TCR zet activiteiten TC Beheer voort Wethouder pareert kritiek PvdA Celstraf voor steken over onjuist verstrekken informatie met mes en diefstal 22 WALCHEREN GROTE KERK Wat in Amsterdam kan, moet ook in Veere lukken: een monumentale kerk rendabel maken als cultuurtempel. Ook als ruïne is Grote Kerk nog attractief door Maurits Sep VLISSINGEN - Taxicentrale Renesse (TCR) neemt het failliete TC Be heer in Vlissingen over. Dat heeft curator Jeroen de Waard vrijdag be kendgemaakt. Meerdere bedrijven uit de taxibranche waren bereid de activiteiten van TC Beheer voort te zetten, maar TCR bracht volgens De Waard het beste bod uit. TCR praat vanochtend met de werknemers van TC Beheer. Sa men met de vakbonden is een bij eenkomst belegd. „Daarna wor den individuele gesprekken ge voerd om te bezien of we mensen in dienst kunnen nemen", zegt Cees Hage van TCR. Taxicentrale Renesse neemt het complete wagenpark over van TC Beheer. Ook de activiteiten wor den voortgezet: taxivervoer, bus vervoer en autoverhuur. „Wij zijn in heel zuidwest-Nederland actief op dezelfde terreinen als TC Be heer. Het past dus gewoon goed bij ons", verklaart Hage de overna me. TCR gaat nu bekijken hoe de acti viteiten van beide bedrijven geïn tegreerd kunnen worden. „Denk aan vervoer met busjes voor enke le opdrachtgevers. We gaan be zien hoe we een aantal van die routes kunnen combineren." Daarvan hangt ook af hoeveel werknemers van TC Beheer een nieuwe baan kunnen krijgen bij TCR. Weliswaar worden alle acti viteiten voortgezet, maar door effi ciënter te werken, zijn waarschijn lijk niet alle mensen nodig om dat werk te kunnen blijven doen. Pieter van Eek, die als woordvoer der optreedt namens het perso neel van TC Beheer, is verheugd over de overname. Hij omschrijft die als 'een goede uitkomst'. Van Eek is blij dat het werk behouden blijft, al is het af wachten of alle werknemers daar van kunnen profiteren. „Maar er was helemaal geen sociaal plan en de curator is erin geslaagd toch in ieder geval een soort van sociaal plan te maken", zegt hij. Alle werknemers van TC Beheer hebben donderdag en vrijdag een gesprek gehad met het UWV. Dat heeft gezorgd voor een collectie intake bij de uitkeringsinstantie, zeggen Van Eek en curator De Waard. „Alle papieren zijn inge vuld en nu zullen met grote spoed voorschotten worden ver strekt", stelt De Waard. Het personeel van TC Beheer heeft sinds december al geen loon meer ontvangen, maar heeft wel al die tijd doorgewerkt. Van Eek denkt overigens dat het nog wel enkele weken kan duren voordat zijn collega's een voor schot op hun achterstallig salaris hebben ontvangen. „Bij sommi gen staat het water al echt aan de lippen." De curator is blij dat de overname vrij snel is rondgekomen. De Waard: „Vorige week woensdag is het faillissement uitgesproken en nu zijn we er al uit. Dat komt ook doordat er vanuit de branche zelf vrij veel belangstelling was voor overname van de activiteiten van TC Beheer." door Henk Postma VEERE - Het is nooit echt iets ge worden met Onze Lieve Vrouwe ter Sneeuw, de kolossale Dom van het stad Veere die, zo'n 180 meter hoog, de Scheldedelta had moeten domineren. In 1512, bijna twee eeuwen na de stichting van de kerk, moest de bouw van de to ren wegens geldgebrek worden ge staakt. Sindsdien zit de overheid danig met het geldverslindend bouwwerk in de maag. Vaker zijn in het kolossaal Gods huis paarden gestald, zieken en bedelaars te bed gelegd, of bouw materialen opgeslagen, dan ere diensten opgedragen. Nog steeds worstelen overheden met de vraag hoe de kosten van het on derhoud terug te verdienen. Het antwoord is nu in de maak. Ernst Veen, culturele ondernemer te Amsterdam, pretendeert binnen een maandje een opzetje te kun nen maken voor een kostendek kende exploitatie van de kerk als waardig trekker. Voor die klus vroeg en kreeg hij 30.000 euro uit de gemeentekas van Veere. Hij deelt die somma met Pieter van der Heijden, directeur van XPEX, een bedrijf dat 'belevingsconcep ten' bedenkt of exploiteert, uit eenlopend van het Instituut voor Beeld en Geluid tot het plan voor de Visserij Experience Breskens. Is zo'n onderzoekje die 30.000 eu ro waard? Afgezet tegen de bijna drie ton die de gemeente alleen al de afgelopen vijfjaren in het ge bouw moest stoppen, is het een schijntje. Dat geld was nodig als bijdrage in de huur en kosten van Muziekpodium Zeeland, die de kerk exploiteert als 'seizoenscon certzaal' die ook nog incidenteel wat andere activiteiten, zoals ten toonstellingen, mogelijk maakt. Verzet uit de bevolking verhinder de tot nu toe er grote publieks trekkers neer te zetten. Bij de min- Zo'n zeven eeuwen te rug begon Veere met de bouw van een kerk die de Delta zou domi neren. EEUWEN SOLLEN MET ONZE 1342 stichting kerk, gewijd aan Onze Lieve Vrouwe ter Sneeuw; 1521 bouw toren gestaakt. 