1765 O Hf 50% kor1 tina D Ouwerkerkse schout was twee keer dronken SCHOUWEN-DUIVELAND 31 HUISNAAM SCHELVERINGE Speciale aanbieding 24 maanden kilIVj €20,A op een abonnement én een Samsung Galaxy ACE t.w.v. 299,- gratis! Vodafone Voordeel Web Bestel snel op www.vodafone.nl/pzc Schouwen-Duiveland kent veel panden en boten met namen. In deze serie worden ze verklaard. RETOUR I a 1b S l a I Min f\\J 1 l MmI 360 Shop Music Sl!-. Martft Wct> £jxr,- Voor vragen en meer informatie bel 0900-0603 114 9e WOENSDAG 13 FEBRUARI 2013 Waar Schelveringe stroomde door Marijke Vael BURGH-HAAMSTEDE - Om zich voort te bewegen is hij afhankelijk van rollator of scootmobiel. Dat weerhoudt Jan Berman er niet van in zijn tuin te werken. „Het is een beetje behelpen maar ik doe het nog met plezier", lacht de bijna 89-jarige Haamstedenaar die eind jaren negentig werd ge troffen door de ziekte van Parkin son. Hoewel hij het grootste deel van zijn werkzame leven actief was als directeur van een Rotter damse instelling voor opvang en behandeling van probleemjonge ren, stamt Berman uit een Ouwer- kerkse boerenfamilie. Dat verloochent zich niet. In de tuin achter zijn woning aan de Ho- gezoom verbouwt Berman onder meer prei, sla en tomaten. Groen ten die er ook in droge perioden goed bij staan. Dankzij onderaards water, waarschijnlijk afkomstig uit de Schelveringe, een voormalige kreek waarnaar zijn huis is ge noemd. „Toen ik in 1987 een bron liet slaan om de tuin te besproeien kwamen behalve water ook schelp jes naar boven", vertelt hij. Een ge geven dat aansluit op het boek 'Duizend jaar duinvorming en duingebruik op een Zeeuws ei- Bij een foto van de familieboerderij staan in het boek Genealogie Berman enkele wetenswaardigheden over Leendert Berman, die in 1765 schout van Ouwerkerk werd. land'. Daarin vermeldt Frans Beek man dat mr. Jacob Verheye van Cit- ters in ongeveer 1300 de Schel veringe intekende op een land kaart. Een brede stroom die tussen de duinen en de eilandjes lag, die later de polder Schouwen vorm den. Ofwel tussen de huidige Ho- gezoom en Lagezoom én (ter hoog te van de Meeldijk) tussen Haam stede en Burghsluis. Toen Jan Berman en zijn vrouw Margriet van der Werf in 1984 de woning aan de Hogezoom koch ten, stond Schelveringe reeds als huisnaam op de gevel. „Een pretti ge naam", vindt Jan. „Al is volgens mij nooit onomstotelijk vastge steld dat de Schelveringe precies op deze locatie lag. Berman en zijn vrouw ontdekten het te koop staande pand tijdens een weekend in hun stacaravan in Burgh-Haamstede. „Wij woonden in Rotterdam maar waren in onze vrije tijd vaak op Schouwen-Duive land." Het eiland van Jan zijn roots. „Mijn voorouders woonden reeds in de 17e eeuw op een boer derij in Ouwerkerk." Ook Jans va der, Jacobus Berman, werd daar ge boren aan de Stelweg/Molenweg, een hoeve die tijdens de Waters noodramp verloren ging. „Hij trouwde met een Zuid-Bevelandse en werd geen boer maar veilig heidsbeambte bij de Spoorwegen." Daarom zag Jan Berman het le venslicht in Kapelle-Biezelinge. Maar na zijn pensionering keerde hij met echtgenote terug naar het eiland van zijn familie. Zijn huis aan de Hogezoom werd in i960 ge bouwd voor Piet Hanse. Margriet en Jan Berman, die vier kinderen kregen, kochten het pand na Han- se's overlijden. „Een mooi huis met veel grond. We hadden hier paarden en schapen", glimlacht de weduwnaar die zo lang mogelijk in Schelveringe wil blijven wonen. BURGH-HAAMSTEDE - Als graaf Flo- ris V in 1291 geen oorkonde had la ten opstellen van zijn ingreep in de Schouwse waterstaatorganisatie, was waarschijnlijk nooit vast ge legd waar de voormalige kreek Schelveringe precies lag. De graaf bepaalde dat de 'vijf ses- tendele van Scouden binnen de Scelveringhen van Borch ane' moesten samenwerken bij de ver dediging tegen het buitenwater. Mr. Jacob Verheye van Citters leid de uit de oorkonde de ligging af van de kreek Schelveringe en teken de die in op een landkaart: tussen de eilandjes, die de latere polder Schouwen vormden, en de duinen. Ofwel tussen de huidige Hoge zoom en Lagezoom. De Schelverin ge verdween in de loop van de tijd onder de grond, maar de naam van de kreek prijkt nog altijd op de wo ning van Jan Berman aan de Hoge zoom. Binnen toont de Haamste denaar het boek Genealogie Ber man, de geschiedenis van zijn Ou- werkerks voorgeslacht. Bij een foto van de familieboerderij staan we tenswaardigheden over Leendert Berman, die in 1765 schout van Ou werkerk werd. In zijn jonge jaren ging de schout zelf ook wel eens over de schreef, zo blijkt. Zo werd hij in de periode tussen 1727 en 1730 twee keer 'gecensureerd' van wege openbare dronkenschap. Behalve boeren en hoogwaardig heidsbekleders bracht het geslacht Berman ook molenaars voort. Zij lieten de korenmolen bouwen die tot op de dag van vandaag in Nieu- werkerk staat. Jan Berman: „In 1987 liet ik een bron slaan om de tuin te besproeien. Behalve grond en water kwamen ook schelp jes naar boven." foto Dirk-Jan Gjeltema vodafone 1 S.illt? 07:21 f| Actievoorwaarden: J samsung.com/ V promotion SMS Internet* Normaal Actieprijs 60 40 200 Mb €>€(- €15,- 120 180 80 120 200 Mb 300 Mb €,3£- €17,50 €20,- Het gemiddelde verbruik in Nederland ligt op ongeveer 200 Mb p/mnd. Bron: Opta Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7,50 en altijd in combinatie met een toestel. Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30 - Zolang de voorraad strekt. Aan Mobiel Internet zijn geen aansluitkosten verbon den. Alleen online verkrijgbaar Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53