Commando die Osama bin Laden doodde, heeft financiële zorgen 'Duidelijk dat sancties tegen het noorden niet werken' KERNPROEF 8 BUITENLAND Brede veroordeling van Noord-Korea na derde ondergrondse kernproef. Maar wat voor explosie was het? tkpn Waarschuwingen van enige bondgenoot China door be wind in Pyongyang gene geerd. The Shooter heeft, omdat hij zijn contract niet uitdiende, geen recht op een uitkering of pensioen. TV-kijken zoals het jou uitkomt met Interactieve TV Plutonium of uranium, is de vraag door onze .redactie buitenland SEOUL - Ondanks een ferme waar schuwing van de Chinese bondge noot om géén nucleaire test te doen, heeft Noord-Korea gister ochtend toch een ondergrondse kernproef gehouden. Die verliep 'perfect', zo liet het bewind in Pyongyang trots weten. Het was de derde keer na de kernproeven in 2006 en 2009 dat Noord-Korea een atoombom tot ontploffing bracht. Alle permanente leden van de Vei ligheidsraad - China, Frankrijk, Groot-Brittannië, Rusland en de VS - hebben de proef snel en uitdrukkelijk veroordeeld. China geldt als laatste bondgenoot van het regime van Kim Jong-un die in december 2011 de macht van zijn vader erfde. China en Rusland willen dat Noord-Korea stopt met zijn kern programma en terugkeert naar de onderhandelingstafel. China ont bood de Noord-Koreaanse ambas sadeur om hem het ongenoegen van Peking te laten horen. Het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken riep Pyongyang op 'niet langer in woord of daad de si tuatie te verslechteren en zo snel mogelijk terug te keren op het juiste pad van de dialoog en het onderlinge overleg'. Maar terwijl het wereldwijd ver oordelingen regent, vragen specia listen zich af óf en met hoeveel plutonium de explosie tot stand werd gebracht. Volgens westerse inlichtingendiensten zouden de Noord-Koreanen over genoeg nu cleair materiaal beschikken voor vier tot acht kernproeven. Aange zien de reactor waar het pluto nium wordt vervaardigd al een tijdje stil ligt, zou het regiem van de nieuwe leider Kim Jong-un uit de reserves putten om indruk te maken, zo vermoeden waarne mers. Tenzij de Noord-Koreanen nu kunnen beschikken over ver rijkt uranium. Dat zou een nieu we technische doorbraak beteke nen en politiek een nieuwe troef kaart zijn voor Kim Jong-un. Dat Noord-Korea technisch grote stappen zet op het gebeid van zijn bewapening, werd al twee jaar ge leden gemeld door de Amerikaan se atoomgeleerde Siegfried Hacker. Na een bezoek aan het nu cleaire complex Youngbyon, even ten noorden van Pyongyang, ver klaarde hij 'verbijsterd' te zijn over de hypermoderne installa ties die hij had mogen bezoeken. Hacker wist ook te melden dat er andere verrijkingsinstallaties moesten zijn, onzichtbaar voor Amerikaanse spionagesatellieten. Politieke waarnemers menen dat de Noord-Koreanen een gecalcu leerd risico nemen met dit machtsvertoon. Het is vooral be doeld om de buitenwereld af te schrikken het land aan te vallen. Bijzonder aan de timing van de atoomproef is ook dat die bijna sa menvalt met de State of the Union-toespraak (de Amerikaanse 'troonrede') van president Oba- ma. Hij zou zich juist sterk maken voor een gedeeltelijke ontmante ling van het Amerikaanse kernwa penarsenaal. Overigens is het nog niet zo ver dat Noord-Korea nu ook kernwa pens kan afschieten zoals de mili taire grootmachten dat al heel lang kunnen. De technologie van het bewind in Pyongyang zou nog niet zo ver zijn ontwikkeld dat men kernkoppen kan fabrice ren voor raketten. De geteste bom men zouden tot nog toe niet de kracht benaderen van de atoom bom die de Amerikanen