3 Failliet. Is de crisis wel de oorzaak? Strategisch marktonderzoek ZATERDAG 16 FEBRUARI 2013 ondernemers Wethouder Jaap Bos. dienstverlening. Duidelijk en zicht baar. Zorg dat ondernemers je ken nen, dat ze weten wat Terneuzen en de Kanaalzone te bieden hebben, waar ze met vragen terecht kunnen. Niet alleen regionaal, ook landelijk en in Vlaanderen. Daar is een markt te winnen, buiten Zeeland is Terneu- zen nog te onbekend. Dat betekent netwerken, naar bedrijven gaan, met ondernemers praten, beurzen bezoe ken, adverteren. Denken in mogelijk heden. Precies: als A niet kan, is er al tijd B." Volgens Bea Tolboom zijn de econo mische potenties van Terneuzen nog onvoldoende benut. "Een gebied met grote verscheidenheid, met volop kan sen. Agrarische en toeristische activi teiten bieden een tegenwicht tegen de industrie." Die kunnen zelfs aan vullend zijn, voegt ze er aan toe, met een verwijzing naar de glastuinbouw in Autriche- en Smidsschorrepolder. Terneuzen als industrie- en centrum stad van Zeeuws-Vlaanderen, vat Jaap Bos de ambitie samen. Hij citeert uit het beleidsplan het toekomstbeeld an no 2030: 'Terneuzen is een kleinscha lige, bedrijvige stad aan het water met een regionaal koopcentrum, omge ven door interessante woonkernen'. Voor hem is de essentie van het be leidsplan keuzes maken, niet op alle paarden wedden. En: lange termijn gaat voor snelle winst. Bos: "Inzetten op sectoren waar je als stad sterk in bent en ook sterk in kunt blijven. Het is onze verantwoordelijkheid be langen en risico's zorgvuldig af te we gen. Voor bedrijven hebben we nu één aanspreekpunt. Daarmee komen we tegemoet aan een behoefte van on dernemers. Korte lijnen zijn erg be langrijk." Via een strategisch marktonderzoek als afstudeerproject commerciële eco- >n.B?vi :ojq~5 l'fJi nomie van Steven Moes wil de afde ling economie medio dit jaar meer zicht op vestigingsfactoren van en voor bedrijven. Dan gaat het om vra gen als waarom ondernemers voor vestiging in Terneuzen hebben geko zen, en waarom niet. Waar hebben zittende bedrijven (mogelijk) behoef te aan, waar zoek je nieuwe bedrijven en hoe trekje die over de streep? Niet dat het de bedoeling is om werk van de provinciale bedrijvendokter Economische Impuls Zeeland over te nemen, maar de gemeente Terneu- zen begeeft zich daarmee voorzichtig op het pad van bedrijfsacquisitie. Met de uitkomsten van het marktonder zoek, duidt Petra de Vliegher, kan Terneuzen mede de voorwaarden scheppen voor een optimaal onderne mersklimaat. Bovendien hoopt ze dat zittende ondernemers ook meer als ambassadeur kunnen fungeren om de interesse voor bedrijfsvestiging in Ter neuzen aan te wakkeren. "Wat kunnen we samen doen?", is voor Jaap Bos een belangrijke vraag. "De Kanaalzone is de motor van de Zeeuws-Vlaamse economie. Maar we moeten ons meer laten horen, ge bruik maken van eikaars netwerken, laten weten wat we te bieden heb ben." De heer M.J.P. (Marco) Utermark AA Partner accountant Vestiging Goes 0113-200900 m.utermark@drv.nl Ik heb de laatste jaren een wat vreemde hobby ontwikkeld: ik lees de verslagen van de curator over faillissementen. Die blijken best leerzaam te zijn..Waarom delen ondernemers die ervaringen eigenlijk niet met el kaar? En waarom voldoet de 100 jaar oude faillissementswet nu echt niet meer? De Rechtbanken kunnen de aanvragen voor surseance van betaling en faillissement bijna niet bijbenen. Er liggen veel aanvragen op de plank te wachten. Het zijn zaken waar de curator zijn laatste verslag al over heeft ingeleverd. Deze verslagen zijn openbaar. Ik weet niet of u er weieens een leest, maar zeker voor een ondernemer zijn ze best interessant. On dernemen is risico nemen, dus waarom lukt het de één wel en de ander niet? Uit de verslagen blijkt vaak dat de neergaande lijn zich al enige tijd voordoet. Het komt zelden voor dat het zware weer plotseling komt opzetten, tenzij er sprake is van een te grote afhankelijkheid van één of enkele afnemers. Helaas wordt in de verslagen niet altijd ingegaan op de mate waarin de ondernemer heeft getracht de bakens te verzetten. Hoe ondernemend is de ondernemer geweest? Altijd zoekende naar kansen en mogelijkheden heeft hij misschien te weinig tijd gehad. Dat zou goed kunnen, want het huidige rechtssysteem in Nederland biedt onvoldoende hulp. Wij moeten nog steeds werken met een faillissementswet die meer dan 100 jaar oud is en hoofdzakelijk is gericht op de schuldeisers. De curator heeft de primaire taak de belangen van die schuldeisers te behar tigen. Ofwel: zoveel mogelijk eruit halen wat erin zit. Er rest de onderne mer dan ook bitter weinig tijd om te werken aan een doorstart en dus be houd van de onderneming. In de landen om ons heen is dit, vind ik, veel beter geregeld. Politiek heeft men nu eindelijk de handschoen opgepakt. Er komt een wetsvoorstel, maar dat is voor velen helaas te laat. De bood schap blijft dus: grijp tijdig in. Het gaat nu goed, maar is de onderstroom, de onderliggende tendens wel in orde? Want laat duidelijk zijn: het kan iedereen overkomen. Wat te leren valt uit de verslagen is dat in een groot aantal gevallen de financiële administratie van de betreffende ondernemingen niet actueel was. Dit wordt bevestigd door een iets ouder onderzoek. Daaruit blijkt dat in 25% van de onderzochte dossiers de administratie ondeugdelijk was. Deze ondernemers bleken niet in staat de curator en dus zichzelf te voorzien van actuele cijfers, laat staan prognoses. Waarop stuur je dan je bedrijf?,Waar baseer je de afspraken met derden op? Hoe weet je welke maatregelen het juiste effect hebben? Het gebrek aan actuele informatie is niet alleen heel bijzonder, maar vooral zeer onnodig. De hui dige digitale systemen lezen bankgegevens in en boeken via scanning. Ze geven snel de actuele situatie weer en bieden eenvoudig inzicht. Een faillissement kan echt iedereen overkomen. Sommigen hadden on voldoende inzicht, anderen krijgen te weinig tijd of hebben op een aantal terreinen pech gehad. De crisis geeft dan de genadeslag. Als accountant zeg ik: houd grip en stuur tijdig bij. Dreigt je onderneming in zwaar weer te komen, steek dan je licht op bij andere ondernemers en blijf niet alleen worstelen. Raak liever je schaamte kwijt dan je onderneming. Blijf onder nemen. Als het goed gaat, ben dan alert op de onderstroom. Praat erover met een accountant. En als ondernemer geef ik natuurlijk het advies om eens te bellen als u het gevoel heeft onvoldoende inzicht te hebben. DRV DRV Accountants Adviseurs is met een team van 450 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. Petra de Vliegher (links) en Bea Tolboom (rechts), de bedrijfscontactfunctionarissen van Terneuzen. Foto: Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 83