i Steun voor Zeeuwse verdachte in cel op Bali 1 I I 'Plan Perkpolder boordevol risico's' I 20 ZEELAND Rookverbod DUITSE TOERISTEN ZATERDAG EP EP Maikel Harte Duitsers houden De Tweede Kamer wil een algeheel rookver bod voor de horeca. Op dit moment geldt er nog de uitzondering voor kleine cafés van minder dan 70 vierkante meter en zon der personeel, maar die uitzon dering verdwijnt nu dus ook. Mijn vrouw en mijn broer heb ben zo'n cafeetje en daar wordt nu nog volop gerookt. Dat doen ze zelf ook allebei. Ik rook zelf niet en hoop al ja ren dat ze stoppen met roken en dus zou ik eigenlijk voor een algeheel rookverbod moe ten zijn, maar dat ben ik niet. Ik vind dit echt een te vergaande inmenging in iemands leven. Het rookverbod in de horeca is ooit in het leven geroepen ter bescherming van werknemers zodat ze niet hoeven mee te ro ken tijdens hun werk. Daar valt iets voor te zeggen. Kleine kroegjes zonder perso neel werden tot nu toe uitge zonderd, omdat er geen perso neel is en omdat er nauwelijks ruimte is voor een aparte rook ruimte. Laat dat toch zo. We we ten allemaal dat roken en mee roken slecht is voor je gezond heid, maar iemand moet zelf kunnen beslissen of hij wel of niet wil roken in zijn eigen zaak en mensen zijn vrij om wel of niet te komen naar een cafeetje waar gerookt wordt. Hoe ver wil de regering in haar betutteling gaan? Mag je straks thuis ook niet meer roken, omdat dat slecht is voor de visite? Mag je straks het raam van de auto niet meer opendraaien, omdat jij en je pas sagiers dan schadelijke uitlaat gassen inademen? Komt er een verbod op voetbal en andere contactsporten, omdat je daar andere mensen mee kunt bles seren? En zo'n verbod mag mis schien helpen voor een betere gezondheid, er zijn ook nadeli ge gevolgen. Zoals economi sche. De omzet in de horeca is de laatste jaren gedaald, mede door het rookverbod. En dan het aantal relaties dat stuk loopt door het rookverbod. Ik ken er sowieso al één. Ik het- inner me nog die ene man die naar buiten ging om te roken, hij zou zo terug zijn, zei hij te gen zijn vrouw. Dat is nu twee jaar geleden. Hij moet nog te rugkomen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Annemarie Zevenbergen SEROOSKERKE (W) - De Seroosker- kenaar die sinds september in een Balinese cel zit, kreeg deze maand tijdens één van de vele rechtszittin gen in zijn zaak, steun uit onver wachte hoek. Het hoofd van de Kin derbescherming, mevrouw Cantiari, verklaarde tijdens de zit ting vorige week dat de beschuldi gingen van aanranding van vier meisjes onterecht zouden zijn. De man zit sinds eind september vorig jaar in een Balinese cel op verdenking van aanranding van vier meisjes in de leeftijd van 9 tot 14 jaar. Cantiari vertelt in de Bali Times dat ze de meisjes heeft gesproken en dat zij volgens haar geen trauma vertonen. Bovendien vertelden de meisjes haar dat ze onder dwang van politie hun ver klaring hebben afgelegd. De meis jes hebben die ook al ingetrokken. Volgens de oudste broer van de Serooskerkenaar heeft de advo- DOMBURC - Op 't Groentje in Domburg lijkt het alsof je je in hartje Keulen bevindt. Rondom murmelt de Rijnlandse tongval. Zelfs medio februari trekken onze oosterburen naar de Zeeuwse kust. Bij de pinautomaat van de ING ha len Monika Reuter, Iris Gerber en haar moeder Renate uit Keulen flappen uit de muur. Zeeland, ach ja, dat is geen nieuwe horizon meer voor hen. Monika bracht al vele lange weekeinden door in Renesse. Ook Iris viert al jaren va kantie op de Zeeuwse eilanden. Ze is astmatisch. De frisse zee lucht is een zegen voor haar lon gen. Alleen voor moeder Renate is het korte uitstapje een eerste kennismaking met de provincie. Vier dagen zijn ze hier. „We bla zen hier uit van het carnaval in Keulen. Zeeland is een mooie plek om energie te tanken." Ze hebben voor Domburg geko zen vanwege de verharde paden op de boulevard en duinen. Wel zo fijn voor moeder Renate, die caat van zijn broer al een tijd gele den om vrijspraak gevraagd. „Mijn broer moet echter alle elf zittingen waaruit dit proces be staat, doorlopen. Vrijwel