1686 brand, zijmuren nog over eind; inzameling voor herbouw. 1800 zware stormschade; 1809 Brits bombardement; ombouw tot Frans hospitaal en paardenstal. 1823-1827 tehuis bedelaars; 1837 sloop noordbeuk; 1873 afbraak- ste overlast beroepen omwonen den zich er op dat de kerk is gele gen in een 'stiltegebied'. Toch denkt CDA-wethouder René Mo lenaar dat het mogelijk moet zijn de kerk te exploiteren als 'brede' toeristisch-culturele attractie. Ze ker, erkende hij onlangs, 'ik heb er ook wat twijfels bij; vijfhon derd jaar geleden is een foutje ge maakt door zo'n grote kerk te wil len bouwen in zo'n klein stadje'. Maar het lukte Ernst Veen toch ook om soortgelijke gebouwen in Amsterdam, als de Nieuwe Kerk en de Hermitage, exploitabel te maken. Wat kan in Amsterdam, lukt dat ook in Veere? De gemeenteraad gokt op het voordeel van de twij fel. Want wat moet je anders? „Af breken is geen optie." Al is het, vindt CU'er Ad Maris, zo gek nog niet het monument te laten ver vallen tot ruïne: „Ik ben nooit zo diplomatiek, maar als ik op vakan tie ga in Frankrijk, is een ruïne vaak één van de aantrekkelijkste attracties. Ook dan zal het de ge meente geld blijven kosten, maar dan heb je in ieder geval een mooie toeristische dagbesteding." LIEVE VROUWE TER SNEEUW plan kerkbestuur teruggedraaid. 1890 herstel als Rijksmonument; o.a. in gebruik als paardenstal, voetbalhal, opslagplaats, feestzaal, hospitaal, en noodstal. Vanaf 1975 Delta-tentoonstellin gen; 1992-2013 bouwplan apparte menten afgeblazen; seizoenscon certen Muziekpodium Zeeland met o.a. ook exposities. TCR neemt al het werk van TC Beheer over, inclusief het taxivervoer van Taxicentrale Vlissingen. foto Ruben Oreel door Maurits Sep VLISSINGEN - De PvdA Vlissingen verwijt wethouder Marin de Zwar te (CDA, sport) dat hij de gemeen te 'onvolledig of foutief heeft geïn formeerd over de verhoging van de tarieven voor sportaccommodaties. De tariefstijging zou uitkomen op 30.000 euro meer dan begroot, was door De Zwarte meegedeeld aan de raad. Die stemde daarmee in, omdat de clubs dan gemiddeld 7,5 procent meer moeten betalen. Inmiddels is volgens de PvdA ge bleken dat de nieuwe tarieven veel meer opleveren, namelijk 85.000 euro. Dat zou dan beteke nen dat de huren voor zalen en velden gemiddeld 25 procent om hoog gaan. Dat vindt de partij on aanvaardbaar en kondigt een ei gen voorstel aan om de tariefstij ging te temperen. De Zwarte ontkent dat hij de raad onjuist of onvolledig heeft inge licht „Alle cijfers waren in het na jaar al bekend. Ik vermoed dat de PvdA verzuimd heeft kennis te ne men van het besluit van het colle ge over de tariefsverhoging en de achterliggende stukken." Volgens De Zwarte is het uit gangspunt de stijging van de tarie ven. Die levert ten opzichte van de begroting 30.000 euro meer op. „Bekend was ook dat de ge schatte opbrengst uit verhuur van accommodaties niet volledig ge haald zou worden. Er zou een gat zijn van 20.000 euro. Per saldo le vert de tariefstijging dus 50.000 euro meer op. Ook worden geen aparte rekeningen meer verstuurd voor energiekosten. Dat is een be drag van 30.000 euro." Zo ont staat het totale bedrag van 85.000 euro waarnaar de PvdA verwijst, rekent De Zwarte voor. „De PvdA gaat veel te kort door de bocht." pagina 22: Klein besluit met grote gevolgen door Ad Roos MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren een 49-jari- ge Vlissinger veroordeeld voor een diefstal van een spaarvarken en een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De man kreeg een celstraf van veertien maanden opgelegd, waar van zeven voorwaardelijk. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. Door allerlei omstandigheden wa ren de Vlissinger en zijn ex-vrien din genoodzaakt om samen onder één dak verder te leven. Dat was volgens de Vlissinger echter geen pretje. Het gedwongen samenwonen wekte de nodige irritatie op en op 25 september van het vorige jaar ging het mis tussen de twee. De man pikte haar spaarvarken. Zijn ex-vriendin zag dat hij het geld er uit haalde en er ontstond na een woordenwisseling een vechtpar tij. De ex-vriendin stoof naar boven, achtervolgd door de Vlissinger. Eenmaal boven begon hij messen naar haar te gooien en toen hij met een mes in de hand een steek- beweging maakte, liep de vrouw een snee in de, 4^ pp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20