Meisjes, adellijke dames en bejaar de grootmoe ders passeren in een rijk geïllus treerd boek de revue. Eén ding hebben ze gemeen: een levensverhaal dat de moeite waard is om na te vertellen. 10 SPECTRUM geschiedenis Trijn van Leemput Elisabeth Jacobsdr. Bas Anna Maria van Burmania Marie Cornélie Wassenaer Clara de Vries 66 Het boek is een monument voor Nederlandse vrouwen (ca. 1530-1607) Gaf in 1577 de aanzet tot de sloop van kasteel Vredenburg in Utrecht. Gewapend met een hou weel ging ze de burcht te lijf. Lan ge tijd hadden daar Spaanse sol daten gewoond die onze landge noten in bedwang hielden of op sloten. Onder aanvoering van Trijn van Leemput sloopten opstandige burgers het gehate kasteel. Utrecht eert de heldin met een standbeeld op de Zandbrug dicht bij haar woonhuis op Oude Gracht 17. (1571-1649) Elisabeth Bas leidde na het over lijden van haar man in 1627 de chique herberg Prince van Oran- gien aan de Nes in Amsterdam. Ze was een echte onderneem ster. De herbergierster is bekend van twee afbeeldingen: op een zeven- tiende-eeuws schilderij van Ferdi nand Bol dat in het Rijksmuseum hangt en op het sigarenbandje dat haar beroemd maakte. Het schilderij geldt nog steeds als een van de topstukken van het Rijks. (1733-1808) Trad in 1759 toe tot abdij Leeu wenhorst bij Noordwijkerhout, een 'jufferengesticht'. Ze schreef gelegenheidsgedichten, waarvan enkele bewaard zijn gebleven. Op Dekema State, een kasteeltje bij Leeuwarden hangt haar ge schilderde portret, waar de be kende detectiveschrijver Havank verliefd op werd. Hij schreef re gelmatig op Dekema State en voert Anna Maria op als de ro manfiguur Anne Marie de Passy. De schrijver werd begraven met het portret van Anna Maria. (1799-1850) Was hofdame en schrijfster van reisdagboeken. In 1824 reisde ze mee in het gevolg van prinses An na Paulowna die de tsarenfamile in het Russische Sint-Petersburg ging bezoeken. Marie Cornélie gaf in haar dagboek een uitge breide beschrijving van de heen- en terugreis. Ook schreef ze over visites, diners, soupers en bals aan het hof. De overstroming van Petersburg en bezoeken aan kin derhuizen en fabrieken legde ze eveneens in haar dagboek vast. Na terugkeer werd ze hofdame. (1915-1942) Speelde al op 16-jarige leeftijd trompet in het damesorkest Blue Jazz Ladies. In 1934 richtte ze haar eigen orkest op, Clara de Vries and her jazz-ladies. Louis Armstrong prees haar spel tij dens een bezoek aan ons land. De joodse afkomst werd Clara fa taal. De Duitse bezetters voer den haar in oktober 1942, samen met haar ouders, af naar kamp Westerbork. Vier dagen later volgde de deportatie naar Ausch witz waar zij en haar ouders die zelfde maand werden vermoord. Beroemde, beruchte en vergeten vrouwen ■uwr door Jozefien Haagen n haar boek 1001 vrouwen uit de Nederlandse geschie denis wandelt auteur Els Kloek met reuzenstap pen door tien eeuwen va derlandse geschiedenis. Kloek laat veel bijzonde re vrouwen de revue passeren. Sa men met een team van deskundi gen haalde ze de vrouwen tevoor schijn uit de archieven. Elke vrouw die wordt geportret teerd is bijzonder in de betekenis van beroemd of berucht, opmerke lijk, inspirerend, vroom of geliefd en ga zo maar door. Het boek begint in de vroegste middeleeuwen met de heilige Cu- nera (sterfjaar 337) en eindigt met vakbondsvrouw en politica Karin Adelmund die in 2005 overleed. Alle levensverhalen worden chro nologisch verteld en besloten met een typerende beschrijving of ge beurtenis uit haar leven. Voor de ene vrouw was dat haar reputatie, j;oor de andere haar standvastig- heid of een bijzondere prestatie. Een kleine greep uit die ruim dui zend beschreven levens: Trijntje Keever die als reuzin een kermisattractie was; Elsje Christi- aens, een dienstmeisje dat na een moord de doodstraf kreeg en door Rembrandt werd veeeuwigd; de als soldaat verklede Aal de Dragonder en twee stoere Friese vrouwen, Ats Bonninga en Bauck Poppema, die meevochten bij de verdediging van belangrijke ge bouwen. Elke vrouw is onderge bracht in een categorie, zoals 'avontuur en sensatie', 'bedrijfsle ven' of'onderwijs en wetenschap pen'. Sommige levens raakten een ge voelige snaar bij Kloek. Zoals dat van Wendelmoet van Monnicken- dam die in 1527 als ketter op de brandstapel belandde„Een erg emotionerend verhaal", zegt ze. Of het korte leven van de joodse trompettiste Clara de Vries die grote bekendheid genoot met haar orkest de Jazz-Ladies. Clara de Vries werd op 27-jarige leeftijd 'ïfftlgS vermoord in Auschwitz. „Dat greep me erg aan." Marie du Moulin, 17e eeuwse schrijfster en directrice van een Frans meisjesinternaat in Haar lem, was een van haar favorieten. „Ik kan wel een heel boek over haar schrijven, zoveel correspon dentie kwamen we tegen. Ze-pu bliceerde niet onder eigen naam, want dat hoorde in die tijd niet. Vrouwen hoorden te zwijgen en traden niet in de openbaarheid." Het verzamelen van al deze le vensverhalen ziet Kloek als een historische inhaalmanoeuvre, want ze wilde deze vrouwen aan de vergetelheid ontrukken en tot leven brengen. „Gewoon, omdat hun levens de moeite waard wa ren." In 2005 legde ze al de basis voor het boek en lanceerde ze vrouwenlexicon.nl, een website met korte biografische schetsen van vrouwen door de eeuwen heen. Van dit digitale naslagwerk wilde Els Kloek, die verbonden is aan het Huygens Instituut voor Ge- Elsje Christiaens (1646-1664) was een dienstbode die ter dood werd veroordeeld wegens moord op haar hospita. Ze had de vrouw met een bijl doodgeslagen na een ruzie over de huur. Elsje stierf door wurging aan een paal, waarna haar lichaam tentoon werd gesteld met het moordwapen boven haar. Elsje dankt haar bekendheid aan Rembrandt, die een tekening van haar maakte. Mar griet de Moor schreef een roman over haar: De schilder en het meisje. foto The Metropolitan Museum of Art schiedenis, dolgraag een écht boek maken, een 'monument voor Nederlandse vrouwen'. Sa men met de internationaal be faamde, grafisch ontwerpster Ir ma Boom maakte ze 1001 vrouwen uit de Nederlandse geschiedenisdat deze week werd gepresenteerd. Een vuistdik boek van 1524 pagi na's, voorzien van een zwarte kaft en roze pagina's, gelardeerd met tientallen kleurenfoto's. Tegelijkertijd werd de gelijknami ge tentoonstelling geopend in het gebouw van Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amster dam. De expositie is te zien tot en met 20 mei. Op 25 maart verschij nen postzegels met een aantal vrouwen uit het naslagwerk. Els Kloek (red.) -1001 vrouwen uit de Nederlandse geschiedenis. 39,50 euro (na 14 mei 49,50 euro), www.1001-vrouwen.nl ©reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62