. Wanneer naar het aandeel van de in dustrie binnen het Bruto Regionaal Product wordt gekeken, is de indus trie goed voor bijna een kwart van de economische (toegevoegde) waarde. Landelijk (16%) ligt dit een stuk lager. Veel (dienstverlenende) bedrijven pro fiteren via toeleveren en uitbesteden van de industrie. Een algemene regel luidt dat elke baan in de industrie één extra baan genereert in een andere sec tor. Het economisch belang van de in dustrie is derhalve groter dan de mees te statistieken aangeven. Industriële bedrijven hebben een be langrijke werkgelegenheidsfunctie. Bedrijven als Dow Chemical (Terneu- zen), Sabic (Bergen op Zoom), Philip Morris (Bergen op Zoom), Philips Lighting (Roosendaal) en Shell (Moerdijk) vormen de grootste indus triële werkgevers van ZuidwesPNe- derland. De grote omvang van veel industriële bedrijven maakt de regio echter ook kwetsbaar. Als er financiële proble men zijn dan is de economische im pact al snel groot. Niet alleen bij het bedrijf zelf, maar ook bij toeleveran ciers. Denk bijvoorbeeld aan de recen te faillissementen van Thermphos en Zalco. Temeuzen is binnen Zuidwest-Ne derland de gemeente met de meeste industrieel banen. De 7.300 indus triële banen zijn goed voor bijna 27% van de totale werkgelegenheid in de gemeente. Grote werkgevers zijn hier vooral Dow Chemical, Yara en Car- gill. Andere gemeenten met een hóóg procentueel werkgelegenheidsaandeel van de industrie zijn Etten-Leur (24%), Moerdijk (23%), Geertruiden- berg en Oosterhout (beide 20%). In de periode 2000-2012 zijn in Zuid west-Nederland binnen de industrie bijna 10.000 arbeidsplaatsen verloren gegaan. Het werkgelegenheidsaandeel van de sector daalde in deze periode van 17% naar bijna 14%. Een deel van die werkgelegenheid is verloren ge gaan door reorganisaties, verplaatsing van activiteiten naar lageloonlanden, technologische ontwikkelingen en faillissementen. Er is ook sprake van een (statistische) verschuiving van werkgelegenheid. Industriële bedrijven zijn zich steeds meer gaan toeleggen op hun kernacti viteiten. Hierdoor hebben zij in de loop der jaren steeds meer taken uitbe steed. De dienstensector heeft hiervan sterk geprofiteerd. Er moet dan ook genuanceerd gekeken worden naar de krimp van de industrie. Het korte termijn werkgelegenheids- perspectief van de industrie in Zuid west-Nederland is niet gunstig. Uit de Conjunctuurenquête Nederland van eind 2012 blijkt dat één op de vijf ondernemers in" de Zuidwest-Neder landse industrie in 2013 een daling van de personeelssterkte verwacht, slechts 7% gaat uit van een stijging. De verwachtingen ten aanzien van omzet en export laten een iets gunsti ger beeld zien. Vooral ten aanzien van de export zijn bedrijven voorzichtig optimistisch. De grote uitdaging voor de industrie is om, bij gebrek aan economische groei binnen de EU, meer te profite ren van opkomende economieën als China en India. Als de industrie daar in slaagt dan moet zij in staat zijn om de regionale economie op sleeptouw te nemen. Immers van de binnenland se bestedingen nloeten we het op dit moment minder hebben. mr. H.E. Goedegebuur (Jitske) Advocaat Haans Advocaten Bergen op Zoom De tijden dat met succes bij de bestuursrechter op elke mogelijke grond een besluit kon worden aangevochten, zijn voorbij. Vanaf 1 januari 2013 vernietigt de bestuursrechter alleen nog een besluit wanneer de bezwaren die daartegen worden aangevoerd, degene die de bezwaren aanvoert ook echt raken. Tot 1 januari 2013 kon, wanneer iemand bijvoorbeeld wilde voorkomen dat zijn uitzicht zou worden beperkt door de bouw van een appartementencomplex pal naast zijn huis, met succes worden aangevoerd dat de deuren in het complex te, laag waren of dat de bouw van dat complex niet door kon gaan vanwege een zeldzame vleermuizenfamilie die daar ter plaatse woonde. Indien de deuren inderdaad te laag waren of die familie daar inderdaad woonde, kon dat voor de bestuursrechter een reden zijn de bouw van het complex tegen te houden. Met de invoering van het relativiteitsbeginsel per 1 januari 2013 kan dat niet meer. Het relativiteitsbeginsel eist een verband tussen de argumenten die worden aangevoerd en de werkelijke reden van het beroep. Dat betekent dat, ook wanneer er een zeldzame vleermuizenfamilie ter plaatse zou wonen of de deuren in het complex te laag zouden zijn, dat voor de bestuursrechter nu geen reden meer kan zijn om de bouw van het appartementencomplex tegen te houden. Degene die de argumenten aanvoert, gaat niet in het complex wonen en ook een zeldzame vleermuizenfamilie heeft niets van doen met de werkelijke reden van zijn beroep: voorkomen dat zijn uitzicht wordt beperkt. Met het relativiteitsbeginsel zijn er dus minder mogelijkheden om besluiten in rechte aan te vechten. I ADVOCATE N BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL www.haansadvocaten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 87