o De leukste BUSVAKANTIES Vlieg met groene gloed zorgt voor veel ellende 24 SCHOUWEN-DUIVELAND Lappenmand MOSSELFEEST Eén van de grootse Zeeuwse evenementen dreigt kopje onder te gaan. Het rommelde al langer. KRAS.NL Bedrijven Gent en Kanaalzone zoeken personeel EP.j MOSSELDAG door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand geven artsen, specialisten, assistentes én baas jes wekelijks een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaande- ren in Terneuzen. In aflevering 7: pre ventie tegen virussen bij konijnen. Het is een soort ijkmo- ment. Zodra het eerste wilde konijn is binnen gebracht door iemand die het diertje toevallig nogal ver stild zag zitten, is het tijd om de vaccins uit de kast te trekken. Dat moment komt steeds vroe ger, constateert dierenartsassis tente Manuela Kint. Hoge tempe raturen kunnen er voor zorgen dat muggen al in maart op pad gaan om, al bloedprikkend, virus sen te verspreiden. Het dierenzie kenhuis speelt daar snel op in. Ei genaren van konijnen krijgen een dezer weken weer een oproep om met hun knaagdieren naar de kliniek te komen voor inentingen tegen het myxomatosevirus en VHS (Viraal Hemoragisch Syn droom). „Voorheen was een vacci natie goed voor een halfjaar be scherming, maar nu hebben we een entstof die goed is voor een jaar", vertelt Kint. Inentingen bie den soelaas, maar het kan zeker ook geen kwaad om in de lente- en zomermaanden konijnenhok ken af te schermen met horretjes of een klamboe. „Myxomatose is te herkennen aan opgezette lip pen, dikke oogleden en een dikke anus. VHS is echt een gruwelvi- rus. Een konijn kan er van het ene op het andere moment dood door neervallen, maar het kan ook met heel veel pijn gepaard gaan. Het konijn bloedt dan als het ware dood." Da's niet echt een smake lijk praatje, net zoals dat andere grote gevaar in konijnenland: vlie- genmaden. Zodra het weer aange namer wordt, duiken de vliegen op. „Vooral die met een groene gloed leggen graag eitjes op 'voe dingsbronnen' als plakpoep in de haren rond de geslachtsopenin gen van een konijn. Binnen een dag komen die eitjes uit en krui pen de maden in het konijn. Het wordt dan als het ware van bin nenuit opgegeten. Dagelijkse con trole en het schoonhouden van de omgeving rond de anus is daar om echt een must. Na halve eeuw dreigt einde voor Mosseldag door Luc Oggel Al meer dan vijftig jaar staat één dag per jaar speciaal in het teken van de mossel. In hét mos selcentrum van Europa, aan de oevers van de Oosterschelde, vie ren we dan de Mosseldag. De laat ste jaren is dat steevast op de der de zaterdag in augustus. Op deze zaterdag lopen Zeeuwen, niet-Zeeuwen en buitenlanders, warm voor dit festijn. Yerseke bruist die dag van de activiteiten, die direct of indirect in het teken staan van de mossel'. Deze wer vende tekst komt van de website van de Mosseldag. Maar dit jaar gaat dat traditionele festijn hoogstwaarschijnlijk niet door. De organiserende Vissersvereni ging maakte donderdagavond be kend het op poten zetten van het evenement niet meer te kunnen bolwerken en het blijkt ook lastig om andere vrijwilligers te vinden. Daarmee lijkt een einde te komen aan een traditie van meer dan een halve eeuw, die er eigenlijk ook wel een beetje zat aan te komen. De neerwaartse spiraal begon al een paar jaar geleden. Het comité Zeeland Presenteert, verantwoor delijk voor de organisatie van Mosseldag, viel uit elkaar en daar op besloot de Vissersvereniging de handschoen op te pakken. Sindsdien rommelde het, want de organisatie wilde een andere op zet van de Mosseldag: exclusiever, Assistente Manuela Kint en dierenarts Annette Burm inspecteren het ko nijntje Einstein. Op warme dagen is dagelijkse controle thuis een must. De Mosseldag heeft de gemoede ren al vaker beziggehouden. Bij voorbeeld toen werd besloten dat het gratis bakje mosselen niet lan ger gratis was. In 2008 grepen mosselkwekers de Mosseldag aan om actie te voeren toen de sector onder druk stond vanwege het geschil met natuuror ganisaties. De schepen waren toen bijvoor beeld niet versierd. onder meer