Honderden namen voor altijd verdwenen Stichting verliest zaak over Rammegors Celstraffen geëist Geen wegmarkering op ^"tere„en^ voor beroving in Goes drukke Engelaarsdijk van^emëënïë BEVELANDEN en THOLEN 25 ZATERDAG 16 FEBRUARI 2013 Een deel van de begraafplaats aan de Kerklaan in Heinkenszand ligt er sinds het verwijderen van 98 grafstenen afgelopen dinsdag 'verlaten' en triest bij. Op dit gedeelte staat nog maar één grafmonument, foto Willem Mieras ANALYSE door Frank van Cooten De gemeenteraad van Borsele heeft het ver bruid bij een deel van de Borselse be volking. Ondanks ve le smeekbedes en protesten en honderden handtekeningen wei gert de raad terug te komen op het eerder genomen besluit een groot aantal grafstenen te ruimen. Het gevolg laat zich raden. Kaal slag op de kerkhoven zoals op de begraafplaats aan de Kerklaan in Heinkenszand. Deze week wer den daar 98 grafstenen verwij derd. De gevolgen zijn ingrijpend. Een stuk Heinkenszandse geschie denis is verpulverd in de puinbre- ker in Goes. De vele vrijwilligers die de ge meentelijke begraafplaatsen gratis en voor niets onderhouden, snap pen nog steeds niet waarom de raad, met uitzondering van D66 en Lokale Partij Borsele, zo hal- starrig vasthoudt aan het beleid. De raad besloot twee jaar geleden grafstenen te verwijderen waar geen grafrechten meer voor wor den betaald. De gemeente heeft deze inkomsten nodig om de mo numenten te onderhouden. De stenen laten staan vond de ge meente ook niet eerlijk ten op zichte van de nabestaanden die de rekening wel betaalden. Toen al ontstond commotie. Nabestaan den, verantwoordelijk voor meer dere graven, werden geconfron teerd met rekeningen van duizen den euro's. Het beleid werd aangepast. Kind graven, graven van voor 1970 en grafstenen waar al veertig jaar voor was betaald, bleven onaange tast. Het protest hield echter aan. In de diverse dorpen werden werkgroepen opgericht die de grafstenen gingen onderhouden. Gedacht werd dat de raad over stag zou gaan, maar dat gebeurde niet. „Ik heb geen zin de discussie weer te voeren. Laten we over drie jaar evalueren", sprak PvdA-fractievoorzitter Arno Wit kam onlangs in een raadsvergade ring waar vertegenwoordigers van de werkgroepen in een ultieme poging probeerden het beleid te rug te laten draaien. Over drie jaar valt natuurlijk niets te evalueren. De grafstenen zijn weg. Alleen al op de kerkhoven van 's-Heer Abtskerke, Heinkens zand, Driewegen en Nieuwdorp gaat het om 289 namen die ver dwenen zijn. De vele vrijwilligers voelen zich in de steek gelaten door hun volksvertegenwoordigers. De afrekening zal volgend jaar plaatsvinden. Dan zijn het verkie zingen. door Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND - Rijkswaterstaat mag beginnen met de werkzaam heden die moeten leiden tot de te rugkeer van het getij in natuurge bied het Rammegors bij Sint Phi- lipsland. De Raad van State heeft het verzoek om de werkzaamhe den stil te leggen naast zich neer gelegd. Door de aanleg van een doorlaat- middel in de Krabbenkreekdam wil Rijkswaterstaat het Ramme gors in verbinding stellen met de Oosterschelde. Deze verzilting moet leiden tot het ontstaan van waardevolle slikken en schorren. Tegenstanders stellen echter dat het Rammegors nu al een mooi natuurgebied is. Ze snappen niet waarom er miljoenen worden be steed om er andersoortige natuur te creëren. De stichting Het Nieuwe Atlantis, die zegt op te komen voor alles wat leeft, probeert het plan tegen te houden via de Raad van State. De zogeheten bodemprocedure moet nog plaatsvinden, maar de stichting eiste dat de Raad van State in afwachting daarvan het plan voorlopig zou stilleggen. Aan die wens gaan de rechters voorbij. Ze zijn niet eens toegeko men aan een inhoudelijke beoor deling, omdat ze vinden dat de stichting geen belanghebbende is. Het Nieuwe Atlantis claimt eige naar te zijn van een deel van het Rammegors. Ook al zou dat waar zijn, zo oordelen de rechters, dan dateren de notariële akten van na de termijn waarin beroep tegen het plan kon worden