Militaire actie Korea betekent zelfmoord Explosie bij de grens is volgens Turkije aanslag 35r m BUITENLAND 9 kpn Nu 3 maanden korting op Alles-irv één Standaard met Interactieve TV Ex-baas van geheime dienst 10 jaar cel in Amerikaan 29 jaar onterecht vast Vrouw doodt haar honden en zichzelf EU geeft Mali weer ontwikkelingshulp Bendeleden opgepakt voor moord majorette VN: bijna 70.000 doden nu in Syrië WOENSDAG 13 FEBRUARI 2013 door onze correspondent Bas Verbeek SEOUL - Na zijn dood vorig jaar werd het leven van Kim Jong-il vooral gevierd omdat hij de vijand 'buiten de deur wist te houden'. Het fundament van het Noord-Ko- reaanse regime is de Grote Strijd tegen imperialisten. Die begon toen Japan Korea hardhandig kolo niseerde. Daarop volgden de VS die in het zuiden een pro-Ameri kaanse regering installeerde. De vijand is voor de Noord-Korea- nen nog altijd springlevend: met een leger van zo'n 28.000 man zijn de VS aanwezig op het zuide lijk deel van 'hun' Korea, waar de Amerikanen ook nog regelmatig grote oefeningen houden. De ont zegging eigen wapenprogram ma's te mogen ontwikkelen, wordt in Noord-Korea ook als be wijs gezien dat de VS de Korea- nen hun soevereiniteit niet gunt. Pyongyang voert nog steeds zijn 'songun'-politiek: leger boven al les. De allerbelangrijkste voor waarde voor het voortbestaan van het onafhankelijke Noord-Korea, is het buiten houden van de vij and. Dus wordt er oorlogstaal ge bezigd als vreemdelingen zich dreigen te bemoeien met soeverei ne zaken. Invasie van andere lan den is geen onderdeel van songun, maar mocht er een vinger worden uitgestoken dan slaat Noord-Ko rea keihard terug, zeggen ze. Noord-Korea begrijpt wel dat een militaire actie zelfmoord bete kent. Voor het regime - gebaseerd op strijd - is het uitspelen van de status quo het gunstigst: zonder vijand heeft de Kim-familie im mers geen bestaansrecht. /buitenland Video van alle kernproeven ooit door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - De 15-jarige Ibrahim Yalcinkaya had net een bijbaantje gevonden bij een kebabshop in Reyhanli, dichtbij de Syrische grens. Voor nog geen drie euro per dag bracht hij kebab rond. Maan dag fietste hij met een bestelling naar de grensovergang Cilvegozu. Hij overleefde de trip niet. Ibrahim behoort tot de veertien slachtoffers die maandag om het leven kwamen bij de explosie aan de Tlirks-Syrische grens. Gisteren werd hij begraven. De explosie is nog door veel vraag tekens omgeven. De Tlirkse autori teiten zijn op zoek naar drie ver dachten - twee mannen en een vrouw - die maandag een grijze auto met Syrisch kenteken bij de grensovergang achter hebben gela ten. Op de camerabeelden is te zien hoe de auto na twintig minu ten ontploft: met enorme paniek, veertien dodelijke slachtoffers en bijna dertig gewonden tot gevolg. „Dit is een terroristische daad, zeer waarschijnlijk uitgevoerd door een Syriër", stelde minister van Binnenlandse Zaken Muam- mer Güler gisteren tijdens een persconferentie. Maar volgens terreurexpert Nihat Ali Ozcan zijn er nogal wat 'ver dachten'. „Is dit het werk van As sad, van de verschillende opposi tiegroepen, van criminele war lords, of anderen die Tlirkije in het conflict willen trekken?" De situatie aan de andere zijde van de grens is complex, zo stelt hij. Zo zijn er spanningen tussen de aan al-Qaeda gelieerde Jabhat al-Nusra en het Vrije Syrische Le ger. Het radicale Jabhat al-Nusra