Ontdek Amsterdam met WestCord Hotels LEZERSAANBIEDING De Amsterdamse grachten zijn vierhonderd jaar oud. Dat viert de hoofdstad dit jaar met allerlei activiteiten. Ca op pad, verze ker je van een goede route en dwaal langs de grachten af naar het verleden. 2 OVERNACHTINGEN VANAF INCL. ONTBIJT EN WELKOMSTDRANKJE via www.westcordhotels.nl/wegerier-arthotel of 020-410 96 71 WestCord van de Vinex-wijk", zegt Schmitz. In die tijd was de stad veel dichter bevolkt dan nu. In de binnenstad woonden toen 200.000 mensen. Nu zijn dat er 80.000. Van de Herengracht fietsen we door naar de Keizersgracht. Schmitz: „Er moest hier een boulevard komen die vergelijkbaar was met het Haagse Lange Voorhout." Maar de kooplieden staken daar een stokje voor. Zij wilden hun huis per boot kun nen bereiken. We steken de Prinsengracht over naar de Anjeliersstraat in de Jordaan. Dit gebied was voor de zeventiende eeuw niet meer dan een soort voorstadje met slootjes, klei ne krotwoninkjes en weilanden. Er leef den tienduizenden mensen. Ze kwamen uit Noorwegen, Friesland en Duitsland. Ar beiders en zeelui. Voor wie denkt dat Ne derland tegenwoordig een buitenlanders probleem heeft: er is niks nieuws onder de zon. Vier eeuwen geleden kwam 70 pro cent van de bevolking van buiten Amster dam. 50 procent was buitenlander. We gaan door naar de Amstel, de rivier die als een slagader dwars door de stad loopt. Op de Blauwbrug stopt Schmitz: „Hier hield de stad op. Van hier maakte de rivier een bocht naar rechts en boog zich bij het Amstel Hotel in oostelijke richting. De rivier liep ooit achter de huizen van de Keizers- en de Prinsengracht. „Bij het aanleggen van de grachtengordel hebben ze de Amstel tussen de Blauwbrug en de Hogesluis versmald, om bouwgrond te winnen. De rivier is daar kaarsrecht ge trokken. De Amstel werd de as van de grachtengordel." De fietstocht eindigt bij de Amstelkerk. De nabijgelegen Kerkstraat was een ring- straat. Kopers van een kavel op de Keizers- of Prinsengracht hadden het eerste recht op koop van een koetshuis in die straat. Hun koetsen en die van het werkverkeer maakten er gebruik van. Schmitz: „Zonder ratelende karrenwielen was het voor de kooplui prettiger wonen op de grachten." ©reageren? reizen@depersdienst.nl Grachten voor patsers door Ton Damen en Hanneloes Pen De Amsterdamse grachten gordel verkennen, kan op veel manieren. Wij doen het op de fiets, met twee deskundigen, en ontdek ken dat de grachten niet al tijd geliefd waren. De oude chic wilde er aanvankelijk niet wo nen. Veel families bleven liever aan de Klo veniersburgwal, de Warmoesstraat of de Oudezijds Voorburgwal wonen. Het was vooral de nouveau riche die er neerstreek. „De eerste Amsterdammers op de grach ten waren patsers in de ogen van nette ste delingen met oud geld", zegt architectuur historicus Pieter Vlaardingerbroek, die sa men met Erik Schmitz van het Stadsar chief meefietst. Pas bij de zogeheten vierde uitleg, de stadsuitbreiding van 1662, gingen sommi gen overstag. Ze kochten kavels in de-Gou- den Bocht en lieten de mooiste huizen bouwen. „Dit huis kwam in de achttiende eeuw in handen van de doopsgezinde koopman David de Neufville", aldus Vlaar dingerbroek over Herengracht 476. „Doopsgezinden staan bekend om hun eenvoud, maar hun huizen hebben de mooiste interieurs. Exemplarisch voor wat in de Gouden Eeuw gebeurde. Iedereen bouwde zijn huis zo protserig mogelijk." Tot 1600 groeide Amsterdam maar lang zaam. In de zeventiende eeuw echter was de stad booming en kwamen er veel nieu we inwoners bij, vanuit Antwerpen, Lissa bon en zelfs Angola en Mauritius. De oude middeleeuwse stad groeide en kreeg een grachtengordel. We fietsen door naar de Sint Jorisstraat, die de Singel en de Reguliersdwarsstraat verbindt. Deze straat, gebouwd rond 1585, met zijn kleine, bakstenen huizen en trap- geveltjes vormt de.grens tussen de oude stad en de uitbreidingen van de grachten gordel. De woningen hier werden destijds per woonlaag bewoond door grote fami lies. „Dit soort huisjes werd rond 1600 veel gebouwd.Het is een soort voorloper FEESTJAAR Aan de Amsterdamse grachten... foto's Jerry Lampen/ANP Het 400-jarig bestaan van de grachtengordel wordt dit jaar volop gevierd in Amster dam. Er zijn tal van activitei ten: tentoonstellingen, open stellingen van de grachten panden tot speciale rond vaarten, wandelroutes en waterfietstochten. Kijk voor een overzicht op www.iamsterdam.com. Op die site vind je ook aller lei activiteiten die georgani seerd worden rondom de an dere feestjes die er dit jaar te vieren zijn: het 125-jarig bestaan het Concertge bouw, het 175-jarig bestaan van Artis en de heropening van het Rijksmuseum. Bij ie der jubileum wordt uitge breid stilgestaan. Wanneer u een bezoek brengt aan Amsterdam, is een fietstocht over de Amsterdamse grachten meer dan de moeite waard! U fietst langs de historische panden, de wel bekende grachten, bijzondere boetiekjes en authentieke kunstgaleries. Aan het einde van een actieve dag is het heerlijk thuiskomen in WestCord Art Hotel Amsterdam. De Jordaan ligt op slechts vijf minuten fietsafstand van het hotel. De auto kunt u parkeren in de parkeergarage. Het Art Hotel*** biedt 130 comfortabele hotelkamers met o.a. een flatscreen, minibar en gratis WIFI internet. In het hotel vindt u een gallery met schilderijen van Herman Brood. U kunt zowel voor de lunch als voor het diner plaatsnemen in de gezellige Art Brasserie, grenzend aan het buitenterras. Korting op fietshuur. Verblijf mogelijk t/m 31-12-13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69