Worstelen hoort bij de Olympische Spelen STELLING Worstelen is sport voor de happy few Derde WK-goud voor Ligety SPORTFOTO VAN DE WEEK 34 SPORT DE STELLING UW MENING SCHLADMING - De Amerikaanse skiër Ted Li- twee runs de Oostenrijker Marcel Hirscher (2.29,73) ruim voor. Het brons was voor de Italiaan Manfred Moelgg (2.30,67). Ligety was eerder succesvol op de super-G en de supercombinatie. Het is voor het eerst sinds de Fransman Jean-Claude Killy in 1968 dat een skiër minstens drie titels op één WK behaalt. Killy was in zijn tijd oppermachtig met in totaal vier keer goud. foto EPA gety heeft vrijdag op de reuzenslalom zijn derde gouden medaille veroverd tijdens het wereldkampioenschap in Schladming. Met een tijd van 2.28,92 minuten bleef hij na Alles van waarde is weer loos, schreef kunstenaar Lucebert in 1974 en die waarheid is sindsdien al leen maar groter geworden. Tradi ties tellen niet meer, gevestigde waarden krijgen steeds vaker de sta tus van een lekke vuilniszak. Dat geldt ook voor de sport. Nu hebben vijftig hoge heren van het IOC zomaar besloten om het worstelen vanaf 2020 van de Olym pische Spelen te verbannen. De oudste sport die er bestaat, het ko ningsnummer van de oude Olympi sche Spelen, sinds de oprichting in 1896 van de moderne Olympische Spelen op het programma, telt op eens niet meer mee. Mag je zeggen dat dit een schande is? Ja dat mag je zeggen. Worstelen ontwikkelt zich te wei nig, is geen tv-sport, wordt beoe fend door te weinig jeugd, durfden de hoge heren (en een enkele dame) te zeggen. Allemaal onzin. Worstelen is im mens populair in Georgië, Ka- zachstan, Kirgizië, Hongarije, Est T4.DE land, Litouwen, Armenië, Iran, Zuid-Korea, Egypte, Bulgarije, Cu ba, Turkije, Oekraïne, India, Oezbe kistan, Tadzjikistan, Mongolië en ga nog maar een poosje door. De reden waarom worstelen niet meer meetelt, heeft met commercie, macht en invloed te maken. Al die honderden miljoenen worstelliefheb- bers uit bovengenoemde landen zijn niet interessant genoeg. Een sport als moderne vijfkamp, met wereld wijd amper tweeduizend serieuze beoefenaars, is dat wel. IOC-lid Sa maranch - de zoon van - is immers een moderne vijfkamp-fan. De strijd om het dressuurgoud wordt uitgevochten door vijf landen. Maar dat zijn dan ook westerse landen, met enkele meerijdende prinsesjes bovendien: Nederland, Duitsland, Groot-Brittannië, de VS en Dene marken. Het is te hopen dat gerechtigheid ze geviert en dat op de oudste sport van de wereld de Zeeuwse lijfspreuk van toepassing is: ik worstel en kom boven. Koen de Vries De kans is groot dat tijdens de Olympische Spelen in 2016 in Rio de Janeiro worstelen voor het laatst op het programma staat. Het dagelijks bestuur van het IOC heeft besloten dat de sport geen vaste plek krijgt tijdens de Zomerspelen in 2020. Worstelen wordt terecht van de olympische agenda gehaald. Worstelen is een sport voor de happy few Reageer op pzc.nl/sport Louis van Gaal moet de 'oude garde' niet meer selecteren voor Oranje EENS ONEENS 72% 28% Noem één bekende wor stelaar? Knappe jongen (of meid) die er uit het hoofd ééntje kan op lepelen. Dit simpele quizvraagje il lustreert het probleem van het wor stelen. Het is geen sport die op pri me time wordt uitgezonden, geen sport die de hele wereld op de banken krijgt. Zelfs niet op de Spe len. Want zo werkt het toch? Vier jaar lang kijken we niet naar biatlon, tij dens de Spelen is het best een aardi ge sport. Roeien idem dito. Nooit kij ken we op Eurosport naar de Bos- baanbevaarders, behalve op de Spe len. Baanwielrennen, boksen, snel wandelen, op de Spelen worden ze vierjaarlijks hip. Dat geldt echter niet voor alle spor ten. De moderne vijfkamp... Wie zegt dat wat? Schermen, taekwon do, het zijn sporten in de periferie. Natuurlijk, als er Nederlanders mee doen, wordt het al interessanter. Maar los daarvan, het zijn toch sporten voor de happy few? Net als worstelen. Wat is het verschil tussen Grieks-Romeins worstelen en de vrije stijl? Het zal mijn onwetend heid zijn, maar ook op die vraag kan ik niet zo één-twee-drie een antwoord produceren. Ik zal echt niet de enige zijn. Hoort een sport die zo beperkt bekend is, op de Olympische Spelen thuis? Het IOC vindt van niet. De achter blijvende mondiale ontwikkeling van de sport, de matige populariteit op televisie en de ondermaatse aan trekkingskracht op de jeugd brach ten de olympische beweging tot de aanbeveling om worstelen per 2020 te schrappen. Terecht. Het had eigenlijk al veel eerder ge schrapt moeten worden. Wat deed worstelen op het programma toen golf en rugby er niet eens op ston den? En worstelen haalt het toch ook niet bij mondiale topsporten als dammen, schaken, honkbal en cricket? Zet de deur maar (weer) open voor die sporten. Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34