CDA houdt discussie over wonen in Sluis 50% korting I 'Financiering Waterdunen verdacht' I I I 'Proberen het beste uit mensen te halen' L* SMELTKROES DOW Speciale aanbieding 24 maanden op een abonnement én een Samsung Galaxy ACE t.w.v.C 299,-gratis! Vodafone Voordeel Web Bestel snel op www.vodafone.nl/pzc 28 ZEEUWS-VLAANDEREN De paalhoofden langs de West- Zeeuws-Vlaamse kust krijgen een opknapbeurt. vodafone SAMSUNG Voorvragen en meer informatie beL 0900-0603 'tMWwrek) Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er ruim 400 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag Nina Jaksic. Zij heeft drie nationaliteiten: Nederlands, Servisch en Kroatisch. door Harmen van der Werf Ze wilde graag naar de grote stad. Weg uit Ter neuzen, naar Amster dam. Sinds april vorig jaaf is Nina Jaksic (24) terug. Al thans, ze werkt als personeelsadvi- seur - officieel als human resour ce-specialist - bij het Dow-servi cecentrum BPSC. „Ik héb eerst bij mijn ouders in Terneuzen ge woond. Sinds een maand woon ik in het centrum van Middelburg. Het is Amsterdam in het klein, er heerst dezelfde sfeer." Hoe anders had het leven van Ni- na kunnen lopen, als haar vader in 1991 niet een cruciale beslissing had genomen. Hij werkte als inge nieur bij het Joegoslavische leger. „Het rommelde al in het land", vertelt Nina uit de overlevering. „Wij woonden in Servië, in de hoofdstad Belgrado. Mijn vader is Kroaat, mijn moeder is opge groeid in Belgrado, maar is deels Sloveens. Zo'n beetje alle verschil len in voormalig Joegoslavië zie je terug in mijn ouders. Mijn vader voelde aan dat er iets ging gebeu ren. Hij wist dat hij als Kroaat waarschijnlijk het eerst naar het front zou worden gestuurd. En hij yertrok, naar Nederland, om aan de Technische Universiteit Delft een postmaster-opleiding te doen. Eind 1991 zijn mijn moeder en ik ook naar Nederland geko men. Ik was drie jaar." De familie Jaksic bleef en kreeg een verblijfsvergunning. Vanuit Delft via Oud-Beijerland beland de het gezin in Terneuzen. Nina's ouders en broertje wonen er nog altijd. Nina vertrok in 2007 naar Amsterdam, om aan de Universi teit van Amsterdam psychologie te studeren. In 2011 studeerde ze af, met als specialisatie sociale psy chologie. „Ik heb vervolgens een halfjaar in de horeca gewerkt en veel gesolliciteerd, maar het was best lastig in Amsterdam een baan te vinden. Puur onderzoek wilde ik niet doen. Dat ligt me niet zo. Ik wilde graag human re- Nina Jaksic, afgestudeerd sociaal psychologe. source management doen, maar ja, op één vacature kwamen wel tweehonderd reacties. En dan viel ik snel af, omdat ik geen werkerva ring had." Nina zocht contact met Dow, voor een traineeship. En zo is ze uiteindelijk bij het BPSC te recht gekomen. In Amsterdam liep Nina eerder stage bij de gezondheids dienst GGD. Ze heeft er veel geleerd. „Er heerste wel een beet je een geitenwollensokkensfeer. Hier, in het bedrijfsleven, gaat al les sneller. En het BPSC is een jon ge organisatje die veel kansen biedt. Mijn eerste taak was van al le banen functieomschrijvingen te maken. Ik heb daarvoor alle ma nagers geïnterviewd. En ik heb ge werkt aan een logische salaris structuur. Nu ben ik onder meer bezig met carrièreplanning en -ontwikkeling, zodat medewer kers op basis van hun vaardighe den kunnen doorgroeien." Nina omschrijft Terneuzen als 'een niet al te bruisende stad', maar bij het BPSC heeft zij haar plekje gevonden. „Het internatio nale, de verschillende culturen, trekt me aan, zoals dat in Amster dam me aantrok." En heeft ze nog wat aan haar studie psychologie? „In psychologie ligt de focus op mensen, op menselijk gedrag. In mijn werk help ik mensen het bes te uit zichzelf te halen." OOSTBURC - Het CDA Sluis houdt dinsdag 19 februari een discussie- en inspraakavond over alle aspec ten van wonen in de gemeente Sluis. De gemeenteraadsfractie van het CDA wil de uitkomsten en ervaringen van de avond mee nemen tijdens het vaststellen van een gemeentelijke