Special Niet meer van kastje naar de muur 'Voorwaarde scheppend optrekken met MKB en de landbouw' 18 Ondernemer Ondernemend Borsele Noordzak til Bevelandse samenwerking Mariska van Nieuwenhuijzen: 'Zoveel mogelijk vragen beantwoorden.' Bedrijfscontactfunctionaris Maris ka van Nieuwenhuijzen is het eer ste aanspreekpunt voor onderne mers binnen de gemeentelijke or ganisatie van Borsele. "Mijn doel is te voorkomen dat onderne mers binnen de gemeente van het kastje naar de muur gaan met vra gen of procedures. Ik probeer zo veel mogelijk vragen te beant woorden of speel de vraag door aan de betreffende afdeling bij voorbeeld als het gaat over ruim telijke ordening of een bouwver gunning. De drempel tussen on dernemer en gemeente verlagen en een positief klimaat scheppen tussen de verschillende partijen, dat is mijn hoofdtaak!" Tekst: An net van de Ree HEINKENSZAND - Ruim een jaar is Mariska nu actief in deze functie, maar binnen in de gemeente heeft ze al meer dan 12 jaar ervaring. "Voor heen werkte ik als gebiedsmakelaar voor Waardevol Cultuurlandschap 'De Zak van Zuid-Beveland'. Ik on derhield alle contacten met o.a. orga nisaties in het Nationaal Landschap en vertaalde het beleid naar projecten en initiatieven. Ook vroeg ik de subsi dies aan. Helaas is de geldkraan door de Rijksoverheid dichtgedraaid en blijft alleen de status van het gebied gehandhaafd. De functie als bedrijfs contactfunctionaris voor mij een mooie nieuwe uitdaging. Het verta len van beleid naar mogelijkheden voor bedrijven behoort tot één van mijn taken, maar ook het uitzoeken van mogelijke alternatieven bijvoor beeld omdat het bestemmingsplan niet overeenkomt of vanwege proce dures die vasdiggen. Een duidelijke nieuwe trend is dat starters vooral aan huis willen werken. Dan kan de woonbestemming roet in het eten gooien. Dit betekent voor mij dat ik altijd in het krachtenveld tussen ge meentelijke regelgeving en wensen vanuit het bedrijfsleven moet manoeu vreren. Over het algemeen is er waar dering voor elkaar, dus we komen er meestal in goede harmonie uit. Ik schuif ook regelmatig aan bij de over legvergaderingen van Ondernemers vereniging Borsele en heb contact met de winkeliersvereniging 'Winkel centrum Heinkenszand'. Er is op de ze manier een directe lijn tussen ge meente en bedrijfsleven. De gemeen te krijgt in een vroeg stadium te ho ren wat er leeft bij de ondernemers en aan de andere kant kan ik het be leid vanuit de gemeente of rijksover heid vroegtijdig delen." Naast de spilfunctie tussen gemeente en bedrijfsleven is Mariska verant woordelijk voor de verkoop van be drijventerrein Noordzak III in Hein- kenzand. Dit zijn de laatste gronden binnen Borsele, op enkele kavels op het bedrijfsterrein in 's Gravenpolder en Quistenburg, Borssele na, die voor bedrijfshuisvesting beschikbaar zijn. "De verkaveling van 2,5 ha grond op Noordzak III kan binnenkort begin nen. Naast kavels voor reguliere bed rijshuisvesting zullen hier in ieder ge val zo'n zes a zeven woon-werk ka vels worden uitgegeven, direct op het terrein grenzend aan het Clara's Pad, zodat de combinatie wonen en wer ken gebundeld kan worden. Tot nu toe was deze combinatie beperkt mo gelijk binnen de gemeente. Vooral uit de hoek van nieuwe generatie star ters is hiervoor belangstelling," aldus Mariska. Als één van de kleinere gemeenten op de Bevelanden is samenwerking met andere Bevelandse gemeenten een logische keuze. In eerste instantie bleef dit bij gezamenlijke promotione le activiteiten op o.a. Contacta.nl, maar inmiddels is de samenwerking uitgebreid op enkele beleidsterreinen en gemeenschappelijke regelingen in de ICT, belastingheffingen en perso neelszaken. Op economisch gebied is er een geza menlijk bedrijfsterreinenprogramma opgesteld, die de ruimte verdeeld over provinciale, regionale en lokale invulling. De vijf gemeenten van De Bevelanden stemmen onderling af waar er uitbreiding mogelijk is of her structurering kan plaatsvinden. Zo ontstaat een duidelijk onderscheid tus sen lokale en regionale invulling en hebben gemeenten bedrijfsterreinen met economische dragers, die passen bij de schaalgrootte. "Het is een effi ciencyslag die gemaakt moet worden om met een kleine gemeente zo effec tief mogelijk te werken," zo meent Mariska. "De Bevelanden zijn een aantrekkelijk economisch gebied met kansen voor 'Foodport', een tak van sport die voor heel Zeeland aantrekke lijk kan zijn. De ontwikkeling van zorg en welzijn is een andere sector die goed past in onze regio. Samen met o.a. Impuls Zeeland worden hier voor randvoorwaarden vastgesteld. We werken gezamenlijk aan het be nutten van de economische kansen in nauw contact met bedrijven zelf, maar altijd binnen de beleidskaders van onze gemeente." Marga van de Plasse-Nagelkerke, CDA - 5 zetels Portefeuille: On derwijs en kindercentra, Werk en inkomen, Welzijn, zorg en cul tuur, WMO, Sociale Zaken en Rekenkamercommissie Wat vindt u van het economische klimaat in Borsele? "Borsele is een bloeiende gemeente. Er zijn de laatste jaren diverse innova tieve en kleinschalige projecten ont wikkeld. Onze gemeente heeft twee kanten; aan de ene kant de industrie in Vlissingen-Oost, aan de andere kant de traditionele agrarische onder nemers, die met o.a. de fruitteelt het visitekaartje zijn van de gemeente." Wat waardeert u in de gemeente? "De gemeente moet voorwaarden scheppend optrekken met het MKB, de ondernemers faciliteren en ze sti muleren zich van de beste kant te la ten zien. Lastige vraagstukken, bijv. de hagelkanonnen, gaat de gemeente niet uit de weg." Welke koers vaart uw partij op economisch beleid? "Wij pleiten voor een goede verhou ding tussen people, planet, profit en willen een aandeel leveren in duurza me ontwikkeling; oog houden voor de schaalgrootte van onze gemeente en het stimuleren van industrie. Dit kan niet gerealiseerd worden zonder containeroverslag. Daarnaast vinden wij het belangrijk om de agrarische sector overeind te houden en te steu nen. Marga van de Plasse-Nagelkerke, CDA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 102