in 1945 boven het Japanse Nagasaki lieten afgaan. De eerste aanwijzing voor de proef was een aardbeving, die ongeveer de kracht van 5 op de schaal van Richter moet hebben gehad. door onze correspondent Bas Verbeek SEOEL - Even nadat er gisteren een aardbeving van 5,1 op de schaal van Richter werd geconstateerd, bevestigde het Noord-Koreaanse staatspersbureau dat 'er veilig en perfect een nucleaire test is uitge voerd'. De onlangs verkozen Zuid- -Koreaanse president Park Geun-hye, die later deze maand aantreedt, noemde de test een be dreiging voor de vrede op het schiereiland. „Het belemmert het proces naar vertrouwen en vreed zame samenwerking", voegde ze daaraan toe. „Het is duidelijk dat sancties niet werken", conclu deert Yang Moo-jin, professor aan de universiteit voor Noord-Kore aanse studies in Seoel. „Het duurt langer om dialoog en samenwer king op te bouwen, maar dat zal uiteindelijk wel de oplossing zijn, ook voor het nucleaire probleem." Yang ziet ook dat het nucleaire probleem nu alleen maar groeit „Deze succesvolle test is zeker een stap vooruit voor Noord-Korea", zegt hij. „De bom moet zeker een kracht van acht kiloton hebben ge had. Dat is twee keer zoveel als bij de vorige test Het lijkt op een plu- toniumtest die best nog eens een vervolgtest kan krijgen." Een Noord-Koreaanse militair schiet stalinistische land. foto Mark Ralston/AFP Overal in huis tv-kijken op je laptop, tablet of smartphone Met een druk op de knop een programma even op pauze zetten Op 2 tv's tegelijk programma's opnemen tot maar liefst 200 uur kpn.com kpn winkel 08ÖÖ 0115 door onze redactie buitenland WASHINGTON - Nachtmerries heeft de man die Osama bin Laden in zijn villa in het Pakistaanse Abbot- tabad neerschoot. Het zijn echter niet de dramatische gebeurtenis sen van bijna twee jaar geleden die het lid van de elite-eenheid Navy Seal Team 6 uit zijn slaap houdt, maar financiële zorgen. De voormalige militair, die zes tien jaar voor het leger werkte, stopte eind vorig jaar om gezond heidsredenen. Omdat hij zijn con tract niet uitdiende, krijgt hij geen uitkering, geen pensioen en ook geen gezondheidszorg van de overheid. Het lukt hem boven dien maar niet om een baan te vinden. Alleen binnen de kleine kring van elite-militairen krijgt hij erkenning. In het Amerikaanse blad Esquire vertelt de militair zijn verhaal. Hij wil onbekend blijven, dus duidt het blad hem aan met the Shooter, de schutter. Interviewer Phil Bronstein schrijft verontwaardigd dat de man die vele jaren gevaarlij ke missies heeft uitgevoerd nu door de overheid in de steek wordt gelaten. De militair lijdt aan artritis, oog letsel, peesontsteking en heeft ka potte knieschijven. „Hij heeft enorme risico's genomen, maar wordt er nu niet voor beloond", zegt de vader van the Shooter in Es- quire. Geld verdienen door het schrijven van een boek over het doden van Bin Laden zoals zijn makker Matt Bissonnette heeft ge daan, wil de ex-commando niet. Dit is in strijd met de code van zwijgzaamheid, die door Bisson nette is doorbroken. De man die zich uit liefdesver driet bij de marine had aange meld en wiens huwelijk op de klippen is gelopen omdat hij 300 dagen per jaar van huis was, ziet nu geen toekomst meer. Een woordvoerder van de US Navy reageert afhoudend op het interview: „We nemen de veilig heid en het welzijn van onze men sen serieus, maar zonder meer in formatie over dit specifieke geval is niet te zeggen in hoeverre ons programma om mensen die uit dienst gaan te begeleiden, succes vol is." kpn doet 't gewoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8