woonvisie, ko mend voorjaar. Vertegenwoordigers vanuit de wo ningmarkt en de gemeente en be zoekers kunnen reageren op stel lingen. Die gaan onder meer over starterswoningen ('bouw daarvan helpt om jongeren in de regio te behouden'), nieuwbouw ('moet in alle kernen mogelijk zijn'), hu ren ('er zijn nu voldoende moge lijkheden'), nieuwbouw ('ver plicht levensloopbestendig ma ken') en generaties ('er is voor ie dereen genoeg aanbod in de ge meente Sluis'). Bezoekers mogen ook zelf stellingen bedenken en inbrengen. De bijeenkomst vindt plaats in het dorpshuis van Sint Kruis, aan het Schoolpad. Aanvang is om 19.30 uur. Zonder paalhoofd door Frank Cijsel TERNEUZEN - De paalhoofden op het strand zijn vijfhonderd jaar oud en horen daarmee bij het oudste culturele erfgoed van Zuid-Nederland. Ze zijn officieel beschermd: de paalhoofden beho ren tot het Zeeuws Stranderfgoed en zijn opgenomen in de Zeeuw se Canon. Niet voor niets: dit type golfbrekers is alleen in Zee land te vinden. De palen zijn dankbare objecten om op de foto te zetten. Ze horen bij het Zeeuwse landschap. Er om heen ontstaan ondiepten en klei ne kreekjes, wat zorgt voor een ge varieerd bodemleven. Je zou bijna vergeten dat ze ook nog gewoon 'in functie' zijn. Handhaving van de kustlijn door het strand op z'n plek te houden: daarvoor zijn de paalhoofden ooit aangelegd. „Zonder de paalhoof den zou de kust afslijten met alle nare gevolgen vandien", weet Walter van Damme, opzichter bij Waterschap Scheldestromen. „Door de paalhoofden blijft de sterke stroom weg van de kust. De palen breken die stroom. Ze voorkomen heel veel schade." Verwaarlozing van de paalhoof den is dan ook uit den boze, weet Van Damme. „Na elke storm doe ik een controle langs de hele kust." Eens per jaar worden versle ten palen vervangen. Zo ook nu. De klus wordt bij laag tij uitge voerd door aannemingsbedrijf De Bokx uit Terneuzen. DE LAATSTE PALEN STAAN WAT HOGER Op het West-Zeeuws-Vlaamse strand staan om de tweehonderd meter pa len om de werking van de gétijdenstroom af te zwakkén. Als ze dichter bij elkaar zouden staan, zou er kolkwerking ontstaan. Gedeputeerde Staten besloten in november 2005 om de Zeeuwse paal hoofden op de lijst van Cultureel Erfgoed te plaatsen. Bij veel paalhoofden is, zeker bij laag water, góed.te zien dat de twee laat ste palen aan de zeezijde hoger staan dan de rest van de palen. Zo weet de scheepvaart waar de palenrij eindigt. door Martijn de Koning BRESKENS - De Partij voor Zeeland wil van Gedeputeerde Staten alles weten over de voorgenomen fi nanciering van recreatie- en na tuurproject Waterdunen bij Groe- de. De provincie presenteerde on langs een exploitatieplan met daarin de geplande uitgaven en verwachte inkomsten. Realisatie van Waterdunen kost de provincie zo'n 80 miljoen eu ro. Een aanzienlijk deel van de in komsten moet komen uit een pot je dat dient voor natuuraanleg in en rond de Westerschelde: zo'n 28 miljoen euro. Komt dat geld er wel (helemaal), vraagt Statenlid Francois Babijn zich af, nu Water dunen minder dan verwacht mee telt als compensatie voor verdie- .1111-07:21 Min SMS Internet* Normaal Actieprijs 60 40 200 Mb €?&,- €15,- 120 80 200 Mb €17,50 0 co T— 120 300 Mb c^cr,- €20,- Het gemiddelde verbruik in Nederland ligt op ongeveer 200 Mb p/mnd. Bron: Opta Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7.50 en altijd in combinatie met een toestel Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30.-. Zolang de voorraad strekt Aan Mobiel Internet zijn geen aansluitkosten verbon den. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden ping van de zeearm? Babijn vraagt zich hetzelfde af voor bij dragen vanuit Europa (3 ton) en de gemeente Sluis (1,2 miljoen eu ro, deels in grond). Het Statenlid laat doorschemeren dat hij de provincie van een staal tje 'creatief boekhouden' ver denkt. „Er wordt net zo lang ge schoven tot het exploitatieplan weer sluit." EF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64