PORTUGAL FindusJ Ook Rugpoli dupe arts Beef Lasagne 4 BINNENLAND VLEESFRAUDE uitleg In een complexe keten is gefraudeerd met vlees. Controle op Vleesverwisseling' is zeldzaam. ONTDEK DE COSTA PRATA Vragen D66 over landbouwsubsidie Beatrix tekent akte even na tienen Eind maart eind aan dubbel opstaptarief D66 en CL sceptisch over leenstelsel 77 f \aÊÊÜtmÊÊ .1 va €529,- www.priaaaverareizen.nl of 010-2452555 it Maar een paardenbiefstukje op de kaart? Dat vertellen ouders liever niet DEN HAAG D66 in de Tweede Kamer wil opheldering van staatsse cretaris van Economische Zaken Sharon Dijksma over de besteding van Europese landbouwsubsidies in Ne derland. In Kamervragen vraagt D66 onder meer welk deel van het totale sub sidiebedrag (978 miljoen eu ro in 2011) de afgelopen vijf jaar echt is gebruikt voor landbouw en welk deel naar heel andere doelen is ge gaan. Een serie verhalen in deze krant toonde vorige week aan dat veel landbouw- subsidiegeld niet bij boeren terechtkomt. AMSTERDAM Koningin Beatrix tekent haar Akte van Abdicatie in de Mozeszaal van het Ko ninklijk Paleis in Amster dam. Dat gebeurt op 30 april tussen 10 en 10.30 uur. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst bekendgemaakt Aansluitend verschijnt ko ning Willem-Alexander met koningin Maxima en prinses Beatrix op het paleisbalkon. Zowel Beatrix als Willem- Alexander houdt dan een korte toespraak. De inhuldi ging van de nieuwe koning volgt 's middags in de Nieu we Kerk. Daar legt Wil- lem-Alexander de eed af. Beatrix foto ANP DEN HAAG Reizigers hoeven vanaf eind maart niet meer met papie ren treinkaartjes te reizen als ze tijdens hun trip over stappen van de ene treinver- voerder naar de andere. Ge bruikers van een ov-chip- kaart hoeven dan geen dub bel opstaptarief meer te beta len. Dat zegt staatssecretaris Mansveld (Vervoer). DEN HAAG D66 en GroenLinks (GL) steunen het sociale leenstel sel voor studenten nog altijd niet GroenLinks wil een ho gere aanvullende beurs en D66 soepelere terugbeta ling. Vandaag debatteert de Kamer met minister Jet Bus- semaker. Zij heeft D66 en GL nodig voor een meerder heid in de Eerste Kamer. De lange reis van een door Wilma de Cort WAGENINGEN - Zouden wij Neder landers ook zo overstuur raken als bleek dat we paard hadden gege ten terwijl we dachten dat het rund was? O ja. Maar om een andere reden dan de Engelsen, denkt Willy Baltussen, onderzoeker markt en ketens bij het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI). „Wij zouden ons voor al bedot voelen omdat we dan te veel voor het vlees hebben be taald", zegt hij. Een paardenvleesfraude heeft Eu ropa in de ban en Nederland heeft er ook een rol in. In een complexe keten van bedrijven is aan het begin paardenvlees gele verd dat aan het eind als 'rund vlees' in lasagnes in Engelse en Ierse supermarkten is beland. Paard eten is vooral in deze lan den not done. De verontwaardi ging over de heimelijke vleesver wisseling is er dan ook groot. Niet dat de volksgezondheid in het ge ding is. Paard staat zelfs 'biologi- scher' te boek dan varken en rund. Maar de consument moet op een etiket kunnen vertrouwen en met de verwisseling is op frau duleuze wijze veel geld verdiend. Paard is ongeveer 1 euro per kilo goedkoper dan rund, zegt Baltus sen van het LEI. „Een stevig paard weegt 500 kilo. Dus als je zo'n fraude jarenlang volhoudt, tikt het wel aan." Hadden de autoriteiten, nu druk met opsporingsonderzoek, de fraude niet eerder kunnen ontdek ken? Er is weinig inspectie van over heidswege op de lange weg die een dood verklaard paard, via al lerlei tussenhandel, soms aflegt. Bij tal van schakels kan er met vlees