Inwoners én gemeente Terneuzen ergeren zich aan kapotte verlichting ZEEUWS-VLAANDEREN 19 Uitdaging Laurens Joensen komt in actie voor cultuur Mali Raadslid Clijsen wil duidelijkheid over Attero commentaar Eelkje Kalden uit Terneuzen wil met haar Ruilkring Raderwerk-Zeeland de helpende hand bieden in crisistijd. Er hoeft toch niet altijd geld tegenover een geleverde dienst te staan? |L. ZATERDAG 16 FEBRUARI 2013 Dan help Als de voortekenen niet bedriegen, ko men dit jaar weer meer Duitse toeris ten naar ons land. Dat ziet er dus goed uit voor de recreatie- bedrijven. Maar of Zeeland ook zal profiteren, is nog even de vraag. Want hier daalt het aan tal Duitse gasten de laatste tijd. Dat is heel jammer. Duitsers tonen zich doorgaans aangename en trouwe gasten. Ze hebben het naar hun zin in Zeeland en ze komen steeds te rug naar de kust. De Zeeuwse toeristische sector zou deze klandizie moeten koesteren. Dat gebeurt kennelijk iets te weinig. Zeeland hoeft geen wonderen te verrichten om Duitse toeris ten te behagen. Ze komen voor al voor strand en zee, rust en ruimte. Zeeland heeft er voorlo pig ruim voldoende van. Uit ge sprekken met de gasten komt slechts één duidelijke wens naar voren: het eten mag wel iets beter en iets minder prij zig. Daar ligt een uitdaging voor de Zeeuwse horeca. terneuzen - De uit Terneuzen af komstige singer/songwriter Lau rens Joensen gaat actie voeren te gen de onderdrukking en vernieti ging van de cultuur en tradities in het woelige West-Afrikaanse Mali. Daar werd in maart 2012 een staatsgreep gepleegd. Laurens was één van de laatste westerlingen, die het latere oorlogsgebied onder militaire begeleiding kon verla ten. Hij trekt zich vooral het lot aan van de achtergebleven colle ga-muzikanten en wil vechten voor hun toekomst. http://cinecrowd.nl/music-mali www.laurensjoensen.nl ik jou' door Raymond de Frel terneuzen - Joop behangt een muurtje van Annie. Annie strijkt de boorden van Kees, die op zijn beurt weer wat computerproble men bij Joop verhelpt. Als ieder een nou eens zo aardig voor el kaar zou zijn, zou het leven een stukje aangenamer worden. Dat is de stellige overtuiging van Eelkje Kalden uit Terneuzen. Ze polste met een advertentie op het prikbord van internetprovider Zeelandnet de animo voor een Zeeuwse ruilkring en binnen een paar dagen had ze positieve reac ties uit Nisse, Middelburg, Hulst, Yerseke en haar eigen omgeving. „Behoefte is er dus genoeg. Hoe wel ik nu nog bespeur dat er meer aanbod is dan vraag. Dat zal ongetwijfeld met de bekendheid te maken hebben. Ik ben pas sinds vorige maand bezig. Daar naast zal een aantal mensen ook wat schroom hebben om aan te geven dat ze hulp kunnen gebrui ken", vertelt ze. Het eerste prikbordberichtje resul teerde in een website, waarop het principe van Eelkjes Ruilkring Ra- derWerk-Zeeland wordt uitge legd. Het Local Exchange Trading System (dat in Engeland en Ame rika al veel wordt toegepast) is de leidraad van het ruilsysteem. Zo maar een voorbeeld: Eelkje kent een moeder die met haar kind leeft op bijstandsniveau. Haar ka mer moet opnieuw worden be hangen. „Het oude behang is er al af, er liggen ook al nieuwe rollen in huis, maar nu zoekt ze nog een behanger. Die kan ze betalen met Eelkje Kalden laat haar hond Jikke uit. „Als ik nou eens niet kan, dan kan ik via de ruilkring iemand an ders vinden die de hond wil uitla ten. Die dienst levert hem of haar dan 'radertjes' op." 