SP: brandbrief over sluiting scholen ZEELAND Pensioen Steeds meer Duitsers in Nederland In 2012 werden in Zeeland 20.000 ganzen in de zomer geteld, een toename van 20 procent in twee jaar. almanak Zangtalent Guimar (16) presenteert zijn debuutalbum Wat vinden inwoners Yerseke van het verdwijnen van de Mosseldag? CULTUUR Geld voor boer na schade gans door Edith Ramakers MIDDELBURG - Boeren die schade hebben van ganzen die hun ge wassen aanvreten, kunnen reke nen op een vergoeding van 95 pro cent van hun gederfde inkom sten. De provincie stelt 1 miljoen euro beschikbaar. Ze heeft nog een subsidieverzoek bij de EU lo pen voor 1 miljoen euro extra. Wordt de aanvraag gehonoreerd dan worden de boeren volledig schadevrij gesteld. Dat is een uit vloeisel van het Ganzenakkoord, waarin provincies, natuur- en landschapsorganisaties, de Vogel bescherming en boerenorganisa- tie LTO inspraak hebben. In vijf jaar moet het aantal stand ganzen (ganzen die het hele jaar hier verblijven) zijn terugge bracht tot het niveau van 2005. Maar er mag niet meer in de win ter op ganzen worden gejaagd. De trekganzen moeten dan rust krij gen en aansterken. De overzomer- ende ganzen vormen het pro bleem. Het aantal met name grau we ganzen blijft toenemen, on danks de bestrijding van ganzen: tussen 1 oktober 2011 en 31 maart 2012 werden 5000 ganzen gedood. Het Ganzenakkoord bevat een pakket aan maatregelen, naast het doden, hoort er nog het schudden van eieren bij, het verjagen met robotten en het diervriendelijk weglokken van ganzen van de ak kers. Het ganzenakkoord viel niet bij iedereen in goede aarden. Jeroen van Dijen SP) wees op re sultaten uit Zuid-Holland, waar bij de populatie zomerganzen niet was afgenomen, ondanks af schot. Het aantal gedode dieren in Zuid-Holland liep van 2009 op van 21.900 naar 28.470 in 2011. Het aantal ganzen nam toe van 80.500 naar 107.000. „Er zal naar alterna tieve maatregelen gekeken moe ten worden." Gedeputeerde Carla Schönknecht beloofde met de die renbescherming te overleggen. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG - De SP-Statenfractie wil dat Gedeputeerde Staten in Den Haag protesteert tegen het ad vies van de Onderwijsraad over kleine scholen. Volgens dat donder dag verschenen rapport moet elke school minimaal 100 leerlingen hebben. Het advies heeft desastreu ze gevolgen voor Zeeland: 96 van de 223 basisscholen staan op de nominatie om gesloten te worden. De SP vindt het verhogen van de ondergrens (scholen moeten nu minimaal 23 kinderen hebben) grote gevolgen heeft voor de leef baarheid in Zeeland met name in de gemeenten Tholen, Schou- wen-Duiveland, Veere, Borsele en heel Zeeuws-Vlaanderen. Een eventuele sluiting betekent dat ouders steeds verder zullen moe ten reizen om hun kind naar school te brengen. Overige scho len kunnen in de problemen ko men doordat ze niet de ruimte, de leraren en de kwaliteit kunnen bieden als gevolg van de schaalver groting. GS moeten om die reden hun zor gen kenbaar maken aan de minis ter van Onderwijs en aandringen op het niet opvolgen van het ad vies. Sinds december zit hij thuis, de Ter- neuzense zestiger. De baas zwaaide hem met een joviale groet en vele dankwoorden uit. Hij mocht van zijn pensioen gaan genieten. Dat be tekent ook voor zijn vrouw een hele verandering, maar ze vertelt te pas en te onpas dat ze er helemaal niet aan hoefde te wennen. „Nee", dien de hij haar deze week van repliek. „Wie gaat er sinds december elke dag als eerste en als laatste met de hond naar buiten? En wie bereidt die smerige pens voor hem? En wie moet er van jou van alles en nog wat opknappen in huis? Precies, ik!" Vrouwlief gooide er onbewust nog een schepje bovenop. „Gelukkig wordt het de komende dagen beter weer, dan kun je de schuur weer in.': O pagina 18 en 19: Duitsers houden van Zeeland ZATERDAG 16 februari 2013 ZOUTELANDE - Twee toeristen zitten in hun camper aan de Brouwersdam. Het aantal Duitse toeristen in Neder land blijft stijgen. Het Nederlands Bu reau voor Toeristen en Congressen verwacht dit jaar 3,1 Duitse toeristen in Nederland. Zeeland loopt overi gens wat achter bij de landelijk stij gende cijfers. Vergeleken met vorig jaar daalde het aantal Duitse toeris ten in Zeeland juist, zo leren cijfers van het CBS. In 2011 telde het CBS nog 478.000 Duitse toeristen in Zee land en vorig jaar waren dat er 466.300. Het Kenniscentrum Kusttoerisme ver bonden aan de HZ in Vlissingen heeft vorig jaar een onderzoek in Zoutelan- de gehouden om er achter te komen waarom Duitse toeristen zo graag naar Zoutelande trekken. Het meren deel van de Duitse gasten komt voor de kust en het strand, archieffoto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17