iedere dinsdag moet hij voorkomen. De laatste zitting is volgens ons op 12 maart. We verwachten dat er dan ook een uitspraak wordt gedaan. Wij gaan ervan uit dat hij wordt vrijgesproken, maar dat weet je natuurlijk nooit." De Serooskerkenaar Vierde' don derdag zijn verjaardag in de cel. Zijn broer: „Hij is 58 geworden. Hij heeft nooit kunnen denken dat hij een verjaardag achter de tralies zou doorbrengen. Wij blij ven erbij dat hij onschuldig is. Hij krijgt nog steeds veel steun van Balinese families. Onder hen ook de families van de vier meisjes. Ze brengen hem onder meer eten. Hij heeft daar veel steun aan." De man is al jaren actief voor de Stichting Steun Kinderen Indone sië. Hij heeft mee gebouwd aan kindertehuizen op Java. Iris Gerber, Renate Gerber en Monika Reuter vinden Zeeland geweldig. „De zee aan de Oostzeekust is saaier dan hier. Te weinig eb en vloed." iets minder goed ter been is. Zeeland is volgens het drietal de ideale stek voor een korte vakan tie. Drie uurtjes rijden van Keu len. „Het is voor ons veel dichter bij dan de Oostzeekust. We vin den de zee daar een stuk saaier, veel minder eb en vloed. Verder zijn de dorpen hier keurig onder houden en ze zien er ook leuker uit. En ja, die panorama's die je hier hebt, zijn fantastisch. Heb ben we wat te zeuren? Nou ja, het eten is duurder dan bij ons." De Zeeuw houdt DOMBURG - „Duitse gasten zijn van harte welkom", zegt Willem Langezaal, eigenaar van Hotel Noordzee in Domburg. „Als ik een hekel aan Duitsers zou heb ben, heb ik niks meer." Hij schat in dat 85 procent van zijn klantenkring Duits is. Voor hem zijn Duitse toeristen net als Nederlandse en als Belgische toe risten. Je hebt er hele plezierige mensen tussen en ook wel eens vervelende. „De meeste mensen komen toch om er een leuke va kantie van te maken." Zijn Duitse gasten vormen een ge mengd gezelschap. Het zijn jonge ren, soms met kinderen, maar ook oudere echtparen. „Domburg is natuurlijk van oudsher toch een kuuroord en dat merk je nog steeds. Dat zie je ook een beetje aan de gasten die hier komen. Dat zijn andere toeristen dan bijvoorbeeld in Zoutelande of Oostkapelle. Daar zie je veel meer gezinnen met kinderen. En het zijn ook weer andere mensen dan Willem Langezaal uitbater van Hotel Noordzee in Domburg ziet zijn Duit se gasten graag komen. de Duitse verblijfstoeristen in Middelburg." Langezaal heeft de ervaring dat de Duitse toerist van vader op zoon blijft komen. Dat blijkt ook uit een onderzoek dat vorig jaar in Zoutelande is gehouden. Vorig weekeind, met de carnaval, was het al behoorlijk druk in Domburg. Aan de nummerplaten op de auto's te zien erg veel Duit sers. „Niks bijzonders", zegt Lan gezaal. Iedere zondag is het druk in Domburg. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De Partij voor Zee land (PvZ) is er verbolgen over dat Statenleden twee rapporten over de haalbaarheid van het plan Perk polder nooit onder ogen hebben gekregen. Daarmee confronteerde Gert-Jan Minderhoud van de PvZ gedeputeerde Kees van Beveren in de commissievergadering Ruimte. „De uitgangssituatie voor het plan was dramatisch. Als de Sta tenleden deze rapporten hadden gezien, zou het niet door zijn ge gaan", verzekerde Minderhoud. Het gaat om twee rapporten uit 2008. De provincie liet onderzoe ken of na het opheffen van de Veerdienst Perkpolder-Kruinin- gen er een jachthaven, golfbaan, hotel en (vakantie)huizen kon den verrijzen. De onderzoekers melden dat 'andere woon- en re creatiegebieden in Zeeland beter bereikbaar zijn dan Perkpolder'. Ook zijn er 'in principe voldoen de hotels in Zeeland', alsook golf banen. Golfbanen hebben tevens een matige exploitatie. De jachtha ven heeft een verre van ideale en tree. 'Zeezeilers kiezen vanwege de afstand van 40, 50 kilometer tot de Noordzee eerder voor jacht havens als Breskens, Vlissingen. Van Beveren zei dat de situatie nu gunstiger is dan in 2008. Dat in mei de aanleg van nieuwe natuur begint, waarvoor ontpolderd wordt, en dat de rapporten ver trouwelijk ter inzage lagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18