'radertjes'. Er komt dus geen echt geld aan te pas, maar wij hebben onze eigen munteenheid. Lever je een dienst, dan verdien je daar mee radertjes. Die kun je weer in zetten om bij iemand anders een dienst af te nemen. Overigens mag je ook met een negatief saldo starten, tot -100 radertjes." Alle transacties worden gedaan via RaderWerk-cheques, die je kunt activeren bij de administra tie (lees: Eelkje Kalden). Gemid deld kunnen twintig radertjes per uur worden verdiend, wat vol gens Eelkje overeenkomt met tien euro. Ze streeft naar om een netwerk van ruilkringen in Zeeland. „Het zou fijn zijn als mensen weer wat meer voor elkaar over hebben. Er hoeft toch niet altijd geld tegen over een dienst te staan? Heb iets voor elkaar over. Aan de Ruil kring kleeft ook een sociaal aspect. Je leert nieuwe mensen kennen en het is voor werklozen ook een kans om aan de slag te blijven. Weliswaar vrijwillig, maar het staat wel goed op je cv." Eelkje blijft de belangstelling in Zeeland de komende maanden polsen. Neemt die toe, dan richt ze een stichting op om Ruilkring RaderWerk-Zeeland een formele status te geven. www.raderwerk-zeeland.nl Eelkje Kalden door Maxime Ambrosini terneuzen - Veel inwoners storen zich aan kapotte lantaarnpalen in de gemeente Terneuzen. In de gemeente staan momenteel zeker twintig kapotte lichtpun ten. Ze staan scheef door een aan rijding of zijn gewoonweg defect. Normaal gesproken moet een schadepost binnen acht weken ge repareerd zijn. Maar dat is in Ter neuzen niet het geval. Zo staan er aan de rotonde bij de Rooseveltlaan/Kennedylaan mas ten die al langer dan een half jaar buiten werking zijn. Wel wordt er volgens Jaap Bos, wethouder voor openbare werken, direct voor een veilige situatie gezorgd. „Dat betekent dat door Delta de mast spanningsloos wordt ge maakt. Daarna melden wij gelijk de schade en geven wij opdracht tot herstel of vervanging." Vanaf mei vorig jaar hebben de Zeeuw se gemeenten, de provincie en Zeeland Seaports een contract met Citytec voor het onderhoud van de lichtmasten. Citytec is verantwoordelijk voor de reparatie, het storingsonder- houd en het herstellen van de schade van de masten in Zeeland. „Maar dat herstellen duurt veel te lang", vertelt Hans van de Kop, be leidsmedewerker openbare ver lichting in de gemeente Terneu zen. „Citytec heeft niet genoeg voorraad in Zeeland om stan- daardmasten binnen de afgespro ken tijden te repareren. Er is spra ke van te lange levertijden van masten. Wij ontvangen veel klach ten van burgers en bedrijven hier over." De Zeeuwse gemeenten zijn hier over dan ook in gesprek met City tec. Bos: „Er is ons toegezegd dat we volgende week een planning krijgen waarin staat wanneer de schademasten in Terneuzen wor den hersteld." Scheve lantaarnpaal op de Guido Gezellestraat in Terneuzen. terneuzen - Fractievoorzitter Peter Clijsen van GroenLinks in de gemeenteraad van Terneuzen zet vraagtekens bij de mogelijke overname van afvalbedrijf Attero door energiebedrijf Delta. Hij heeft burgemeester en wethou ders er schriftelijke vragen over gesteld. Terneuzen is aandeelhou der van Delta, dat een deel van de aandelen in het eigen afvalbedrijf Indaver wil verkopen om Attero te kunnen overnemen. Clijsen wil weten of de afvalverbranding van de bedrijven wel is te rijmen met de eigen duurzaamheidsdoel stelling. Hij is ook benieuwd naar investeringen in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 123