Hoogerland vandaag terug naar Nederland Zakelijke zege Juventus bij gepassioneerd Celtic Opsteker voor Thiemo de Bakker, zware tegenvaller voor Robin Haase 38 SPORT ROLSTOELTENNIS Rolstoeltennisser Esther Vergeer stopt ermee. Na 470 winstpartijen op rij verlangt ze naar rust. MIDDELBURG - Wielrenner Johnny Hoogerland mag woensdagmorgen terug naar Nederland. De vorige week zondag bij een botsing met een auto zwaargewond geraakte Zeeuw vliegt naar Schiphol, waar na hij naar het ziekenhuis van Am stelveen wordt overgebracht. Hoogerland is blij dat hij het zie kenhuis in Villajoyosa kan verla ten. „Dit is wel fantastisch natuur lijk. De pijn is aan het afnemen en ik voel me best monter al heb ik veel rust nodig. De longfoto toonde een marginale verbetering maar de belemmeringen om ver voerd te worden zijn weg." In Nederland zal Hoogerland nog een aantal dagen in Amstelveen moeten blijven waar hij zal begin nen met revalideren. De eerste da gen zal hij, zoals de standaardpro cedure voorschrijft, in quarantai ne verblijven. Onderzoek in Am stelveen zal moeten uitwijzen wanneer Hoogerland naar huis kan. Bij de botsing brak Hoogerland vijf ribben, raakten vier ruggen- wervels beschadigd en raakte zijn lever gekneusd. GLASGOW - Juventus is na één duel al heel dicht bij een plek in de kwartfinales van de Champions Lea gue. De Italiaanse titelhouder won dinsdagavond in Glasgow met 3-0 van Celtic. De 'Oude Dame' kreeg al na drie minuten een 'rollator en een leun stoel' aangereikt met de openings treffer. Een lange pass bereikte Alessandro Matri, die de bal door de benen van de blind vooruit springende doelman Fraser Fors- ter binnen tikte. Kelvin Wilson bracht in eerste in stantie op - bijna nader inzien achter - de doellijn redding met een noodsliding. De Spaanse scheidsrechter Alberto Undiano had echter geen videobeelden no dig voor een vonnis, omdat Clau- dio Marchisio in de buurt was om nogmaals raak te schieten, hard en hoog. Later kreeg Matri de eer die hem toekwam. Celtic, na de stunt tegen FC Barce lona vol goede moed, kon de dom per amper bevatten. De Schotten vermanden zich en togen meteen ten aanval. De vechtlust was hart verwarmend, het voetbal zelden. Technisch en tactisch kwam de thuisclub veel tekort. Het opportu- Vergeer mist de uitdaging door Geert Langendorff nisme vergoedde veel voor de toe schouwers, onder wie uiteraard popster Rod Stewart en Henke Larsson. De Zweed speelde na zijn Feyenoord-tijd jarenlang bij Celtic. De wedstrijd werd in de tweede helft niet veel anders. Cel tic wilde dolgraag van alles, maar kon weinig. Juventus hoefde niet zo nodig, maar wekte de indruk wel elk moment te kunnen om schakelen als verdedigen niet zou helpen. Dat werd bijna nodig toen Efe Abrose vrij voor Buffon opdook. De Nigeriaan kopte ech ter sullig recht in de handen van de ervaren Juve-sluitpost. In de slotfase lieten Marchisio en Mirko Vucinic wel zien hoe je kansen moet benutten. In de andere achtste finale die dinsdag werd gespeeld won Paris Saint-Germain de uitwedstrijd bij Valencia met 1-2. De formatie uit Frankrijk leidde bij rust met 0-2 maar verloor in de extra speel tijd alsnog het hoofd. Adil Rami maakte in blessuretijd 1-2 en Zla- tan Ibrahimovic kreeg even later nog een rode kaart voor een olie domme actie. Programma woensdag: Sjachtar Do- netsk-Borussia Dortmund, Real Ma drid-Manchester United. ROTTERDAM - 'Mooier dan dit gaat het niet worden, mooier dan dit gaat het niet zijn.' Deze eerste re gel van een gedicht componeerde Esther Vergeer op 11 januari in bed. Een sneeuwlandschap voor haar deur in Woerden vormde de inspiratie. Ze genoot meer van het rustgevende uitzicht, dan ze verlangde naar een terugkeer op de tennisbaan. Gisteren deelde de succesvolste rolstoeltennisser al ler tijden haar besluit te stoppen met de wereld. De bijeenkomst in Ahoy viel sa men met de presentatie van haar biografie 'Kracht en Kwetsbaar heid'. De timing kon niet beter, al speelde het opstuwen van de ver koopcijfers geen rol bij haar beslis sing. Tijdens een rustpauze, inge last na de Olympische Spelen in Londen, merkte ze hoezeer top sport onderdeel van haar karakter was geworden. Op de bank han gen en voor zich uitstaren lukte niet. Vergeer typeerde haar on rust als een gevolg van een versla ving aan alsmaar doorjakkeren, adrenaline en complimenten na een overwinning. Langzaam kreeg ze het besef dat de leegte zich als vanzelf zou op vullen. „Het was slechts de halve waarheid", gaf ze haar denkproces prijs. „Ik wil gewoon van meer waarde zijn." Op het podium won emotie het echter van rationali teit. Ze huilde bij het uitspreken van de onomkeerbare woorden: „Ik stop." De bomvolle zaal vorm de het tastbare bewijs van de im pact van Vergeer (31) op de eman cipatie van de gehandicapten- spon. In haar beginjaren lieten tv-zenders rolstoeltennis links lig gen. Ze schamperde dat de Zim babwaanse voetbalcompetitie meer aandacht kreeg dan een WK in eigen land. Afgelopen zomer la- ESTHER