Bescheidenheid SPECTRUM 5 Die moderne en meer pragmatische opvatting over de invulling van het ka tholieke geloof door Nederlandse gees telijken lijkt op het eerste oog in con trast te staan met de voorkeur die vrij wel alle ondervraagden hebben voor de herkomst van een nieuwe, 'liefst jongere paus'. Een enkeling daargela ten hebben ze er geen enkel probleem mee of juichen ze het zelfs toe als de nieuwe kerkleider afkomstig is uit Afrika of Zuid-Amerika. Hoewel geest lijken op die continenten veelal con servatiever omgaan met thema's als seksualiteit, wordt een paus uit bij voorbeeld Afrika ook door de meer progressieve katholieke voorgangers als 'spannend' en 'verfrissend' be schouwd. Al was het maar om een an der geluid te horen en de discussie aan te zwengelen. Nederland, maar op grotere schaal ook Europa, past bescheidenheid als het gaat om het bepalen van de rich ting die de katholieke kerk op moet gaan, zo is de algemene stemming on der de geestèlijken. Want waar de kerk in het westen alleen maar terrein verliest, groeit zij juist enorm in Oost-Europa en in de zuidelijke conti nenten. Alle reden dus om als kerk een nieuwe leider aan te wijzen die ook die gemeenschappen, die vaak 'blijmoediger' met hun geloof om gaan, representeert. „Wij Europeanen zijn niet langer de leermeesters die anderen vertellen hoe ze katholiek moeten zijn", zegt de Sittardse deken Wilbert van Rens. De kerk in Noord- en West-Europa zit in een diep dal, vult zijn collega uit Roer mond, kapelaan George Dölle aan. „In Europa proberen we te redden-wat er te redden valt. Elders in de wereld is men niet zo bezorgd iets te verlie zen." Deken Ambro Bakker uit Am sterdam trekt een vergelijking tussen de kerk en de financiële wereld. „Ook daarin zijn de kaarten recent geschud en maken Amerika en Europa niet meer de dienst uit. De kerk verkeert in een crisis. Maar op mondiale schaal, kijkend naar andere continen ten maak ik me helemaal geen zor gen." Het pleidooi voor een paus uit de nieuwe wingebieden van het ka tholicisme blijkt bij sommige Neder landse priesters trouwens ook voort te komen uit de behoefte om traditio nele normen en waarden binnen hun geloof juist te behouden. Want als het over zaken als relatievorming gaat, kijkt iedereen er alleen maar door z'n Westerse bril naar en dat doet geen recht aan andere culturen, is de over tuiging. Een Afrikaanse paus is dan ook een prima optie, vindt de Tilburg- se pastoor Harm Schilder. „Europa is verzwakt in het geloof. Een nieuwe paus zal sowieso conservatief zijn, maar dat is ook de taak van een paus. Zijn taak is het geloof te bewaren: con- servare. De paus is een rustpunt en dat is goed in de huidige veranderen de samenleving." Of de rooms-katholieke kerk binnen afzienbare tijd kleurrijker zal worden onder een nieuwe, niet-Europese lei der? Ook al zijn er veel nieuwe kardi nalen benoemd, in de top van de ka tholieke kerk is Italië nog steeds over vertegenwoordigd, constateren Neder landse priesters Pastoor Peter Amb- ting, actief in onder andere Doetin- chem, is er nuchter over: „De verwach tingen zijn altijd hooggespannen, net als bij de verkiezingen van Obama. Maar daar zag je ook dat ze nooit alle maal uitkwamen." reageren? spectrum@depersdienst.nl Dit onderzoek werd uitgevoerd door: Hans Goossen, Niki van der Naald, Freke Remmers, Cyril Ros- man en Peter Winterman. Aan katholieke kerkvertegenwoordi- gers uit alle regio's in Nederland is gevraagd aan welke kenmerken een paus zou moeten voldoen om de kerk toekomstbestendig te maken en hoe ze tegenover de strakke kerk- hiërarchie en de benoeming van een niet-Europese paus staan. Gesproken is met 26 pastoors, pasto raal medewerkers, (hulpbisschop pen, dekens, kapelaans, rectoren en een vicaris-generaal. ZATERDAG 16 FEBRUARI 2013 illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57