Sanering Kanaalpolder 'TNT of Post duurder en eerder klaar Stagiaire D'Oekse Leute op zomerse toer almanak Tip? redactie@pzc.nl Habemus Papam 26 ZEEUWS-VLAANDE Carnaval is gisteren afgesloten met verschillende boerenbruiloften. In Kloosterzande was de laatste stoet. Regelmatig heeft dit dagblad sta giairs over de vloer. Van tevoren ko men ze meestal kennismaken op de redactie. Ook de Goese redactie mag zich weer heugen in tijdelijke versterking vanuit de school voor Journalistiek in Tilburg. De sta giaire in kwestie wilde weten wan neer het schikte om langs te komen. „Oh, en waar moet ik zijn?", toonde ze zich alvast een goed vragenstel- ster. Toen ze daags daarna binnen stapte, trof ze twee collega's die ter ontspanning een potje stonden te ta feltennissen. „Is dit de PZC?", vroeg de journaliste-in-spé. „Nee, dit is de pingpongvereniging", zei één van de twee met een stalen gezicht. Ze liep rood aan. „Neem me niet kwalijk, dan kijk ik even verder." WOENSDAG Ernst Jan Rozendaal Ik mag van gereformeerde huize zijn, toch laat het te rugtreden van paus Bene- dictus XVI mij allerminst koud. Ik ben dol op verhalen over de katholieke kerk, vooral als ze zich afspelen in het mo numentale Rome. Van de carna valsparade aan geestelijken die in de loop der eeuwen als plaatsvervanger van God op aar de zijn gezien tot aan de maffio se intriges in Vaticaanstad. De afgelopen dagen was het dus genieten. Gulzig las ik maandag alle tweets over de pontifexit en de paapdicatie. 's Avonds zapte ik van De We reld Draait Door via het Jour naal en Nieuwsuur naar Pauw Witteman. Overal lieten des kundigen hun licht schijnen over de eerste paus in zeshon derd jaar die levend afscheid neemt van zijn ambt. Gisteren spelde ik alle kranten. Gretig las ik de speculaties over mogelijke opvolgers. De conser vatieve Joseph Ratzinger heeft het imago van de Roomse kerk geen goed gedaan. De hoop van menige Vaticaanwatcher is daarom gevestigd op Peter Turkson, de zwarte aartsbis schop van Ghana, die als een ge- jurkte Obama de broodnodige vernieuwing zou kunnen be werkstelligen. Streef dan Ame rika meteen voorbij en kies een vrouw, zou ik zeggen. Het verbaast me niks als de slu we Benedictus dat al heeft voor bereid. Hij wil wat goedmaken. Geografisch gezien is na Polen en Duitsland nu Nederland aan de beurt om een paus te leve ren. Anders dan op sociale me dia wordt gesuggereerd, denk ik niet dat de protestantse Bea trix is benaderd. Is het toeval dat de paus zijn terugtreden be kendmaakt op de eerste werk dag na het officiële afscheid van onze commissaris van de koningin? Geboren in Brabant en dus katholiek. In tegenstel ling tot Benedictus is communi catie haar sterke punt. Ze vere nigt mensen. Ze weet hoe het is kantoor te houden in een ab dij. De door Ratzinger verket terde homo's lopen vast en ze ker met haar weg. Ze is een zegen voor Rome. Let op mijn woorden. Al op 1 maart klinkt het habemus pa pam. We hebben een nieuwe. Karla Paus! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns HOEK - Toneelvereniging D'Oekse Leute gaat met het stuk 'Badman word ik al bruin?" op de zomerse toer. Het blijspel is geschreven door Aad Caspers en speelt bij een verhuurbedrijf aan de Zeeuws-Vlaamse kust Vrijdag is de pre mière in het dorpshuis van Hoek. Ook komende zaterdag én vrijdag 22 en za terdag 23 februari is daar het stuk te zien (20.00 uur), foto Mark Neelemans PHILIPPINE - De sanering van de zwaarvervuilde voormalige stort plaats in de Kanaalpolder bij Phi lippine valt duurder uit. De kos ten komen uit op 3,1 miljoen euro in plaats van de eerder geraamde 2,8 miljoen euro. Daar staat tegen over dat de sanering eerder afge rond zal zijn dan de provincie Zee land verwachtte, in 2023 in plaats van 2038. Op de oude (particuliere) vuilnis belt, die al in 1977 