Christiane F. MEDIA 21 Elkaar vliegen afvangen, slaan de deuren, stress: geen sprake van bij Martine van Os en Sybrand Niessen. „Er zit een soort onzichtbaar draadje tus sen onze hoofden." kievrienden met wie Christiane eind jaren zeventig elke dag op het Berlijnse Bahnhof Zoo rond hing. Klanten oppikken, H. sco ren, een shot zetten op een sme rig toilet aldaar en naderhand de spuit schoonspoelen in het plee water; je kunt je als kijker (of le zer van het boek) geen beeld voor stellen dat nóg mistroostiger is. Voor wie het niet weet: het ver haal van Christiane F. is opgete kend door de Duitse Stern-repor ters Horst Rieck en Kai Herman. Rieck was in 1978 bij een rechts zaak waarin Christiane, destijds 15, moest getuigen tegen pedofiel Heinz, met wie zij - tegen beta ling - het bed had gedeeld. Rieck en Herman besloten haar te inter viewen. Ruim 45 uur tape lever de twaalf spraakmakende reporta ges over de Berlijnse drugsscene, het boek en de film op. Niet alleen het droeve relaas van Christiane - haar neergang van doorsnee puber tot heroïnehoer- tje wordt geloofwaardig neerge zet door de onervaren, van een schoolplein geplukte Natja Brunk- horst - maakt indruk; ook de mu ziek van David Bowie past in het naargeestige plaatje. Evenals de kille ambiance van 'drugsdisco theek' Sound - in de jaren tachtig afgebrand - waar Christiane en Detlev elkaar ontmoetten. Ze zien elkaar tegenwoordig niet meer, blijkt uit een nog recent in terview met Christiane. Zij heeft een zoon van 16 en werkt in een boekwinkel in Berlijn. Anders dan Detlev, die al in de jaren tach tig afkickte in een Zweedse kli niek, zou Christiane wel grote moeite hebben clean te blijven. Elke dag weer een warm bad door Monique Brandt Een kijkster van het middagpro gramma Tijd voor Max in het gastenboek op internet: 'Me dia is meervoud, dus moet het zijn: de media duiken er op! En nogmaals: s.v.p. niet teveel door elkaar praten en lachen en iemand niet in de rede vallen. Dan kun nen wij oudjes het niet meer volgen!' Het moge duidelijk zijn: Sybrand Niessen en Martine van Os hebben niet het makke lijkste kijkerspubliek. „Maar wel dankbaar hoor!", zegt Van Os. „Mensen komen op straat naar je toe, vertellen je hoezeer ze ons waarderen. We komen ze tegen op Max-ledendagen, op de 50 Plus-beurs." In Tijd voor Max praat het duo van maan dag tot en met donderdag de actualiteiten van die dag door, net voordat in veel huis houdens de dagelijkse maaltijd op tafel staat. Er zijn vaste rubrieken en tafelgas ten voor een langer gesprek. De formule slaat aan, na vijf jaar is er een behoorlijk vast kijkerspubliek. Van Os: „Mensen vin den het gezellig, zo aan het einde van de dag, even rustig de dag overdenken." Niessen: „Tijd voor Max is niet te zwaar. Maar ook niet te licht. Op een perfect tijdslot. We zijn geen Pauw en Witteman, we zijn er niet voor zware politieke zaken. Wij gaan ook niet ten onder aan cynisme en bitterheid. We praten met een gast over zijn of haar drijfveren. Daar mag bij gelachen worden, we zetten iemand graag in het zonnetje." Van Os: „We zoeken niet de kritische kant van een gesprek, dat ge beurt al genoeg op tv. Ik denk dat we daar om onderscheidend zijn. Mooie gesprek ken voeren. We mikken niet op tranen, Sybrand Niessen en Martine van Os zoeken in Tijd voor Max' niet de kritische kant van een gesprek. „We zijn er niet voor zware politieke zaken. Wij gaan niet ten onder aan cynisme en bitterheid. We praten met een gast over zijn of haar drijfveren. Daar mag bij gelachen worden." foto Rick Nederstigt KRO, waar ze allebei werkten. Toen Max-baas Jan Slagter hen bij elkaar bracht, was er geen moment van twijfel. Slaande deuren, ruzies? Niessen: „Nooit! We gun nen elkaar het succes, vangen elkaar geen vliegen af." Van Os: „We zitten niet in el- kaars vaarwater. Er zit een soort onzicht baar draadje tussen onze hoofden. Tijdens het programma weten we tegelijkertijd ze ker: 'dit slaan we over', 'hier gaan we op door' en 'dit onderwerp is niks voor onze doelgroep'. Dat gaat organisch." Niessen: „Wekken we weieens de indruk dat we onenigheid hebben? Tja, ik zeg wei eens, dat is nou typisch Martine! Dan denk ik, waar vliegt dat verhaal heen? Dat heb je in elk huwelijk toch? Geen boos heid of irritatie, meer verbazing." Van Os: „Kijkers denken dat je hier even voor half zes binnen komt waaien en na een uur weer op straat staat. Ik zeg altijd; van maandag tot en met donderdag is voor mij één dag, dat loopt gewoon door. 's Och tends thuis inlezen, tegen het middaguur hier, om half negen weer thuis. In het weekeinde zijn er voorstellingen te bezoe ken, boeken te lezen, cd's te beluisteren." Niessen: „Ik denk dat we dit jaar weer een stap gaan maken naar nog losser kunnen zijn. De perfecte uitzending? Die hebben we nooit, dan zijn we klaar." Tijd voor Max. Maandag tot en met donderdag, Nederland 2,17.35 uur. reageren? media@depersdienst.nl ZATERDAG 16 FEBRUARI 2013 ZATE In de serie Teruggespoeld staat we kelijks de spot gericht op een film klassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. door Jan van Mullem Er zijn van die films waar bij je je na het bekijken ervan realiseert dat je - bijna in trance - ook de complete aftiteling hebt uitgeze ten. Dat zijn de films die écht in druk hebben gemaakt. Zoals 'Christiane F.'. De vraag die na het opnieuw be kijken van de film uit 1981 in mijn hoofd blijft hangen, is hoe het nu - anno 2013 - met haar gaat Leeft ze nog, deze Christia ne Vera Felscherinow, Duitslands bekendste heroïneverslaafde op wiens 'levensverhaal' de film is gebaseerd? Zo ja, dan is ze inmid dels 50, een leeftijd die zij in haar door drugs en prostitutie beheers te puberjaren nooit had gedacht te bereiken. Dan is ze waarschijn lijk clean, heeft ze een baan en is ze misschien wel getrouwd (met jeugdliefde Detlev?). Zo niet, dan heeft de H. (spreek uit: 'age'), zo als heroïne in de film bijna lief lijk wordt genoemd, uiteindelijk ook haar dood betekend. Net als voor Atze, Axel en Babsie, de jun- Teruggespoeld maar ontroering is soms niet ver weg." Niessen: „Vaak is er wel een deal; mensen komen om over een boek, een film of een cd te praten. Maar we proberen het bij ons aan tafel wel altijd persoonlijk te maken. We horen vaak van gasten: 'het was bij jul lie als een warm bad'. In het begin dacht ik dat ik die kritische kant moest zoeken. Beweterig ventje, dat was ik: niet doen." Van Os: „Mensen krijgen angst voor praat programma's. Iedereen is zo enorm kri tisch. En je moet maar steeds scoren, met snelle oneliners, anders tel je niet mee." Niessen en Van Os kennen elkaar van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73