Connection 14 REIZEN COLOFON ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Waren de Vikingen genadeloze plunderaars of vreedzame boe ren en handelaars? Veroveraars waren het in ieder geval. Dit jaar is het duizend jaar geleden dat de Deense Vikingkoning Svend Gaffelbaard de macht in Engeland greep. Reden voor Denemarken om 2013 uit te roepen tot Vikingjaar. TIPS HINTS Eindredactie: Marcha van Schijndei reizen@depersdienst.nl Vormgeving: Henk te Boekhorst Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Hoe lang is het gele den dat een vertrek naar het buitenland betekende dat je communicatief was afgesloten van de thuisblijvers? Dat contact moest dan worden ge zocht vanuit een halfgesloopte te lefooncel aan het einde van de boulevard. Of via het sloeberige telefoonkantoortje, waar louche types tegen een forse vergoeding de verbinding met de geliefden in het vaderland tot stand brachten. Het klinkt nu als romantiek. In een paar minuten krakerig con tact kon je de laatste reisavontu ren kwijt en kreeg je te horen dat thuis alles in orde was. Die tijd komt nooit meer terug. En ik weet niet of we daar blij mee moeten zijn. Ooit begon de dag in Verweg gistan met een gesprek tijdens het ontbijt. Daarna de krant in een vreemde taal, die gezellig werd ontcijferd. Kopje koffie in de bar, met het lokale wereld nieuws op de zwart-wit beeld buis. Vervolgens een ongestoorde dag, met slechts aandacht voor ei gen avonturen. Nooit rinkelde of trilde er iets in de broekzak. Geen piepjes die bin nenkomende berichten verraad den. Er hoefde niets te worden 'ge- facebooked' of via een andere app de wereld ingeslingerd. Alleen via de Wereldomroep kwam je te we ten of er thuis iets loos was. Het is bijna niet voor te stellen voor wie nu over de wereld reist, maar gezegend zijn diegenen die het nog hebben meegemaakt. In het verre buitenland overzie ik Wil je zelf op zoek naar de Vikingen, dan is het aan te raden op de heenweg Jelling te bezoeken. Verblijf dan een paar dagen in de buurt van Kopenhagen voor een bezoek aan de hoofdstad, Roskilde en Lejre. Denemar ken wemelt van de particuliere vakantiehuis jes, die in de voorjaarsvakantie bijvoorbeeld heel goedkoop zijn omdat het in Denemar ken dan laagseizoen is. Op de laatste dag rijd je dan heel vroeg naar Ribe en bezoekt daar de stad en het Vikingcentrum. Aan het eind van de dag keer je terug naar Neder land, eet onderweg in een Duitse gasthof en laat de kinderen in slaap vallen terwijl je terugrijdt. Het kost je ongeveer zeven uur om van Ribe naar Utrecht te rijden. Meer in formatie op www.visitdenmark.nl/vikingen Op www.kongernesjelling.dk vind je meer informatie over Jelling. Op 6 en 7 juli wordt bij de grafheuvels van Jelling een Viking- markt gehouden, met workshops, paarden- shows en allerlei andere 'Vikingactiviteiten'. Zie ook: www.vikingemarked-jelling.dk De tentoonstelling Viking is van 22 juni tot en met 17 november te bekijken in het Na tionaal Museum in Kopenhagen. Je leest er op www.natmus.dk meer over. De expositie en het schip reizen in 2014 naar het British Museum in Londen en daarna naar het Mu seum für Vor- und Frühgeschichte in Berlijn. Meer weten over Roskilde, Lejre en Ribe, kijk dan op: www.vikingeskibsmuseet.dk www.snekken.dk www.sagnlandet.dk www.ribevikingecenter.dk www.ribesvikinger.dk www.visitribe.dk Oostxce Kopenhagen OENEMARKEN Ribe <:.9f Roskilde DUITSLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66