ingesteld. Verder vallen de activiteiten die Rijkswaterstaat in het natuurge bied wil uitvoeren, het herstellen van het getij, volgens de rechter buiten de reikwijdte van de stich ting. Deze zou zich met name op gezondheid richten. Rijkswaterstaat begint aan het eind van de maand met de werk zaamheden. Eerst worden bomen en struiken verwijderd op de plek waar het doorlaatmiddel komt. door Ad Roos MIDDELBURG - Tegen drie Goesena- ren in de leeftijd van 18, 21 en 35 jaar plus een 18-jarige Kattendij- kenaar zijn deze week op de recht bank in Middelburg celstraffen van acht tot twaalf maanden geëist, waarvan twee tot drie maanden voorwaardelijk. Het kwartet wordt ervan verdacht op 9 november vorig jaar in Goes een 17-jarige jongen van een klei ne veertig euro te hebben be roofd. Een 17-jarige jongen uit Kloetinge beweerde nog geld te goed te hebben van het slachtof fer en schakelde zijn vrienden in om hem te helpen bij het innen daarvan. Het slachtoffer werd naar een bankje bij De Veste gelokt en de vier stonden in de bosjes te wach ten. Binnen de kortste keren kreeg het slachtoffer een pak slaag en werd hij gedwongen en kele kleine bedragen te pinnen. Vervolgens namen de daders de benen. Nog dezelfde avond kon de 35-jarige Goesenaar worden aangehouden. Tijdens de behande ling van de zaak hadden de ver dachten niet zoveel te vertellen. Het was de schuld van de drank, ze hadden het niet zo bedoeld en er hadden slechts twee van de vier wat klappen uitgedeeld. „Het gaat om een bedrag van helemaal niets en zie waartoe dat allemaal leidt", hield officier van justitie Rammeloo de vier voor. En de motivatie om cel- in plaats van taakstraffen tegen de vier te ei sen: „Als ik met een werkstraf kom aanzetten, kan ik de slachtof fers van berovingen niet in de ogen kijken." door Rob Paardekam SCHERPENISSE - Hoewel de weg met 915 auto's per dag behoorlijk veel wordt gebruikt, is het water schap niet van plan wegmarkering aan te brengen op de Engelaarsdijk bij Scherpenisse. De weg is vooral in trek bij auto mobilisten die komende uit de richting van Sint Philipsland naar Scherpenisse of Sint-Maartens dijk gaan en andersom. De SP Tholen heeft het waterschap ge vraagd om de veiligheid op de weg te verbeteren door kantmar kering aan te brengen. Daar willen ze in Middelburg ech ter niets van weten. Volgens het schap is het überhaupt niet de be doeling dat de weg zo intensief wordt gebruikt. Automobilisten zouden eigenlijk de route langs de Bram Groenewegenweg en de Bitterhoekseweg moeten nemen. Deze wegen zijn wél voorzien van belijning. Uit verkeerstellin gen blijkt echter dat veel mensen de kortere route over de Engelaars dijk nemen. „Dat is begrijpelijk", vindt de Thoolse SP'er Kees Sla ger. „Niemand rijdt een eind om als dat niet nodig is." Het waterschap stelt verder dat er geen belijning wordt aangebracht, omdat dit de verkeersveiligheid niet ten goede zou komen. Uit on derzoek zou namelijk zijn geble ken dat op wegen met markering veel harder wordt gereden. Slager vindt dit een zeer merkwaardig ar gument. „Als het waterschap hier op doorredeneert, zou ze dus over al de wegmarkering moeten weg halen. Dat gebeurt niet. Logisch, want de markering is er juist om het rijden veiliger te maken." KATS - Beeldend kunstenaar en Katsenaar Han ter Keurs is giste ren onderscheiden met de Ge meentepenning van Noord-Beve land. Burgemeester Henny van Kooten reikte die uit tijdens de jaarlijkse sneftmaaltijd van het dorp in de Katse kerk. Ter Keurs vertrekt binnenkort naar Zeeuws-Vlaanderen en dan neemt Kats afscheid van een man die heel actief was voor de dorps gemeenschap. Als mede-oprich ter en lang voorzitter van de Stich ting de Katse Kerk en lid van de Kerkenraad NH Kerk Kats-Kortge- ne heeft hij mede bewerkstelligd dat de kerk functioneert als ge meenschapshuis en cultuurcen trum en was hij betrokken bij de restauratie van het gebouw. Hij is een van de kunstenaars achter Kunstspoor en de cultuurweek- einden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 117