zou de afgelopen dagen ook de grootste dam in het land hebben veroverd. Ozcan: „Veel grensgebied is in handen van de oppositie, maar wie dat precies zijn, is vaak niet duidelijk." Tlirkije kondigde gisteren al aan de controles bij de grensovergan gen aan te scherpen. Bij de betref fende grensovergang was weinig tot geen controle. Het is niet de eerste keer dat het geweld de grens overslaat. In okto ber kwamen vijf mensen, onder wie drie kinderen, in het dorp Ak- cakale om het leven na een mor tieraanval. Turkije antwoordde met gerichte raketaanvallen. In juni liep de spanning tussen de vroegere bondgenoten ook al op toen Syrische troepen een Tlirkse straaljager - boven internationale wateren - uit de lucht schoten. Door de groeiende dreiging uit Sy rië riep Turkije de hulp van de NAVO in. Sinds vorige maand staan nu - dichtbij de grens - Ne derlandse, Duitse en Amerikaan se Patriotraketinstallaties. Klaar om een aanval uit Syrië te onder scheppen. Sinds de onrust begon hebben 170.000 Syriërs hun toevlucht ge nomen tot het buurland. Velen verblijven in enorme kampen in de grensprovincies. In Turkije zelf groeit de kritiek op de overheid. Nihat Ali Ozcan: „Het volk keert zich meer en meer tegen het over heidsbeleid, tegen het steunen van de oppositie. De Tlirkse rege ring zelf had nooit gedacht dat As sad het zo lang vol zou houden." Veel vragen rond explosie die veertien mensen het le ven kostte bij grensover gang met Syrië. Lijstje met mogelijke ver dachten varieert van Assad en oppositiegroepen tot cri minele warlords. it uit z'n slof aan de grens met Zuid-Korea, vlak na de derde atoomproef van het /AFP V«st balie" Internet doet 't gewoon MILAAN Nicolö Pollari, ex-chef van de Italiaanse inlichtingendienst, moet tien jaar de cel in. Hij is schuldig bevonden aan de ont voering van imam Abu Omar in 2003. Omar werd in Milaan ontvoerd en naar Egypte ge bracht, waar hij jarenlang werd vastgehouden en gemarteld. CORSICANA Een 58-jarige man is maandag vrijgelaten nadat hij 29 jaar on schuldig vast zat. De rechter in Corsicana, Texas, sprak de man vrij nadat nieuw DNA-bewijs een andere dader aanwees. Randolph Arledge werd in 1984 veroordeeld tot 99 jaar cel voor de moord op een vrouw. KRONACH Een vrouw in de Duitse plaats Kronach, die haar 13 honden moest afstaan vanwege het niet goed verzorgen van de die ren, heeft tien van haar hon den doodgeschoten en sloeg daarna de hand aan zichzelf. Ze deed dat op het moment dat de honden werden opgehaald. BRUSSEL De EU zal de ontwikkelingssa menwerking met het Afrikaan se land Mali volledig hervat ten. De EU waardeert daarmee de stappen die de Malinese re gering zet om de democratie en stabiliteit te herstellen. De samenwerking was opgeschort na de staatsgreep in maart 2012. CHICAGO Twee bendeleden van 18 en 20 jaar zijn opgepakt voor de moord op Hadiya Pendleton. Het 15-jari ge meisje werd eind januari dood geschoten toen ze met vrienden schuilde voor de regen in een park in Chicago. Een week eerder trad Hadiya nog op tijdens de in auguratie van president Obama. NEW YORK Het dodental als gevolg van de burgeroorlog in Syrië nadert de 70.000. Dit heeft de Hoge Com missaris voor de mensenrechten van de VN, Navi Pillay, gisteren gezegd in de Veiligheidsraad. Zij riep de raad opnieuw op de situa tie in Syrië door te verwijzen naar het Internationaal Strafhof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9