VERGEER Naam: Esther Vergeer Geboren: 18 juli 1981 in Woerden Sport: rolstoeltennis Belangrijkste prestaties: 4 keer goud Paralympics enkelspel (2000, 2004, 2008, 2012), 3 keer goud Paralympics dubbelspel (2000, 2004, 2012), 1 keer zilver Paralympics dubbelspel (2008), 14 keer winnares Wheelchair Masters (officieus WK), 470 wedstrijden op rij ongeslagen (sinds 2003), 27 grandslamtitels, 2 Laureus Awards ('Oscar' voor beste gehandicapte sporter ter wereld). gen de verhoudingen anders. Haar olympische finale kwam in tegraal op televisie. Haar presta ties hielpen daarbij flink. Op 30 ja nuari 2003 verloor ze voor het laatst een partij in het enkelspel, van de Australische Daniela di Toro. Nadien won ze 470 duels op rij. Dertien opeenvolgende jaren riep de internationale tennisfede- ratie haar uit tot wereldkampi oen. Aan vier aansluitende Spelen hield ze goud over. De internationale sportwereld omarmde haar met graagte. Op prestigieuze gala's stond ze naast sterren als Michael Schumacher, Lance Armstrong, Tiger Woods en Roger Federer. Laatstgenoem de schreef een voorwoord in haar boek, evenals Johan Cruijff. Op de baan onverslaanbaar, daar buiten onweerstaanbaar. Cruijff, aanwezig in Ahoy, roemde haar voortrekkersrol. Vergeer hielp met haar prestaties minder vali den uit een dal. Met haar stich ting doet ze dat nog steeds. Drie hersenbloedingen vormden onbedoeld de basis van haar loop baan. Artsen constateerden een bloedvatafwijking rond haar rug genmerg. Drie operaties volgden. Bij de laatste ging het mis. Een medische fout nam het gevoel in haar benen weg. Vergeer moest verder in een rolstoel. Sport fun geerde als therapie en uitlaatklep. In het tennis schreef ze geschiede nis. In het niets opgaan doet ze ze ker niet. Ze is directeur rolstoel- tennis van het World Tennis Tour nament, lid van de atletencommis- sie van NOC*NSF en ambassadri ce van diverse organisaties die zich inzetten voor gehandicapten. En ze wordt getipt als opvolger van kroonprins Willem-Alexan- der in het IOC. door Rik Spekenbrink ROTTERDAM - Net nu Nederland voorzichtig chauvinistisch mocht worden over een aanstaande revi val van het vaderlandse tennis, zorgde 's lands beste speler voor een negatieve verrassing. Robin Haase ging er gistermiddag op het ABN Amro-toernooi ongenadig hard af. De Hagenaar kon Igor Sijsling (die maandagavond stuntte tegen Jo-Wilfried Tsonga) en Thiemo de Bakker (winst op Mikhail You- zhny) niet volgen richting de tweede ronde. Terwijl Haase op papier de makkelijkste loting had, de Let Ernests Gulbis staat slechts 132ste op de wereldranglijst. Maar met 6-2 6-1 was het gauw gebeurd voor Haase, die vorige week nog in de halve finale van Zagbreb stond en daarvoor (met Sijsling) de finale van de Australian Open speelde. „Verschrikkelijk dat ik dan hier zo'n partij speel. Iedere keuze die ik maakte, was de ver keerde." Haase kon zich verschuilen achter de topdag die Gulbis had. En deed dat deels ook. „Het maakte bijna niet uit hoe ik op de baan stond, hij had steeds een ant woord. Deze jongen heeft van gro te spelers gewonnen. Ik wist dat het een pittige tegenstander was. Aan de andere kant staat hij niet voor niets 132. Dit wil je gewoon niet hebben in eigen land, dat je zo van de baan wordt geslagen." Het was bovendien al de vierde keer op rij dat Haase de eerste ron de in Rotterdam niet overleefde. Haase werkt sinds 2,5 maand met een nieuwe trainer, de Spanjaard Marcos Gorriz. Het bevalt hem goed. „Vaak is het zo dat je goed staat te trainen, maar dat het er in wedstrijden niet uitkomt. In Zagreb zag ik dui delijk de punten terug waar we op de trainingen aan werken. De klik is er ook." Haase hoopt dan ook de nederlaag een incident zal blijken te zijn. Thiemo de Bakker had eerder op de middag voor de tweede Neder landse verrassing in het toernooi gezorgd. Hij versloeg oud-toer- nooiwinnaar Youzhny: 3-6, 7-6, 4-1. De Rus, die last had van een heup, wilde de laatste twee ga mes niet afwachten en gaf op. Een broodnodige zege voor De Bakker, die 2012 grotendeels in het water zag vallen. Het was precies een jaar geleden dat hij in Ahoy zijn laatste ATP-wedstrijd speelde. Thssen zijn blessures door probeerde De Robin Haase weet het ook niet meer tijdens zijn partij tegen de Let Gul bis. foto Koen Suyk/EPA Bakker, in 2010 nog nummer veer tig van de wereld, via challengers de weg naar de top honderd weer te vinden. „En nu heb ik in één klap de helft van de benodigde punten binnen", constateerde De Bakker tevreden. De Bakker gaf aan dat de recente successen van Sijsling en Haase onbewust een rol spelen voor wat betreft zijn eigen spel. „Het is een tijd geleden dat we er zo voor stonden", zei hij nog voordat Haase verloor. „Je trekt je toch aan elkaar op. Dit is goed voor het Nederlandse tennis. We worden allemaal ietsje ouder en wijzer. De Bakker treft donderdag, waar schijnlijk, Roger Federer. „Tja, wat moet ik daarvan zeggen..." Cu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38