of documenten zijn gerom- Heerlijk hotel in de bekende badplaats Nazaré. K 1 C.il Voor informatie/boekingen of gratis brochure: meld. In alle landen die betrok ken zijn bij het schandaal, bestaat een soort voedsel- en warenauto riteit. Zij controleren met steek proeven, meestal pas als er arg waan is. Om te bepalen of er rund of paard is verwerkt, is een DNA-analyse nodig. Die tests doen ze in Nederland bij Rikilt, een onderzoeksbureau voor voed selveiligheid, onderdeel van de Wageningen Universiteit. Woordvoerder Bouke de Vos zegt dat er voor dergelijk onderzoek 'al enige jaren geen opdrachten meer zijn gekomen' van de Nederland se Voedsel- en Warenautoriteit. Veel hogere prioriteit hebben con troles op versheid, verboden toe voegingen of de aanwezigheid van ziekteverwekkers. „Tenzij er sprake is van een speci fieke claim; bijvoorbeeld dat een product 'halal' is en er dus geen varkenvlees in mag zitten", zegt Jacob Schilstra van ISACert, een internationale certificatieinstel- ling. Grote supermarkten regelen zelf de controle in de private sfeer. Ze willen geen voedsel schandalen en eisen kwaliteitscer tificaten van toeleveranciers. De ze bedrijven worden vervolgens gecontroleerd door instellingen als ISACert. Moet het per se zo ingewikkeld? Of kun je ook gewoon aan paar denvlees zién dat het geen rund vlees is? Niet als het al is gebra den of bevroren in dozen zit, zeg gen ingewijden. En ook niet altijd als het vlees vers is, vertelt een Gelderse paardenslager die ano niem wil blijven. „Het ligt er maar aan. Een Belgische koud- bloed, zo'n grote knol, is lichter van kleur dan een volbloed Ara bier. Het maakt ook verschil of het een merrie of een ruin is en wat het paard heeft gegeten." Baltussen van het LEI zegt dat er Made with 3 layers of fresh pasta, beef Bolognese, bechamel sauce and cheddar cheese Gelderse paardenslager misschien aardig wat geld is ver diend met de vleesverwisseling, maar hij gelooft niet dat het om hele grote hoeveelheden paarden vlees gaat. In de EU worden jaar lijks zo'n 200.000 paarden ge slacht. Baltussen: „Roemenië is ook geen echt vleesland in Euro pa." Eenderde van alle slachtpaar- den in de EU maakt volgens Bal tussen 'een reis'. Ze komen uit Spanje, Polen, Roemenië en de Baltische staten. De Italianen eten in Europa verreweg het meeste BREDA - Het Amphia Ziekenhuis in Breda heeft zes klachtenfunctiona rissen belast met het te woord staan van patiënten van de tot stoppen gedwongen neuroloog Evert Sanders. Zij hebben de afgelopen dagen tientallen telefoontjes moeten ver werken. Dat heeft het ziekenhuis gisteren bekend gemaakt. In het ziekenhuis is geschokt ge reageerd op de affaire-Sanders. „We doen er alles aan om onzeker heid weg te nemen en het vertrou wen te herstellen", zeiden be stuursvoorzitter Olof Suttorp en neuroloog Robert-Jan de Graaf gisteren. Op een speciale website hebben bezoekers al meer dan 2.700 keer vragen en antwoorden over de kwestie-Sanders bekeken. Ook in het ziekenhuis in Bergen op Zoom, waar Sanders de afgelo pen periode vier maanden ge werkt heeft, zijn verontruste tele foontjes binnengekomen. Bij het Amphia Ziekenhuis zijn tiental len patiënten de dupe geworden van het optreden van de neuro loog, die bij het stellen van diagnoses veel te vluchtig te werk zou zijn gegaan. Sanders blijkt sinds hij in Breda op non-actief is gesteld ook voor het zelfstandig behandelcentrum De Rugpoli te hebben gewerkt, met vestigingen in Tilburg, Delden en Velp. Toen de schorsing door de inspectie be kend werd, heeft de directie van De Rugpoli hem meteen op non-actief gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4