is gesloten, is in de jaren zestig en zeventig che misch afval gestort. Dat was inder tijd niet illegaal. De bedrijven die het afval leverden, zijn ook niet vervolgd. De provincie draait met Delta Milieu en de gemeente Ter- neuzen op voor de kosten. Delta Milieu en Terneuzen hebben al 1,8 miljoen euro overgemaakt aan de provincie, die de rest betaalt. De kostenoverschrijding met 0,3 miljoen euro vloeit voort uit een duurdere aanbesteding. De stort plaats wordt met een laag grond afgedekt. De grondwatersanering en het in de toekomst tegengaan van grondwatervervuiling vergen de meeste tijd. Het bedrijf dat de ze klus uitvoert, heeft aangegeven in 2023 klaar te kunnen zijn. Dat is een meevaller bij een financiële tegenvaller. De provincie ging uit van 2038. door Harmen van der Werf WESTDORPE - Het is de schrik van menig automobilist in de winter. Op het dak van vrachtwagens blijft nogal eens sneeuw of ijs lig gen, wat er onderweg af kan val len. Het gebeurde Angela de Huls ter uit Terneuzen 24 januari op de Scheldeboulevard in Terneuzen. Ze reed in de auto van haar moe der, Betsy de Deckere. Bij het op trekken van een vrachtauto voor haar schoof ijs van het dak, dat op de voorruit van haar moeders au to belandde. Het resultaat: een flinke barst. „Het was een vrachtauto van TNT of PostNL", vertelt Betsy, „en ik heb contact gezocht met PostNL om een claim in te dienen. Maar Peet van de Zestigvoet (Piet van Geertruij) en Fielomieneke van de Meulenpad (Mien van Hoek-Willaert) werden in Clinge in de onecht verbonden, foto Camile Schelstraete Moe, maar nog door Romain van Damme HULST - In Vossenrijk Hulst toog gisteren voor de 41e keer de bonte folkloristische stoet van de Boe renbruiloft door de binnenstad. De traditie begon in 1973 en is tot op de dag van vandaag groten deels ongewijzigd van opzet. Gro tendeels, want kreeg het eerste bruidspaar in 1973 nog varkens koppen cadeau op hun 'resepsie', tegenwoordig zijn de huwelijksca deaus iets praktischer: boerenkool of een doos scharreleieren bijvoor beeld. Als het niaar ludiek is. De rest is hetzelfde gebleven; het bruidspaar wordt in een paarden- koets door de stad gereden, ge volgd door bruidsmeisjes en brui loftsgasten en toegezwaaid door het publiek. Het paar wordt in het stadhuis van Hulst in de onecht verbonden, geeft een receptie voor burgers, boeren en buitenlui en trakteert op krentenbrood. De bruiloftsgasten zijn allemaal ge stoken in traditionele kledij. De kleding wordt verzameld en ver huurd door het echtpaar Truij- man in Hulst. Jos Truijman is daarnaast al jaren voorzitter van de club die de boerenbruiloft op touw zet. „Het stel moet wel leu tig bij elkaar passen. Bovendien moeten het echte Hulstenaars én fervente carnavallers zijn." Dit jaar mocht 'paster' Levinus, bijgestaan door Prins Carolus X en zijn raad van elf, weer twee be kende Hulstenaren in de onecht verbinden. Voor hem verschenen Hendricus Hypolitus Vulcanus, bijgenaamd 'ut Komediantje' (Henk Janssen) en zijn bruid Lien- tje van Klaine Piet, bijgenaamd 'ut Confituurke' (Jacqueline van Gessel). Ze kregen huwelijksles sen opgespeld en het 'waiwaoter' werd via de iPad digitaal gespren keld. Of de huwelijken ook gecon sumeerd worden, daar zegt de tra ditie niks over... Ondertussen beleefde Klooster zande pas het hoogtepunt van car naval: de optocht. Die stoet heeft als voordeel de enige op die dag in Zeeuws-Vlaanderen te zijn, waardoor wagenbouwers geen an dere keus hebben dan daar mee te doen. Het zorgt ervoor dat Kloos terzande traditiegetrouw één van de grootste stoeten van de provin cie heeft. Voor veel deelnemers was het het vierde optreden in evenveel dagen. Het mocht de pret niet drukken. En de dorst was net zo groot als op dag één... www.pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62