door de prijs van een bakje mossels te verhogen en min der massaal door de meer 'volkse' elementen te beperken: een klei nere braderie en mogelijk geen kermis meer. Ook wilde de orga nisatie geen geld meer steken in de populaire taptoe. Die ontbrak tijdens de afgelopen editie. Eerder gooide aangescherpte vei ligheidseisen al roet in het eten. De Veiligheidsregio Zeeland merkte de Mosseldag in 2011 aan als een zogeheten C-evenement, een kwalificatie die ook van toe passing is op bijvoorbeeld Con cert at Sea. Daar komt een was lijst aan veiligheidsmaatregelen bij kijken en die zouden de orga nisatie van de Mosseldag 60.000 a 70.000 euro kosten. Daarop is be sloten om het Mosselrockfestival dat al twintig jaar tegelijk met Mosseldag plaatsvond, te verplaat sen naar een andere datum. Dat bleek geen succes, het muziekfes tival is ter ziele. In het dorp reageren veel mensen geschrokken, maar ook wel gela ten. Toch denken sommigen dat het wel goedkomt. Maar wie moet dat doen? Want net als de Vissersvereniging hebben ook de Yersekenaren zelf geen tijd. Het is een beetje de makke van het dorp, vindt Connie Domini- cus van de VW. „Niemand wil zijn nek uitsteken." www.pzc.nl/video Reacties uit het dorp r.; *j 1 x de allerbeste prijs-kwaliteitverhouding l/ ontspannen reizen met onze nieuwe Comfort Class bussen (met méér beenruimte) 1/ uw vakantie dicht bij huis starten: gegarandeerde opstapplaatsen door heel Nederland compleet verzorgd: incl. verblijf in goede hotels, ontbijt en veelal diner en excursies 100% VERTREKGARANTIE op vele reizen waarom zou je meer betalen Voordeelreis Berlijn 4 dgn - vertrek: vrijdag van 8/3 t/m 20/12 Topaanbieding! Ga er even lekker tussenuit naar Berlijn, met o.a. de Brandenburger Tor. Zie www.kras.nl/39044 Stedentrip Londen 1}q i 4 dgn - vertrek: vrijdag van 15/3 t/m 20/12 Supervoordelig weekendje shoppen sightseeing! Met o.a. de Tower Bridge, Big Ben en Harrods. Zie www.kras.nl/39043 Kroatische Bloemenrivièra 8 dgn - vertrek: zaterdag 30/3 t/m 26/10 Hotel aan het strand! Voor maar 39 extra op excursie naar o.a. het eiland Krk, Rovinj en Porec. Zie www.kras.nl/39327 Italiaanse Bloemenrivièra 8 dgn - vertrek: zaterdag 30/3 t/m 26/10 Strand cultuur aan de Italiaanse kust. Optioneel naar Genua, Portofino en een olijfoliefabriek Zie www.kras.nl/39414 Leipzig, Dresden Saksen 8 dgn - vertrek: zaterdag 13/4 t/m 19/10 Eén van onze populairste reizen, met o.a. Dresden, Leipzig, Meissen en het unieke Ertsgebergte. Zie www.kras.nl/39357 Andorra Barcelona 10 dgn - vertrek: vrijdag van 7/6 t/m 6/9 Ontdek Andorra met o.a. de machtige Pyreneeën-bergen, Andorra la Vetla en optioneel Barcelona. Zie www.kras.nl/39378 De Engelse Cotswolds 8 dgn - vertrek: vrijdag 10/5 t/m 20/9 Nieuw in ons aanbod! Beleef het mooiste deel van Engeland, met o.a. Windsor Castle en Oxford. Zie www.kras.nl/39411 Hoogtepunten van Italië 12 dgn - vertrek: maandag 22/4 t/m 14/10 Met NL-sprekende reisleiding naar o.a. Pisa, Florence en de romantische steden Rome en Venetië. Zie www.kras.nl/39372 Vraag nu onze gratis zomerbrochure 2013 aan! www.kras.nl/brochures BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpn, m of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Arke of Js teizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. GENT - Nederlanders die op zoek zijn naar werk, worden in Gent en de kanaalzone met open armen ontvangen. „Wij hebben ruim 650 vacatures", zegt Peter van Severen van de Vereniging Gentse Haven gebonden Ondernemingen (Veg- ho). „Vooral goed opgeleide technici. We hebben ze nodig om het ni veau op peil te houden. Volvo doet het hier in Gent nog goed. Het is buiten Zweden de belangrijkste fa briek. In Luik sluit ArcelorMittal. Maar ArcelorMittal in Gent-Zelza- te doet het voortreffelijk. De beste van de klas en dat bereik je alleen met goed personeel." Belangstellenden kunnen terecht op de Jobbeurs, op zaterdag 2 maart, in het gebouw van de Tech nische Dienst van het Havenbe drijf Gent aan de Skaldenstraat (Desteldonk).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 108